سلامت

فعالیت هفت هزار پزشک خانواده در کشور

فعالیت هفت هزار پزشک خانواده در کشور

به گزارش روز چهارشنبه یولن از سازمان بیمه سلامت ایرانیان، مسعود مشایخی اظهارداشت: کارکرد هر نظام بیمه‌ای کاهش مخاطرات برای فرد است تا بیماران به دلیل هزینه‌های درمان از خدمات محروم نشود.

وی با اشاره به اینکه اصل و اساس نظام ارجاع و پزشک خانواده از منظر بیمه‌ای است افزود: نکته قابل توجه این است که در همه مطالب علمی بر این باور هستند که بهترین نظام، نظام ارجاع مبنی بر پزشک خانواده است.

مشایخی اضافه کرد: در نظام ارجاع به پزشک خانواده، اگر فرد برای دریافت خدمات به ارائه دهندگان سطح اول مراجعه کند به صورت میانگین بالغ بر ۸۰ درصد نیازهای آن رفع می‌شود و چنانچه پزشک تشخیص دهد، بیمار به پزشک متخصص و فوق تخصص ارجاع داده می‌شود.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه در نظام ارجاع مبتنی بر پزشک خانواده، مردم به یک پزشک خانواده مشخص شده مراجعه می کنند، گفت: پزشک خانواده متولی سلامت جمعیت افراد تحت پوشش خود است و در واقع نباید منتظر حضور بیمار در مطب باشد بلکه براساس سابقه و پرونده پزشکی که از بیماران دارد باید وضعیت سلامت افراد را کنترل کند.
 
مدیرکل دفتر خدمات عمومی سلامت سازمان بیمه سلامت ایران خاطرنشان کرد: جمعیت تحت کنترل پزشک خانواده بنابر موقعیت مکانی و جمعیت روستایی متفاوت است اما براساس استاندارد تعریف شده یک پزشک خانواده برای چهار هزار نفر تعیین می‌شود.

مشایخی اظهار داشت: پزشک خانواده در واقع از دهه‌های ۶۰ به بعد شکل گرفته بود که در مطالعات انجام شده، ارائه خدمات در مرکز روستاها به صورت ماهانه بود که به دلیل دوره زمانی طولانی، مردم شناختی نسبت به  این افراد نداشتند و مخاطراتی به همراه داشت که براین اساس نظام شبکه تغییر کرد و در سطح روستاها یک نفر به عنوان بهورز از ساکنان روستا انتخاب و تحت آموزش قرار گرفتند که خدمات درمانی را به بیماران ارائه دهند.

این مقام مسئول گفت: براساس آخرین آمار در چهار هزار و ۱۸۶ مرکز جامع خدمات سلامت بیش از هفت هزار پزشک، دو هزار دندان پزشک، پنج هزار ماما فعالیت دارند.

مشایخی یادآور شد: روستاهایی با جمعیت کمتر خانه بهداشت دارند و بهورز خدمات را ارائه می‌دهد و هر چند خانه بهداشت تحت پوشش یک مرکز جامع خدمات سلامت قرار می‌گیرند که مسیر ارجاع مشخص است و براین اساس همه افراد روستاها به صورت مستقیم و غیرمستقیم از خدمات پزشک خانواده بهره‌مند می‌شوند و پزشک به صورت هفتگی در ساعت‌ها و روزهای مشخص برای ویزیت بیماران مراجعه می‌کند.

وی با اشاره به اینکه براساس پایش نسخه‌های انجام شده، پرمصرف ترین داروهایی که پزشکان خانواده تجویز کرده‌اند، ۴۳۶  قلم بوده است گفت: این داروها در قالب یک بسته دارویی در مرکز جامع خدمات سلامت موجود است و در اختیار بیماران قرار داده می‌شود و در زمانی که پزشک به صورت ده‌گردشی در روستاهای همجوار حضور پیدا می کند بسته را به همراه دارد.

مشایخی با بیان اینکه سازمان‌ها باید به سمت الکترونیکی شدن بروند، افزود: به طور نمونه، در آغاز طرح نسخه نویسی الکترونیک مقاومت بالا بود اما در این طرح، خطای نسخه‌نویسی و نسخه‌خوانی صفر می‌شود و منافع زیادی دارد؛ براین اساس باید ارجاع هم الکترونیکی شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا