سلامت

وزارت بهداشت عمان از انتقال خون ایران برای نجات جان یک مادر باردار تقدیر کرد

وزارت بهداشت عمان از انتقال خون ایران برای نجات جان یک مادر باردار تقدیر کرد

به گزارش روز شنبه یولن از سازمان انتقال خون ایران، محمد بن سیف معاون وزیر بهداشت کشور عمان اظهارداشت: وزارت بهداشت کشور عمان مراتب تشکر فراوان و نهایت امتنان خود را به سازمان انتقال خون ایران به خاطر همکاری با بخش خدمات بانک خون عمان اعلام می‌کند.

وی افزود: این همکاری در زمینه تامین خون نادر برای مادر بارداری بود که با تأمین خون نادر برای وی با کمک سازمان انتقال خون ایران، ادامه بارداری و پیشگیری از عوارض احتمالی برای جنین او میسر شد.

معاون وزیر بهداشت کشور عمان ابراز امیدواری کرد که این رویداد زمینه همکاری دوجانبه بین دو کشور دوست را در آینده فراهم کند.

به گزارش یولن، جمهوری اسلامی ایران از سال ۱۳۸۹ به عضویت انجمن بین المللی خون‌های نادر دنیا درآمده و ایران تنها کشور اسلامی و کشورهای منطقه مدیترانه شرقی (امرو) عضو این انجمن است که دارای برنامه خون‌های نادر است که در شبکه‌ای تعاملی امکان تامین خون نادر بیماران کشورهای عضو را فراهم می‌کنند.

فراوانی خون‌های نادر در میان جمعیت یک در هزار نفر یا کمتر است و گاه در یک کشور تنها یک نمونه از خون نادر شناسایی می‌شود که فرد در صورت نیاز باید ازخون ذخیره شده خود استفاده کند.

گروه‌های خونی نادر گاهی به صورت تصادفی در بین اهداکنندگان خون شناسایی می‌شوند، عده ای از افرادی که دارای گروه‌های خونی نادر هستند نیز در بیمارستان ها به علت بیماری، سقط جنین، عمل جراحی یا برخی حوداث که نیاز به خون دارند اما برای تامین خون به اشکال بر می‌خوردند، شناسایی می شوند. پس از شناسایی افراد دارای گروه خونی نادر تشکیل پرونده می شود، ‌ بعد از انجام تست‌های تکمیلی، این خون‌های اهدایی در بانک خون ذخیره تا در مواقع لازم برای بیماران و متقاضیان این گروه های خونی استفاده شود.

اهمیت گروه های خونی زمانی مشخص می شود که فرد نیاز به تزریق خون پیدا می‌کند و مجبور می‌شویم که به وی خون تزریق کنیم و در این زمان حتما باید به وی خون سازگار تزریق شود و به همین دلیل کمیاب بودن افراد با گروه خونی نادر، سازمان انتقال خون برا ی ارائه خدمت بهتر به کسانی که دارای خون نادر هستند با همکاری سازمان بهداشت جهانی استقرار برنامه ملی خون های نادر را درنظر گرفت و به عنوان مرکز آموزش فنی و علمی نگهداری و مدیریت برنامه خون‌های نادر سازمان بهداشت جهانی درسطح بین الملل فعالیت می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا