همدان

فصل بیست و سوم عملیات باستان‌شناسی هگمتانه آغاز شد

به گزارش خبرگزاری یولن از همدان، حسن سلطانی ظهر امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به آغاز عملیات باستانشناسی در تپه هگمتانه اظهار کرد: این فصل از کاوش به سرپرستی دکتر رضا نظری ارشد و نظارت استانی سیدجلیل رحمانی از باستان‌شناسان خوب استان، در محوطه تاریخی هگمتانه انجام می‌شود.

وی ادامه داد: هدف این فصل از اقدامات باستان‌شناسی، پیگردی آثار مکشوفه چهار دهه گذشته و آغاز عملیات حفاظت اضطراری آثار مکشوفه در برابر عوامل جوی همسو با مصوبات شورای فنی میراث‌فرهنگی و شورای راهبردی هگمتانه است.

مدیر پایگاه محوطه تاریخی هگمتانه گفت: کاوش با مجوز پژوهشکده باستان‌شناسی وزارتخانه انجام شده که در راستای ساماندهی و حفاظت برج و بارو و آثار چهار دهه گذشته است.

وی خاطرنشان کرد: این کاوش ۳۰ روز توسط پنج باستان‌شناس انجام خواهد شد که اقدامات  پیشگیری و حفاظت اضطراری در زمان بارش نزولات آسمانی است و این کاوش در راستای تکمیل عملیات حفاظت و مراقبت آثار مکشوفه در بنای خشتی است.

سلطانی یادآور شد: در حال حاضر برج ضلع شرقی هگمتانه با ارتفاع ۱۲ متر با روش خشکه‌‌چینی و خشت خام و سازه‌های چوبی با قابلیت بازگشت پذیری منطبق با اصول مرمتی یونسکو در شهریورماه به اتمام رسیده و قابل رویت در جداره شرقی هگمتانه برای بازدیدکنندگان است.

انتهای پیام/۸۹۰۰۳/


دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا