سلامت

معاون وزیر بهداشت: میانگین تجویز دارو در ایران بالاتر از دنیا و حدود ۳/۶ قلم است

معاون وزیر بهداشت: میانگین تجویز دارو در ایران بالاتر از دنیا و حدود ۳/۶ قلم است

به گزارش یولن و نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، یونس پناهی روز جمعه در این خصوص اظهار داشت: در ایران تجویز و مصرف بی رویه دارو داریم و این موضوع از آن رو که هرچه تعداد داروی مصرفی بیمار بیشتر باشد، ممکن است عوارض و تداخل دارویی بیشتری برای بیمار ایجاد کند، قابل تامل است.

وی افزود: بالا بودن میانگین اقلام دارویی در نسخه ها همچنین برای بیماران و تامین کننده دارو هزینه بیشتری دارد و افراد زیادی را در سیستم بهداشت و درمان کشور درگیر این بخش می کند، درصورتی که می توان از توان تخصصی افراد شاغل در این بخش بصورت بهینه و در جای لازم استفاده کرد.
وی گفت: در همین راستا، قرار است نشستی با حضور معاونین آموزشی، درمان و سازمان غذا و دارو برگزار شود زیرا در ارتباط با تجویز و مصرف بی رویه دارو نیاز به فعالیت های آموزشی داریم و پزشکانی که تحت آموزش دانشگاه های علوم پزشکی کشور هستند نیز باید با همه اشکال دارویی موجود در کشور و فارماکوپه دارویی کشور آشنا شوند.

به گفته او، آموزش هایی که ارائه خواهد شد، جنبه فوق تخصصی دارد و پزشکان پس از دانش آموختگی، بیشتر داروهای فوق تخصصی تجویز می کنند.
پناهی افزود: در بیمارستان ها و در مواردی، پزشکان فقط براساس تمایل بیمار نسبت به نسخه کردن برخی داروها اقدام می کنند و یا اینکه افرادی بدون نسخه پزشک، مستقیما دارو را از داروخانه ها تهیه و مصرف می کنند.
   معاون تحقیقات وزارت بهداشت تاکید کرد که تجویز و مصرف منطقی دارو نیاز به کار تیمی دارد و برای تحقق این هدف، حتما باید آموزش های لازم ارائه و زیرساخت های لازم نیز مهیا شود تا کادر درمانی در جریان عوارض، تداخلات و نحوه استفاده و تزریق دارو باشند و ضمن حفظ سلامتی افراد جامعه، از تجویز و مصرف بی رویه دارو نیز جلوگیری شود.

  پناهی تاکید کرد: مخاطب اصلی خدمات سلامت، مردم هستند که اگر در جریان واقعیت های دارو قرار بگیرند، از مراجعه بی رویه به مراکز درمانی و مصرف بی رویه دارو پرهیز می کنند و این نکته بسیار مهم است که مردم بدانند، منظور از مصرف منطقی، درست مصرف کردن دارو است.
 وی تاکید کرد که مردم باید بدانند که دارو را هر وقت که واقعا نیاز است، مصرف کنند نه اینکه خودشان به صورت مستقیم دارو را بدون تجویز پزشک از داروخانه تهیه کرده و مصرف کنند چراکه هر دارویی دارای عوارضی است که باید با نظر متخصصان مربوطه استفاده شود؛ ضمن آنکه دارو، یک کالای استراتژیک است و هم برای بیمار و هم برای نظام سلامت کشور هزینه دارد و تجویز و مصرف درست آن در نهایت به نفع مردم خواهد بود.
 نخستین سمینار «تصمیم گیری مبتنی بر شواهد علمی، بررسی چالش های دارویی در اقتصاد سلامت و ارائه راهکارها برای آن» به همت معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و با حضور معاونین تحقیقات و آموزشی وزارت بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو در دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی برگزار شد.
    در این سمینار یک روزه که جمعی از مدیران و اعضای هیات علمی بخش های دارویی دانشگاه های علوم پزشکی مستقر در تهران و صاحبنظران حوزه دارویی کشور بصورت حضوری و مجازی شرکت داشتند، مباحث پیش بینی شده درباره سه محور «اولویت های دارویی براساس نقشه بار بیماری ها، ارائه نتایج مطالعات بررسی وضعیت روند تجویز و مصرف منطقی داروها و چگونگی تقویت ساز و کارها و ظرفیت های ملی برای تجویز و مصرف منطقی دارو» ارائه شد.

دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا