بین الملل

نگرانی واشنگتن از کمک چین به روسیه برای دور زدن تحریم‌ها

نگرانی واشنگتن از کمک چین به روسیه برای دور زدن تحریم‌ها

به گزارش گروه بین‌الملل یولن، علی‌رغم اذعان برخی کشورهای غربی به عدم کمک‌رسانی چین به روسیه برای دور زدن تحریم‌ها، اما مقام‌های آمریکایی باز هم این ادعاها را تکرار می‌کنند.

«آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا می‌گوید واشنگتن نگران کمک احتمالی چین به روسیه برای دور زدن تحریم‌های اعمالی به بهانه جنگ اوکراین است.

وی شامگاه چهارشنبه طی مصاحبه‌ای با موضوع سیاست خارجی با نشریه «فارِن اِفِرز» گفت آمریکا نگران تلاش‌های احتمالی چین برای ارائه کمک نظامی یا اقتصادی به روسیه برای دور زدن تحریم‌ها است.

به نوشته وبگاه «ریانووستی»، وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به سوال این نشریه درباره اینکه آمریکا نگران چنین موضوعی است، اظهار داشت: «پاسخ کوتاه این است که بله، ما نگران این احتمال هستیم».

بلینکن اما در ادامه توضیح داد که در عین حال، واشنگتن فعلا نه حمایت سیستماتیک از تلاش‌های روسیه برای دور زدن تحریم‌ها و نه حمایت نظامی قابل توجهی از سوی چین را مشاهده نکرده است.

پیش از این نیز «جنیفر ساکی» سخنگوی پیشین کاخ سفید اذعان کرده بود که چین در حال کمک به روسیه برای دور زدن تحریم‌های اعمال‌شده بر مسکو نیست. (جزئیات بیشتر)

از زمان آغاز عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین در تاریخ ۲۴ فوریه (پنجم اسفند ماه)، کشورهای غربی تمام تلاش خود را به کار گرفته تا به منظور منزوی کردن مسکو در جامعه بین‌الملل، از انواع فشارها و تحریم‌ها علیه این کشور استفاده کنند. آمریکا و متحدانش ضمن تشدید فشارها علیه روسیه، به حمایت‌های سیاسی، تسلیحاتی و اقتصادی خودشان در قبال اوکراین شدت داده‌اند.

انتهای پیام/خ


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا