بین الملل

همکاری ناتو با نیروهای مسلح جمهوری آذربایجان

همکاری ناتو با نیروهای مسلح جمهوری آذربایجان

به گزارش گروه بین‌الملل یولن، منابع رسانه‌ای چهارشنبه شب به وقت تهران، از برگزاری دوره آموزشی ناتو برای نیروهای مسلح  جمهوری آذربایجان  در شهر  «باکو» خبر دادند.

به نوشته خبرگزاری «نیوز آرمنیا»، در چارچوب همکاری وزارت دفاع جمهوری آذربایجان و ناتو، یک گروه آموزشی فرماندهی ناتو در «دانشگاه دفاع ملی» جمهوری آذربایجان مبادرت به آموزش نظامیان این کشور کردند.

در این دوره، اطلاعات کلی در مورد ناتو، ساختار ستادی و جلسات توجیهی در زمینه‌های مختلف مرتبط با روند برنامه ریزی عملیات جنگی به برخی نظامیان ارتش جمهوری آذربایجان ارائه می‌شود.

بنابر اعلام وزارت دفاع جمهوری آذربایجان، هدف از برگزاری این دوره، ارتقا سطح کیفی نیروهای مسلح جمهوری آذربایجان  جهت  استفاده در برهه‌های حساس است.

چندی قبل وزارت دفاع جمهوری آذربایجان  از مشارکت شماری از پرسنل نیروی دریایی خود در رزمایش ناتو در شرق مدیترانه خبر داد.

 وزارت دفاع جمهوری آذربایجان اعلام کرد که  شماری از پرسنل نیروی دریایی این کشور در عملیات ناتو در قالب رزمایش دریایی چندملیتی مدیترانه شرقی  در ترکیه  شرکت کردند.

در این رزمایش، وظایف نزدیک شدن سریع قایق نظامی به کشتی تحت تصرف گروه‌های تروریستی، آزاد سازی آن  و همچنین تخلیه امن خدمه به صورت کاملا حرفه ای تمرین شد. هدف از برگزاری این رزمایش بررسی آمادگی رزمی، فعالیت و تجهیزات یگان‌های حاضر در این رزمایش مطابق  با استانداردهای ناتو اعلام شد.

چندی قبل، وزیر دفاع جمهوری آذربایجان با هیاتی به سرپرستی «خاویر کلومینا پیریز» معاون دبیرکل ناتو در امور سیاسی و امنیتی و نماینده ویژه ناتو در قفقاز و آسیای مرکزی دیدار کرد.

 «ذاکر حسن‌اف» وزیر دفاع جمهوری آذربایجان در دیدار با «خاویر کلومینا پیریز» معاون دبیرکل ناتو در مورد وضعیت قره باغ  و آخرین تحولات مرزی با ارمنستان توضیحاتی داد.

معاون دبیر کل ناتو در این دیدار آمادگی ناتو را برای ارائه کمک‌های مناسب در تامین صلح در منطقه اعلام کرد. طرفین همچنین در مورد آخرین وضعیت پس از جنگ قره باغ و سایر موضوعات مورد علاقه  بحث و تبادل نظر کردند.

باکو در حالی که نیم نگاهی به ارمنستان دارد،  اخیرا رزمایش‌های متعددی با ترکیه، پاکستان و گرجستان برگزار کرده است. 

رسانه‌های جمهوری آذربایجان چندی قبل از برگزاری یک رزمایش از سوی نیرو دریایی این کشور در دریای خزر خبر دادند. در این رزمایش کشتی‌های جنگی و کماندوهای دریایی این کشور تمرین‌هایی را با تمرکز بر محافظت از زیر ساخت‌های جمهوری آذربایجان در دریای خزر انجام شد.

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان اعلام کرده که تشکیل یگان‌های جدید همراه با آموزش پرسنل مناسب و خرید کشتی و قایق را در این زمینه مد نظر دارد. وزیر دفاع جمهوری آذربایجان  اعلام کرده که این کشور در حال تقویت نیروی دریایی خود در دریای خزر است. 

انتهای پیام/.


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا