سلامت

 هزینه‌های درمان زنان سرپرست خانوار چگونه پوشش داده می‌شود؟

 هزینه‌های درمان زنان سرپرست خانوار چگونه پوشش داده می‌شود؟

گروه یولن زندگی – تامین مخارج یک خانواده با توجه به شرایط نامطلوب اقتصادی فعلی که کرونا نیز آن را شدت بخشیده به خودی خود امری دشوار محسوب می‌شود و از همین رو است که در بسیاری از خانواده‌ها زن و مرد هردو برای تامین مخارج خانواده مجبور به اشتغال هستند، چنین شرایطی که عرصه را برای زنان سرپرست خانوار تنگ‌تر کرده؛ بار دیگر جای حمایت‌های بیمه‌ای از این بانوان احساس می‌شود. در همین راستا یولن زندگی گفت‌وگویی را درباره آخرین وضعیت بیمه زنان سرپرست خانوار با مهدی شکوری مدیر امور بیمه شدگان سازمان تأمین اجتماعی انجام داده که در ادامه مشروح آن را می‌خوانید.

*وضعیت بیمه زنان سرپرست خانوار در حال حاضر به چه شکل است؟ بسیاری از این بانوان که از اقشار ضعیف جامعه هستند بیان می‌کنند که برای تحت پوشش قرار گرفتن با چالش مواجه شده‌اند دلیل این موضوع چیست؟

با توجه به قانون برنامه پنج‌ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی مصوب ۱۴‏‏‏‏/۱۲‏‏‏‏/۹۵ مجلس شورای اسلامی، منابع مالی مربوط به بیمه زنان سرپرست خانوار تخصیص نیافت. بنابراین فعلا پذیرش متقاضیان جدید (زنان سرپرست خانوار) میسر نیست و اگر منابع مالی لازم بابت پرداخت بخشی و یا کل حق‏بیمه تأمین شود، سازمان تأمین اجتماعی، آمادگی همکاری در این زمینه را خواهد داشت.

* شرایط بیمه برای زنان سرپرست خانوار چیست؟ آیا شرط سنی هم وجود دارد؟

برخورداری از پوشش بیمه زنان سرپرست خانوار مانند بسیاری از شرایط بیمه‌های دیگر تابع شرط سنی است. شرط سنی پذیرش تقاضا برای برخورداری از پوشش بیمه زنان سرپرست خانوار حداقل ۱۸ سال و حداکثر ۵۰ سال تمام است.

اگر شخصی هنگام ارائه درخواست، بیش از ۵۰ سال داشته باشد، لازم است معادل مازاد سنی خود سابقه پرداخت حق‌بیمه در سازمان تأمین‌اجتماعی داشته باشد. به عنوان مثال اگر شخصی در تاریخ تقاضای بیمه، ۵۳ سال سن داشته باشد، در صورتی که از قبل دارای ۳ سال سابقه پرداخت حق‌بیمه در تأمین‌اجتماعی باشد، تقاضای او قابل قبول است و می‌تواند با ارائه معرفی نامه از مراجع ذکر شده و با مراجعه به شعب  و یا کارگزاری رسمی سازمان و در صورت تأمین و تخصیص منابع مالی لازم برای قرارداد بیمه خود اقدام کند.

همچنین اگر متقاضی حداقل ۱۰ سال سابقه پرداخت حق‌بیمه داشته باشد، از این شرط سنی معاف است. به این ترتیب، افرادی که ۱۰ سال سابقه بیمه داشته باشند در هر سنی حتی در سنین میانسالی و کهنسالی نیز می‌توانند با پرداخت حق بیمه کامل از پوشش بیمه زنان سرپرست خانوار بهره‌مند شوند.

*حق بیمه پرداختی چگونه است؟

سهم حق بیمه زنان سرپرست خانوار بر عهده سازمان بهزیستی کشور و یا کمیته امداد امام خمینی (ره) است. با این حال مراجع مذکور مکلف هستند پس از شروع بیمه، حق بیمه کامل هر ماه را حداکثر تا آخرین روز دو ماه بعد پرداخت کنند.

اگر بین آخرین ماه پرداخت حق بیمه تا تاریخ پرداخت مجدد بیش از سه ماه فاصله باشد، در این صورت از تاریخ قطع پرداخت حق بیمه، قرارداد لغو می‌شود و برای بیمه شدن، مجددا باید مراحل درخواست ، موافقت سازمان و عقد قرارداد جدید با رعایت شرایط طی شود.

*آیا زنان سرپرست خانوار برای بیمه شدن حتما باید  تحت پوشش بهزیستی یا کمیته امداد باشند؟

مراجع معرفی و پرداخت کننده این نوع بیمه، بسته به شرایط آن شخص، سازمان بهزیستی کشور و یا کمیته امداد امام خمینی (ره) هستند. بر همین اساس متقاضی باید تحت پوشش این مراجع باشد.

* آیا افراد تحت تکفل زنان سرپرست خانوار نیز  بیمه درمانی می‌شوند؟

طبق توافقات با سازمان بهزیستی کشور و یا کمیته امداد امام خمینی (ره) انعقاد قرارداد بیمه با این افراد، بدون حمایت درمان است و در واقع این مراجع نسبت به ارائه خدمات درمانی به افراد تحت پوشش اقدام می‌کنند.

* برنامه ای برای بیمه تکمیلی این قشر از بانوان دارید؟

موضوع بیمه تکمیلی زنان سرپرست خانوار در حیطه وظایف سازمان تأمین اجتماعی نیست، اما این افراد می‌توانند از طریق بیمه‌های خصوصی اقدام به انجام این نوع بیمه کنند، البته اولویت سازمان بیمه تامین اجتماعی کاهش هزینه‌های درمانی افراد است که در صورت مراجعه این گروه از افراد به مراکز طرف قرارداد با سازمان ما می‌توانند خدمات درمانی را با مبلغ ناچیز دریافت کنند.

* آیا این بانوان با پرداخت حق بیمه بازنشسته می‌شوند؟

بیمه زنان سرپرست خانوار فرصتی است تا این قبیل افراد بتوانند در دوران میانسالی و کهنسالی از مزایای بازنشستگی و دریافت مستمری برخوردار شوند و در صورت فوت بیمه شده اصلی، بازماندگان واجد شرایط می توانند از مستمری بازماندگان بهره‏مند شوند. به هر حال شرایط بازنشستگی این قبیل از افراد تابع مقررات عام قانون تأمین اجتماعی است.

*آیاپرداخت بیمه باید به شیوه خویش فرما صورت بگیرد ؟

با توجه به این که رابطه استخدامی و مزد بگیری در این بیمه‏شدگان وجود ندارد، بیمه آنان اختیاری  است.

* همکاری تأمین اجتماعی با بهزیستی و کمیته امداد در زمینه حل مشکلات بیمه زنان سرپرست خانوار به چه شکل است؟

با توجه به تعاملات سازنده بین این سازمان و کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور خوشبختانه افراد تحت پوشش از خدمات سازمان بهره‏مند هستند.

*افرادی که تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی نیستند چگونه می‌توانند خدمات درمانی دریافت کنند؟

این افراد طبق قانون می‌توانند از طریق آزمون وسع تحت پوشش بیمه همگانی سلامت قرار گیرند، البته بسیاری از این افراد به صورت رایگان تحت پوشش بیمه سلامت قرار گرفته و هزینه‌های درمانی آنها پوشش داده می‌شود. هر یک از این افراد از هیچ بیمه‌ای برخوردار نیستند می‌توانند با مراحعه به دفاتر پیشخوان به صورت رایگان تحت پوشش بیمه قرار گیرند.

دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا