بین الملل

نماینده کنگره: مشارکت آمریکا در جنگ یمن ادامه دارد+فیلم

نماینده کنگره: مشارکت آمریکا در جنگ یمن ادامه دارد+فیلم

به گزارش گروه مانیتورینگ بین‌الملل یولن، به رغم ادعای جو بایدن در دوران مبارزات انتخاباتی درباره پایان دادن به حمایت‌های دولت آمریکا از ائتلاف متجاوز سعودی و اماراتی در جنگ یمن، ادامه این حمایت‌ها صدای هم حزبی بایدن در مجلس نمایندگان آمریکا را درآورده است.

رشیده طلیب نماینده مسلمان و فلسطینی‌تبار کنگره آمریکا در صحن این مجلس سخنرانی کرد و از همکاران خود خواست، به طرح پیشنهادی که قرار است دو نماینده مجلس نمایندگان آمریکا با موضوع جنگ یمن ارائه کنند، رای بدهند.

این عضو دموکرات کنگره آمریکا گفت: «من امروز اینجا برای همبستگی با مردم یمن ایستاده‌ام و خواستار پایان دادن فوری به هر گونه حمایت ایالات متحده به ائتلاف سعودی هستم. بمباران بی ملاحظه اهداف غیر نظامی شامل حمله به بیمارستان‌ها، مدارس و تصفیه‌خانه‌های آب به همراه محاصره بنادر یمنی تا حد گسترده‌ای با حمایت لجستیکی و تسلیحاتی ایالات متحده به آنچه که سازمان ملل آن را فاجعه‌بارترین بحران انسان دوستانه جهان توصیف کرده، منجر شده است که میلیون‌ها یمنی را به مرز قحطی کشانده است».

رشیده طلیب ادامه داد: «من از خبرها درباره توافق طرف‌های جنگ یمن برای یک آتش بس سراسری دو ماهه و توقف همه اقدامات نظامی در یمن، برداشتن محدودیت‌های اعمال شده روی سوخت و باز کردن فرودگاه استقبال می‌کنم. متاسفانه عربستان سعودی هنوز محاصره هوایی و دریایی خودش (علیه یمن) را برنداشته است و در نتیجه درباره سرنوشت آتش بس و میلیون‌ها یمنی تردید ایجاد شده است».

قانونگذار دموکرات کنگره ادامه داد: «برای تقویت کردن این آتش بس شکننده و تشویق بیشتر عربستان سعودی به ایستادن در میز مذاکره، من از همکارانم می‌خواهم که لطفا از طرح آتی (پرامیلا) جایاپال و (پیتر) دی فازیو درباره صدور مجوز اختیارات جنگی به منظور پایان دادن به مشارکت ایالات متحده در جنگ ائتلاف به رهبری سعودی در یمن حمایت کنند و به آن رای دهند».

 

 

وی افزود: «اساسا این جنگ درباره خرسند کردن خودخواهی‌ها و جاه طلبی‌های دیکتاتورهای قدرت‌های منطقه‌‎ای به ضرر قتل عام و رنج میلیون‌ها یمنی در سراسر این کشور است. هیچ دلیلی برای این کار (جنگ یمن و مشارکت آمریکا در جنگ ائتلاف سعودی) وجود ندارد و همین امروز باید پایان یابد».

رشیده طلیب نماینده مسلمان و فلسطینی‌تبار کنگره آمریکا در صفحه توییتر خود هم نوشت: «ائتلاف سعودی در حال تضعیف آتش بس کنونی است. کنگره باید طرح اختیارات جنگی برای یمن را تصویب کند تا به حمایت ایالات متحده از این قتل عام پایان دهد و عربستان و امارات را برای صلح تحت فشار قرار دهد».

نماینده حوزه انتخابی سیزدهم ایالت میشیگان در مجلس نمایندگان آمریکا در توییتی دیگر نوشت: «فاجعه‌بارترین بحران انسان‌دوستانه جهان امروز در یمن است، جایی که ائتلاف سعودی/امارات عربی متحده در حال بمباران اهداف غیرنظامی از جمله بیمارستان‌ها، مدارس و تاسیسات تصفیه آب و محاصره بنادر یمن با تسلیحات و لجستیک آمریکایی هستند».

اظهارنظر این قانونگذار مجلس نمایندگان آمریکا در شرایطی مطرح شده که جیک سالیوان مشاور امنیت ملی دولت آمریکا و دیگر مقام‌های ارشد دولت جو بایدن در واشنگتن از «خالد بن سلمان» معاون وزارت دفاع عربستان سعودی میزبانی کردند.

طبق اعلام کاخ سفید، سالیوان در دیدار با برادر محمد بن سلمان ولی‌عهد سعودی به او درباره ادامه حمایت آمریکا قول کمک داد.

اظهارنظرها درباره وضعیت یمن در شرایطی مطرح شده که به رغم وجود آتش‌بس، عربستان سعودی به تعهد خود در قبال این آتش‌بس عمل نکرده است. بر همین اساس، «عبدالملک العجری» عضو هیأت مذاکره‌کننده انصارالله یمن گفته ائتلاف سعودی می‌خواهد اقدامات نظامی را متوقف کند تا کشورهایشان بمباران نشوند و سپس یمن را در بحران نگه دارد تا اوضاع از درون منفجر شود.

العجری افزود: «موافقت با آتش‌بس برای قطع بهانه‌های متجاوزان بود که ادعا می‌کردند صنعاء درخواست های صلح را رد می‌کند. این مانند آزمونی برای مقاصد کشورهای متجاوز عمل کرد و نادرستی فراخوان‌های آن‌ها برای صلح را آشکار کرد» (جزئیات بیشتر).

انتهای پیام/م


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا