بین الملل

ممانعت برخی کشورهای اروپایی از فرایند عضویت اوکراین در اتحادیه اروپا

ممانعت برخی کشورهای اروپایی از فرایند عضویت اوکراین در اتحادیه اروپا

به گزارش گروه بین‌الملل یولن، علی‌رغم درخواست‌های مکرر اوکراین برای عضویت در اتحادیه اروپا و ژست حمایتی آمریکا و متحدانش از این امر، اما گفته می‌شود برخی از کشورهای اروپایی مانع پیشرفت این فرایند هستند.

«یاکوب کوموچ» رئیس میز سیاست بین‌الملل در دفتر رئیس‌جمهور لهستان بامداد سه‌شنبه افشا کرد که چند کشور غربی از انتخاب اوکراین به عنوان کاندید عضویت در اتحادیه اروپا جلوگیری می‌کنند.

به نوشته وبگاه «ریانووستی»، کوموچ توضیح داد که «آندژی دودا» رئیس جمهور لهستان اما در مجمع اقتصادی داووس برای اعطای وضعیت نامزدی عضویت در اتحادیه اروپا به اوکراین لابی خواهد کرد.

وی با اشاره به برنامه‌های دودا در داووس اظهار داشت: «آنچه بر گفتگوهای مختلف پشت پرده حاکم خواهد شد، موضوع اعطای وضعیت نامزدی عضویت در اتحادیه اروپا به اوکراین است».

این مقام لهستانی تصریح کرد: «ما به‌عنوان لهستان، تمام اروپای مرکزی و شرقی، معتقدیم بر مقاومت چند کشور غربی [در برابر کاندیداتوری اوکراین برای عضویت در اتحادیه اروپا] ،که ما آن را بی‌اساس می‌دانیم، غلبه خواهیم کرد. تاکید می‌کنم اعطای وضعیت نامزدی به اوکراین، نه عضویت در اتحادیه اروپا، بلکه فقط وضعیت نامزدی، برای کسی هزینه ندارد».

به نوشته ریانووستی، کوموچ ادامه داد: «ثروتمندترین کشورهای اروپا دلیلی برای ترس از اوکراین ندارند. چرا لهستان از اوکراین نمی‌ترسد، اما باید از کشورهایی که بسیار ثروتمندتر از لهستان هستند بترسد؟»

پیش از این وزارت خارجه فرانسه گزارش داده بود که درخواست اوکراین برای عضویت در اتحادیه اروپا در سطح سران کشورها و دولت‌ها در شورای اروپا در ماه ژوئن مورد بحث قرار خواهد گرفت.

با این حال، «اولاف شولتز» صدراعظم آلمان ضمن حمایت از عضویت کشورهای غرب بالکان در اتحادیه اروپا گفت با این حال عضویت اوکراین ممکن است سال‌ها طول بکشد. (جزئیات بیشتر)

با وجود هیزمی که اروپایی‌ها به بهانه حمایت از رژیم کی‌یف به آتش درگیری‌های اوکراین می‌ریزند، اتحادیه اروپا از سال‌ها قبل از پذیرفتن این کشور به عنوان یکی از اعضا امتناع کرده است.

انتهای پیام/خ


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا