بین الملل

مخزن بزرگ گاز اروپا در خطر خالی ماندن

مخزن بزرگ گاز اروپا در خطر خالی ماندن

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل فارس، بلومبرگ به نقل از مقامات انرژی در وین نوشت، تاسیسات ذخیره سازی زیرزمینی گاز «هایداچ» در اتریش احتمالا تا فصل سرمای بعدی به علت درگیری میان برلین و مسکو بر سر توقیف شرکت تابعه «گازپروم» در آلمان پر نخواهد شد.

این تاسیسات ذخیره سازی در اتریش واقع و به شبکه گاز آلمان متصل است و گاز روسیه را از آنجا دریافت می‌کند. این تاسیسات یکی از بزرگ‌ترین تاسیسات در اروپاست و می‌تواند یک چهارم نیاز سالانه اتریش به گاز را تامین کند.

با این حال، مدتی است که خالی مانده است.

بخشی از این تاسیسات توسط شرکت «گازپروم جرمانیا» که شرکت تابعه «گازپروم» است، استفاده می‌شد.

پس از اینکه آلمان این شرکت را توقیف کرد، مسکو عرضه گاز را متوقف کرد. به گزارش دویچه وله، بخش دیگری از این مخزن توسط شرکت تابعه گازپروم، «GSA» استفاده می‌شود، اما چندین ماه است که خالی است.

«هایداچ» به لحاظ راهبردی برای هر دو کشور آلمان و اتریش اهمیت دارد، زیرا برلین در آن گاز ذخیره سازی می‌کند و بخشی از گاز را دوباره به مناطق «تیرول» و «فورارلبرگ» اتریش برمی‌گرداند.

کارل نهامر، صدراعظم اتریش در اوایل ماه جاری  از گازپروم خواست تا این مخزن را دوباره پر کند و آن را به لحاظ راهبردی مهم خواند و هشدار داد که اتریش آن را ملی خواهد کرد.

 روز جمعه وی در جریان گفت‌وگوی تلفنی با ولادیمیر پوتین، بار دیگر درخواست خود را تکرار کرد و هشدار داد، اگر گازپروم این مخزن را پر نکند، تاسیسات ذخیره سازی خود را از دست خواهد داد و این تاسیسات به یک تامین کننده دیگر داده خواهد شد.

به نوشته بلومبرگ، وین مشغول یافتن راهی برای پر کردن این مخزن است، اما برای انجام این کار بدون آلمان، یافتن راهی برای اتصال این مخزن به شبکه گاز خود احتمال چالشی برای این کشور باشد.

اتریش حدود ۸۰ درصد گاز خود را از روسیه وارد می‌کند و و بارها اعلام کرده از دست دادن ذخایر برای کشور فاجعه بار خواهد بود.

چند روز پیش، روزنامه فرانسوی «لوموند دیپلماتیک» در مقاله خود نوشت، درحالی که اتحادیه اروپا تهدید می‌کند که منابع انرژی روسیه را نمی خرد و هفته هاست در مذاکره بر سر نخریدن نفت روسیه شکست خورده، نمی‌تواند جایگزینی برای منابع روسیه، به ویژه گاز بیابد.

به نوشته این روزنامه، اتحادیه اروپا در یافتن جایگزینی برای منابع هیدروکربنی روسیه، به ویژه گاز، در بحبوحه تهدیدات اتحادیه اروپا در امتناع از (خرید) منابع انرژی روسیه با مشکل مواجه است.

موسسه «ریستاد انرژی» نیز ماه گذشته با اشاره به احتمال ۳ برابر شدن قیمت انرژی در اروپا، اعلام کرد: اگر جریان گاز روسیه فردا قطع شود، گازی که در حال حاضر در ذخایر موجود است، پیش از پایان سال تمام خواهد شد و اروپا را در معرض زمستانی بی رحمانه قرار خواهد داد.

بر اساس این گزارش، اگر جریان گاز روسیه فردا قطع شود، گازی که در حال حاضر در ذخایر موجود است (۳۵ درصد ذخایر پر است) پیش از پایان سال تمام خواهد شد و اروپا را در معرض زمستانی بی رحمانه قرار خواهد داد.

بر اساس چنین سناریویی، در نبود ترتیبات خرید مشترک و رقابت کشورها برای گاز محدود، قیمت رسمی گاز در اروپا می‌تواند به بیش از ۱۰۰ دلار به ازای هر میلیون واحد حرارتی بریتانیا (MMBtu) برسد و این امر به کم کردن گاز صنعتی و انتقال گسترده گاز به بخش تولید برق خواهد شد.

در یک سناریوی با یک زمستانی به شدت سرد، «حتی بخش مسکونی نیز امنیت نخواهد داشت.»

انتهای پیام/


دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا