سلامت

طغیان آنفلوآنزا در زمین خالی از رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی اصناف مازندران

طغیان آنفلوآنزا در زمین خالی از رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی اصناف مازندران

 به گزارش خبرنگار یولن، طبق تازه‌ترین ارزیابی صورت گرفته از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران ، میزان رعایت دستورالعمل های بهداشتی در پانزدهم آبان ماه امسال در اصناف استان به پایین ترین حد خود از زمان شیوع آنفلوآنزا یعنی از ۴۵ روز پیش تاکنون رسیده است و سرعت پروتکل‌زدایی در این مجموعه ها با شدت زیادی ادامه دارد، تا جایی که به قول برخی از شهروندان «گویی نه بیماری واگیرداری آمده و نه پروتکلی وجود دارد».

این وضعیت از سهل انگاری و عادی انگاری در حالی است که بر اساس مصوبه ۱۵ مهر ماه ستاد استانی مدیریت مقابله با بیماری های واگیردار، فعالیت اصناف در استان در شرایط شیوع بیماری های واگیردار از جمله آنفلوآنزا و کرونا مشروط بر رعایت حداکثری دستورالعمل‌های بهداشتی مانند استفاده از ماسک، تزریق واکسن و رعایت فاصله گذاری اجتماعی مشروط شده است.

با این حال ، به گفته سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران، عادی‌انگاری‌های بهداشتی در واحدهای صنفی استان در ۱۰ روز اخیر به بالاترین حد ممکن رسیده و در زمان حاضر بر اساس تحقیقات میدانی بازرسان اصناف، تنها ۱۵ درصد از مجموع ۳۵۰ هزار نفر از فعالان صنفی مازندران دستورالعمل‌های بهداشتی مانند استفاده از ماسک را رعایت می‌کنند.

از سوی دیگر مسوولان دانشگاه علوم پزشکی مازندران هم می‌گویند که این روزها بیشترین نگرانی‌شان در باره موج جدید شیوع آنفلوآنزا از ، بی‌توجهی به دستورالعمل‌های بهداشتی در واحدهای صنفی است که طی چند هفته گذشته هم شلوغ بودند و هم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی مانند استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی در آنها به کمترین حد ممکن رسید و مهم تر آن که پروتکل زدایی در این مجموعه ها همچنان ادامه دارد.

تازه‌ترین ارزیابی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم بر پیامد بی‌توجهی اقشار مردم بویژه متصدیان و کارگران اصناف در رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی صحه می‌گذارد، چرا که از مجموع ۲ هزار نفر مراجعه کننده روزانه به مراکز بهداشتی و درمانگاه های استان ، نمونه آزمایش آنفلوآنزا ۳۵ درصد از آنان مثبت بوده است.

طغیان آنفلوآنزا در زمین خالی از رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی اصناف مازندران

نگرانی از بی‌خیالی نسبت به سلامت مشتری

سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاریولن اظهار داشت : عادی‌انگاری‌های بهداشتی در هفته‌های گذشته در استان به بالاترین حد خود در مقایسه با ماه های گذشته رسیده است و در زمان حاضر بر اساس تحقیقات میدانی بازرسان اصناف استان، تنها ۱۵ درصد از مجموع ۳۵۰ هزار نفر از فعالان اصناف استان دستورالعمل‌های بهداشتی مانند استفاده از ماسک را رعایت می‌کنند.

مجید فانی با اشاره به تشدید نظارت‌های بهداشتی ۲ هفته اخیر در مازندران، افزود : در ۱۴ روز گذشته ۱۰ هزار و ۶۳۹ بازرسی بهداشتی از واحدهای صنفی استان انجام شد که از این تعداد ۳۶ کارگاه قنادی و فروشگاه مواد غذایی و رستوران که متصدیان و کارگرانشان دستورالعمل‌های بهداشتی مانند استفاده از ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت نکردند، تا پایان ماه جاری پلمب شدند.

وی با تاکید بر این نکته که بدون تردید به دلیل بی‌رغبتی شاغلان واحدهای صنفی به استفاده از ماسک، اصناف یکی از کانون‌های اصلی شیوع آنفلوآنزا در مازندران به شمار می روند، گفت : طبق آمار دانشگاه علوم پزشکی مازندران از مجموع ۲ هزار نفر از مراجعه‌کنندگان روزانه مبتلا یا مشکوک به بیماری آنفلوآنزا در مازندران در یک هفته اخیر، حدود ۶۵ درصدشان شاغلان واحدهای صنفی بودند که این آمار نشانگر عادی انگاری‌های بهداشتی در این مجموعه ها باوجود تعریف پروتکل های مشخص از سوی ستاد ملی مقابله با بیماری های واگیردار است.

سرپرست سازمان صمت مازندران از تشکیل تیم ۲۰۰ نفره مختصص بازرسی‌ رعایت دستورالعمل های بهداشتی از اصناف مازندران خبر داد و خاطر نشان کرد: این گروه موظف هستند با مراجعه به واحدهای صنفی، متصدیان بی‌توجه به نکات بهداشتی را شناسایی و طبق مقررات نسبت به جریمه و یا پلمب فروشگاه ناقض دستورالعمل‌ها اقدام کنند.

فانی گفت : در یک ماه گذشته ۹۶ واحد صنفی در استان که متولیان آنان نسبت به رعایت دستورالعمل های بهداشتی بی‌تفاوت بودند، پلمب شد و به طور حتم با افزایش نظارت‌ها و اجرای دقیق ضوابط بهداشتی روند رعایت دستورالعمل ها افزایش خواهد یافت.

طغیان آنفلوآنزا در زمین خالی از رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی اصناف مازندران

لزوم برخورد جدی با اصناف متخلف

در همین حال رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران هم در گفت و گو با خبرنگاریولن نسبت به سقوط نمودار رعایت پروتکل های بهداشتی در استان و احتمال تدوام شیوع آنفلوآنزا هشدار داد و تاکید کرد : باید به صورت جدی جلوی فعالیت واحدهای صنفی را که نسبت به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی بی‌توجه هستند، گرفت چون در غیر این صورت این واحدها حداکثر تا یک ماه آینده به منشاء و کانون بحرانی شیوع موج جدید آنفلوآنزا در استان تبدیل می‌شوند.

دکتر فرهاد غلامی افزود : زنگ خطر شیوع افسارگسیخته گسترده آنفلوآنزا در مازندران به دلیل رعایت نشدن نکات بهداشتی در واحدهای صنفی استان به صدا در آمده است و برای رفع این چالش اصناف متخلف باید جریمه و براساس ضوابط با آنها برخورد شود.

وی با اعلام این که طبق ارزیابی های انجام شده شلوغی در کنار رعایت نشدن پروتکل های بهداشتی، بازار و اصناف مازندران را به یکی از کانون‌های اصلی ابتلا به بیماری واگیردار از جمله آنفلوآنزا در استان تبدیل کرده است، گفت : اگر چه نگاه متولیان سلامت از جمله دانشگاه علوم پزشکی تعطیلی دایم واحدهای ناقض دستورالعمل‌های بهداشتی نیست و معتقدیم که پس از حدود سه سال تجربه تلخ و ناگوار کرونایی نباید بار دیگر به سمت ایجاد تضاد بین کار و بیماری های واگیردار برویم، اما اگر دستورالعمل‌های ستاد استانی مدیریت مقابله با بیماری های واگیردار در این اماکن رعایت نشود، تنها راه مهار این بیماری ها پلمب کوتاه مدت واحدهای متخلف است تا آنهایی که رعایت می کنند بتوانند کسب و کارشان را حفظ کنند.

طبق گزارش دانشگاه علوم پزشکی مازندران در زمان حاضر میزان رعایت پروتکل های بهداشتی  در استان حدود ۲۰ درصد است در حالی که استان برای ایمنی جمعی در مهار آنفلوآنزا نیازمند رعایت بیش از ۸۰ درصدی است.  

همچنین طبق آخرین گزارش دانشگاه علوم پزشکی مازندران و بابل در ۲۴ ساعت گذشته حدود ۷۰۰ نفر در استان به آنفلوآنزا مبتلا شدند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا