سلامت

میزان اهدای خون تهرانی‌ها ۲۱ درصد افزایش یافت

میزان اهدای خون تهرانی‌ها ۲۱ درصد افزایش یافت

به گزارش روز سه‌شنبه یولن از اداره کل انتقال خون استان تهران، ۲۰۷ هزار و ۶۱۱ شهروند تهرانی در پنج ماه اول سال ۱۴۰۱ به مراکز اهدای خون مراجعه کردند که نسبت به وضعیت مشابه زمانی در سال گذشته، بیش از ۲۴ درصد افزایش داشته است.

همچنین با تلاش‌های صورت گرفته که همراه با افزایش تعداد و ساعات فعالیت مراکز اهدای خون در سطح پایتخت بود، از آغاز نوروز تا پایان مرداد ۱۴۰۱ و در آمارهای ثبت شده مراکز ثابت و گروه های سیار اهدای خون، ۱۶۴ هزار و ٩۴٧ نفر از میان مراجعه کنندگان نوع‌دوست توانستند نام خود را به عنوان اهداکنندگان خون ثبت کنند که آمارهای اهدای خون در پنج ماه اول سال نسبت به وضعیت مشابه در سال ۱۴۰۰، با رشد بیش از ۲۱ درصد همراه بوده است.

بررسی آمارهای مقایسه ای با پنج ماه اول سال گذشته و به تفکیک گروه‌های مختلف نشان می‌دهد که اهداکنندگان مستمر با ۱۶ درصد افزایش، اهداکنندگان با سابقه با ۲۷ درصد افزایش و اهداکنندگان بار اول با ۳۰ درصد افزایش در نجات جان بیماران، یاری رسان بودند.

اهدای خون بیش از پنج هزار بانوی تهرانی 

براساس اعلام اداره کل انتقال خون تهران، پنج هزار و ۷۳۰ بانوی تهرانی نیز در بازه زمانی نوروز تا مرداد ۱۴۰۱، به صف اهداکنندگان خون پیوستند که طبق آمارها نسبت به وضعیت مشابه زمانی سال قبل، شاهد رشد ۵.۵ درصدی اهدای خون در میان بانوان در استان بوده‌ایم.

در این گزارش آمده است: انتظارها همچنان از زنان و دختران به عنوان طلایه‌دار کارهای خیرخواهانه بیش از این است که در ادامه سال با افزایش حضور بانوان در مراکز اهدای خون روبرو شویم.

میزان اهدای خون تهرانی‌ها ۲۱ درصد افزایش یافت

جمع‌آوری سه هزار پلاکت خون 

بنابراین گزارش و در طول پنج ماه ابتدایی سال ۱۴۰۱، همچنین سه هزار و ۴۳۰ واحد پلاکت برای نجات جان بیماران اهدا شده است که به دلیل عمر کوتاه نگهداشت پلاکت و نیاز روزانه بیمارانی همچون سرطانی‌ها به این فرآورده خونی، مشارکت بیشتر مردم برای اهدای پلاکت می تواند زندگی بخش این گروه از بیماران باشد.

گفتنی است به دلیل نیاز روزانه بیماران و بیش از ۱۶۰ بیمارستان و مرکز درمانی در استان تهران، اهدای خون یک مسئله ضروری و حیاتی است و حضور مستمر اهداکنندگان خون به عنوان پشتوانه‌ای خوب برای تامین خون و فرآورده‌های خونی مورد نیاز بیماران است.

دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا