بین الملل

منبع سوری: در انتخابات لبنان، جایگاه همپیمانان سوریه مستحکم شد

منبع سوری: در انتخابات لبنان، جایگاه همپیمانان سوریه مستحکم شد

به گزارش گروه بین الملل یولن، یک منبع بلندپایه سوریه گفت که بر اساس قانون انتخابات لبنان، آمار و ارقام نشان می‌دهد که همپیمانان سوریه و در صدر آن حزب الله، در انتخابات حائز اکثریت آراء شده‌اند.

وی به شبکه خبری المیادین گفت که حفظ جایگاه حزب‌الله، نشانگر حمایت مردمی است که حامی روابط دو کشور هستند و آنچه به سوریه آسیب می زند این است که مواضع لبنان در سطح رسمی و مردمی به صورت گسترده علیه دمشق تغییر کند.

این منبع با بیان اینکه این اتفاق در انتخابات رخ نداد، تصریح کرد، موضع همپیمانان دمشق در لبنان از ۳ عنصر تشکیل شده است: موضع آنها در قبال سوریه که مستقل از جایگاه رسمی آنها در لبنان است، حضور مردمی آنها بدون توجه به جزئیات تحمیلی قانون انتخابات و در نهایت ثبات مواضع آنان است.

وی با تأکید بر اینکه شکست همپیمانان سوریه در انتخابات هم تأثیری در موضع دمشق در قبال آنان ندارد، عنوان کرد: ثبات موقعیت حزب الله در جامعه اهل تشیع، مبتنی بر پایگاه مردمی آن است.

این منبع با اشاره ثبات موازنه قوا در لبنان، خاطر نشان کرد، موازنه در لبنان فقط محدود به نتایج انتخابات نیست؛ هر چند که جایگاه همپیمان سوریه در لبنان، بسیار مستحکم است.

وی دو عامل را باعث رأی آوردن برخی از احزاب مخالف سوریه دانست و تأکید کرد: دخالت خارجی و مبالغ هنگفت مالی باعث این مسئله شده است. البته به دست آوردن یک فراکسیون دارای وزن توسط جریان ملی آزاد نشان می‌دهد که افکار عمومی مسیحیت در لبنان مخالف سوریه نشده است.

این منبع در پایان تأکید کرد، هنوز زود است که بخواهیم راهیابی گروه‌های مدنی به پارلمان را ارزیابی کنیم؛ زیرا باید مواضع آنان در قبال مسائل بنیادینی مانند مقاومت و دشمنی با اسرائیل مشخص شود.

انتخابات پارلمانی لبنان یکشنبه (۲۵ اردیبهشت) برگزار شد و پس از آن باید تکلیف انتخاب رئیس پارلمان، نخست‌وزیر و رئیس‌جمهور این کشور مشخص شود. پارلمان لبنان ۱۲۸ کرسی دارد و برای اینکه یک فراکسیون اکثریت را به دست بگیرد باید بیش از ۶۴ کرسی داشته باشد.(جزئیات بیشتر).

انتهای پیام/


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا