سلامت

محموله بزرگ دارو و اسپری تنفسی از بندر شهید رجایی ترخیص شد

محموله بزرگ دارو و اسپری تنفسی از بندر شهید رجایی ترخیص شد

به گزارش روز سه‌شنبه یولن از روابط عمومی دادگستری هرمزگان، مجتبی قهرمانی در چهل و ششمین بازدید خود از گمرک شهید رجایی بندرعباس، ضمن نظارت بر فرآیند امور در بزرگترین گمرک کشور، با حضور در سالن مراجعات عمومی با مسئولان گمرکات استان و تعدادی از فعالان حوزه تجارت دیدار و گفت و گو کرد.

همچنین نهمین جلسه ستاد پیگیری اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی استان هرمزگان، به ریاست رئیس کل دادگستری استان و با حضور دادستان مرکز استان، ناظر گمرکات، مدیر گمرک شهید رجایی بندرعباس، رئیس اداره استاندار هرمزگان، نماینده سازمان غذا و دارو در دانشگاه علوم پزشکی استان، جمعی از مسئولین بنادر و گمرکات و نمایندگان برخی از شرکت های فعال در زمینه داروسازی (وارد کننده دارو و مواد اولیه دارویی) در محل سالن کنفرانس گمرک شهید رجایی بندرعباس برگزار شد.

در این جلسه؛ ضمن بررسی میزان اقلام دارویی موجود در گمرک شهید رجایی بندرعباس و ارزیابی اقدامات بندر و گمرک در این خصوص، بر لزوم ثبت اطلاعات دقیق محموله های دارویی در سامانه های موجود، به منظور تسریع و تسهیل دسترسی به اطلاعات این حوزه، تأکید شد.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان در حاشیه این نشست، اظهار داشت: در راستای تأکیدات ریاست قوه قضاییه در موضوع تسهیل تجارت، به اتفاق دادستان مرکز استان و تعدادی از مسئولان قضایی و اجرایی، بازدیدی ۲ ساعته از گمرک شهید رجایی بندرعباس داشتیم و ضمن حضور در جمع فعالان حوزه تجارت و صادرات و واردات، نقطه نظرات و درد دلها و انتقادات آنها را شنیدیم.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان همچنین بیان داشت: در راستای اجرای دستور هفته گذشته رئیس قوه قضاییه مبنی بر ورود دستگاه قضایی به مسأله کمبود دارو و کمک و مساعدت مسئولان قضایی به دولت در امر کنترل بازار در این حوزه، امروز جلسه ای تخصصی با موضوع دارو و با حضور مسئولان گمرک، اداره بندر و فعالان حوزه دارو در محل گمرک شهیدرجایی بندرعباس برگزار شد که در جریان آن ضمن بررسی گزارشات واصله، جهت رفع موانع موجود، تصمیمات مقتضی اتخاذ گردید.

وی با تأکید بر اینکه عملکرد بنادر و گمرکات استان هرمزگان در حوزه دارو عملکرد مطلوبی است، تصریح کرد: امسال حدود چهار هزار تُن دارو به گمرکات اظهار شده و همین حدود هم ترخیص شده است و امورات به صورت مطلوب در جریان است.

قهرمانی یادآور شد: بعضی از این محموله ها با مشکلات جزئی مواجه بودند که طی جلسه ای که با حضور مسئولان قضایی، مدیران گمرک و تعدادی از صاحبان کالا در محل گمرک برگزار و مشکلات این محموله ها نیز حل شد.

وی همچنین با اشاره به اخبار مربوط به کمبود برخی اقلام دارویی و آنتی بیوتیک ها در داروخانه ها و مراکز درمانی کشور و درخواست واردکنندگان و صنایع تولید دارو برای ترخیص محموله بزرگ مواد اولیه موجود در بندر شهید رجایی بندرعباس، اعلام کرد: دستور ویژه قضایی برای ترخیص فوری محموله ۱۶ هزار تنی مواد اولیه آنتی بیوتیک و انتقال آن به صنایع تولید دارو، صادر شده است و در نتیجه آن، این محموله در حال انتقال به کارخانه می است.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان خاطرنشان کرد: بنابر نظر کارشناسان، حدود ۲ تا سه میلیون واحد انواع آنتی بیوتیک که شامل ۱۵ محصول آنتی بیوتیک (کپسول، شربت، سوسپانسیون ها و سایر داروها) است از این محموله تولید خواهد شد.

وی از ترخیص محموله یک میلیون و سیصد هزار عددی افشانه های تنفسی نیز خبر داد و گفت: با توجه به اهمیت موضوع، مأموریت ویژه‌ای به دادستان عمومی و انقلاب بندرعباس داده شد تا ضمن نظارت بر مراحل ترخیص، با همکاری مسئولان بندر شهید رجایی بندرعباس، این محموله بزرگ، قبل از غروب امروز، از بندر شهید رجایی بارگیری و برای توزیع در بازار ارسال شود.

قهرمانی با بیان اینکه در نتیجه ترخیص این محموله های بزرگ مواد اولیه آنتی بیوتیک و افشانه های تنفسی، بخش قابل توجهی از نیاز کشور برطرف خواهد شد، ضمن قدردانی از همکاری دولت در این خصوص، تأکید کرد: دستگاه قضایی در راستای مأموریت های محوله برای کمک به دولت و همچنین با توجه به وظایف ذاتی خود به منظور نظارت بر حسن اجرای قوانین و صیانت از حقوق عامه، از هیچ کوششی فروگذار نخواهد کرد.

دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا