بین الملل

نیروهای ترکیه برای اولین بار مواضع ائتلاف آمریکایی در سوریه را هدف قرار دادند

نیروهای ترکیه برای اولین بار مواضع ائتلاف آمریکایی در سوریه را هدف قرار دادند

به گزارش گروه بین‌الملل یولن، منابع خبری، بعدازظهر امروز (چهارشنبه)، از حمله فشرده نیروهای ترکیه به شمال سوریه خبر دادند.

شبکه «المیادین» به نقل از خبرنگار خود در سوریه گزارش داد که نیروهای ترکیه برای اولین بار مواضع ائتلاف آمریکایی در حومه «عین العرب» را هدف حمله قرار داده‌اند.

بر اساس این گزارش، نیروهای ترکیه امروز به صورت فشرده به چند موضع در شمال استان ادلب سوریه حمله کرده‌اند.

این گزارش تنها ساعاتی پس از اظهارات «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه درباره توسعه دامنه حملات نیروهای این کشور در خاک سوریه منتشر شده است.

رئیس‌جمهور ترکیه که بعدازظهر امروز در جمع اعضای حزب «عدالت و توسعه» این کشور سخنرانی می‌کرد، گفت که نیروهای این کشور «منبج» و «تل رفعت» سوریه را از آنچه «تروریست» خواند، پاکسازی خواهند کرد. او همچنین اشاره کرد که عملیات ترکیه به صورت تدریجی در دیگر مناطق سوریه نیز ادامه خواهد یافت.

در صورت حمله نیروهای ترکیه به تل رفعت و منبج، غرب فرات به طور کامل به دست نیروهای این کشور خواهد افتاد.

اردوغان اخیرا در اظهاراتی اعلام کرد که آنکارا به تلاش خود برای ایجاد آنچه «منطقه امن» خواند، در عمق ۳۰ کیلومتری در طول مرزهای جنوبی با سوریه ادامه خواهد داد.

دمشق پیشتر به شدت به این اظهارات اردوغان واکنش نشان داده بود و آن را محکوم کرده بود. وزارت امور خارجه پیش از این در واکنش به این سخنان گفته بود: «اظهارات سخیف رئیس‌جمهور رژیم ترکیه درباره ایجاد منطقه‌ای امن در شمال سوریه بازیچه‌‌ای خصمانه است که این رژیم علیه سوریه و تمامیت ارضی آن دارد به راه می‌اندازد. چانه‌زنی‌های رذیلانه‌ای که رژیم ترکیه انجام داده و همچنان انجام می‌دهد، از نداشتن کمترین میزان فهم سیاسی و اخلاقی برای تعامل با بحران سوریه حکایت دارد چراکه این رژیم خود همواره بخشی از این بحران بوده و هست و آن را با طرح تجزیه و تقسیم [سوریه] تداوم بخشیده است؛ طرحی که تنها در راستای اهداف اسرائیل، آمریکا و غرب می‌باشد.» 

دمشق تأکید کرده بود: «هدف از ایجاد چنین منطقه‌ای مطلقا برای محافظت از مناطق مرزی میان سوریه و ترکیه نیست، بلکه هدف اصلی آن استعمار و ایجاد یک کانون قابل انفجار است که اساسا به اجرای طرح‌های تروریستی ضد مردم سوریه کمک می‌کند. دولت جمهوری عربی سوریه بر رد مطلق چنین دستاویزی تأکید می‌کند و از آن دسته کشورهای منطقه و جهان که در تأمین مالی چنین طرح‌های جنایتکارانه‌ای ایفای نقش کردند و آن را تبلیغ نمودند، می‌خواهد که فورا از حمایت رژیم ترکیه برای تحقق اهداف شیطانی‌اش دست بردارند.»

انتهای پیام/م


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا