بین الملل

مقام کاخ سفید: بایدن درباره توافق با ایران تصمیم سختی گرفت

مقام کاخ سفید: بایدن درباره توافق با ایران تصمیم سختی گرفت

«برت مک‌گورک» هماهنگ کننده امور غرب آسیا و شمال آفریقا در کاخ سفید در گفت‌وگو با شبکه سی‌ان‌ان گفت «دولت بایدن از همان ابتدای روی کار آمدنش درگیر مذاکره برای بازگرداندن آمریکایی‌های بازداشت شده از ایران به خانه بوده است».

او تصریح کرد: ما استانداردهایی داشتیم که چه چیزی را می‌پذیریم و چه چیزی را نمی‌پذیریم و واقعاً در ۶ ماه گذشته، این روند تشدید شد. زمانی که این ترتیبات بر اساس شرایطی که ما می‌توانیم بپذیریم و بر اساس استانداردهایی که همیشه می‌گفتیم قبول می‌کنیم، یکجا جمع‌ شد، رئیس‌جمهور تصمیم دشوار اما درست را برای پیشبرد آن گرفت.

پنج آمریکایی‌ بازداشت شده در ایران که پیشتر از زندان به حبس خانگی منتقل شده بودند روز دوشنبه به عنوان بخشی از یک معامله گسترده‌تر با تهران آزاد شدند که شامل آزادسازی ۶ میلیارد دلار از سرمایه‌های ایران در کره جنوبی و آزادی پنج ایرانی در بازداشت آمریکا است.

مک‌گورک همچنین با انتقادات مطرح شده از سوی برخی قانونگذاران و مقامات پیشین آمریکایی مبنی بر این‌که این توافق «سایر دولت‌های متخاصم را برای گروگان گرفتن آمریکایی‌ها ترغیب می‌کند»، مخالفت کرد و گفت: نحوه استفاده ایران از این پول مورد ارزیابی و نظارت قرار خواهد گرفت. ایران واقعاً هیچ منفعتی ندارد و هیچ سرمایه‌ای وارد ایران نمی‌شود. شرکت‌های ایرانی پولی دریافت نمی‌کنند.

این مقام کاخ سفید بر ادامه سیاست‌های خصمانه واشنگتن درقبال تهران تاکید کرد و با طرح ادعاهایی علیه کشورمان گفت که دولت بایدن به کار خود برای «بازدارندگی، احرای تحریم‌ها، منزوی کردن ایران و جلوگیری از فعالیت‌های مخرب این کشور ادامه خواهد داد».

مذاکره‌کننده ارشد آمریکا همچنین خاطر نشان کرد که هیچ آمریکایی نباید به ایران سفر کند.

بر اساس توافق تهران و واشنگتن برای تبادل زندانیان که اولین بار در دهم اوت در رسانه‌ها منتشر شد، شش میلیارد دلار از دارایی‌های مسدود شده ایران در کره جنوبی آزاد شد و اکنون به بانک مرکزی قطر منتقل شده است.

در چارچوب این توافق که به وساطت قطر انجام شد، تهران و واشنگتن پس از ۲ سال مذاکره روند تبادل زندانیان را نیز آغاز کردند و قرار شد در برابر آزادی پنج آمریکایی که در ایران به جرم جاسوسی در زندان بودند، پنج زندانی ایرانی که بهانه دور زدن تحریم‌های غیرقانونی از سوی نهادهای امنیتی آمریکا بازداشت و در زندان به سر می‌بردند، آزاد شوند.

ظهر روز دوشنبه پس انجام کامل مرحله اول توافق میان تهران و واشنگتن مبنی بر آزادسازی پول‌های بلوکه شده ایران در کره جنوبی و در اختیار قرار گرفتن آن‌ها توسط تهران برای انجام خریدهای غیرتحریمی، مرحله دوم این توافق یعنی آزادسازی زندانیان بین ایران و آمریکا نیز انجام شد.

سپس عصر روز دوشنبه پنج زندانی آمریکایی توسط یک هواپیما قطری از فرودگاه مهرآباد راهی دوحه شدند. نام سه تن از این زندانیان دو تابعیتی سیامک نمازی، مراد طاهباز و عماد شرقی پیش از این در رسانه‌ها مطرح شده بود و نام ۲ نفر از آنها اعلام نشده که البته برخی از منابع خبری اعلام کرده‌اند، یکی از این دو نفر، یک زن ایرانی-آمریکایی است.

همچنین نمایندگی ایران در سازمان ملل نام پنج زندانی آزاد شده از سوی آمریکا را لطف‌الله افراسیابی، مهرداد انصاری، امین حسن‌زاده، رضا سرهنگ‌پور و کامبیز عطار کاشانی است، اعلام کرد.

بنا بر اعلام ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، یک نفر از شهروندان آزاد شده ایرانی در آمریکا با توجه به حضور خانواده‌اش در یک کشور ثالث به آنجا سفر می‌کند و دو نفر دیگر هم با توجه با سابقه حضور و زندگی‌شان در همان کشور باقی می‌مانند.

۳۱۰۳۱۰

مجله خبری یولن

دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا