سلامت

وزیر بهداشت: دیپلماسی سلامت مرز نمی‌شناسد

وزیر بهداشت: دیپلماسی سلامت مرز نمی‌شناسد

به گزارش روز شسه شنبه یولن از وبدا، بهرام عین‌اللهی در مراسم افتتاحیه نشست نمایندگان ارشد کشورهای عضو گروه پنچ حوزه سلامت در هتل استقلال تهران افزود: خوشبختانه همه اعضای گروه پنج بر اهمیت و ضرورت وجود این گروه واقف بوده و بر افزایش و تداوم فعالیت‌های آن که در مقاطعی دچار وقفه شده بود، تاکید دارند.  

وی ضمن قدردانی از حضور  نمایندگان کشورهای عضو گروه پنج  حوزه  سلامت و   همدردی با حادثه دیدگان سیل در پاکستان اظهار داشت: برخی مشکلات سلامت مانند کرونا معضل جهانی است ولی هر منطقه از جهان نیز مشکلات خاص خود را در حوزه سلامت دارد که باید با همکاری مشترک همسایگان به رفع آن‌ها پرداخت.  

عین اللهی با آرزوی اینکه گروه پنج در قامت یکی از تشکل‌های مهم بین المللی در حوزه سلامت ظاهر شده و در سلامت منطقه نقش آفرینی کند، افزود:  در شرایط امروز جهان، هر کشوری برای تضمین سلامت خود باید پیگیر سلامت کشورهای دیگر به ویژه کشورهای همسایه خود باشد و جز با این روش از سرایت بیماری‌ها به سایر کشورها نمی‌توان جلوگیری کرد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: تضمین سلامت هر کشور در گرو بهداشت همسایگان است و در گروه پنج ما باید روی سلامت کشورهای یکدیگر حساس باشیم و برای هم و در جهت اهداف مشترک فعالیت کنیم.

عین اللهی افزود: دولت‌ها و ملت‌ها پس از همه گیری کرونا اهمیت سلامت را بیش از گذشته درک کردند و دریافتند که یک بیماری تا چه اندازه می‌تواند همه فعالیت‌های اجتماعی و اقتصادی کشورها را تحت تاثیر قرار دهد.  

وی از سازمان بهداشت جهانی خواست از فرصتی که کرونا برای نشان دادن اهمیت سلامت به دولت‌ها و ملت‌ها به وجود آورده بهره برداری کند.

عین اللهی گفت: قبل از کرونا کشورها تا این حد نسبت به سلامت حساس نبودند و اهمیت آن را نمی شناختند. بعد از این همه گیری همه فهمیدند که سلامت از مسائل زیرساختی است و پیشرفت اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی جوامع در گرو توجه به سلامت است.  

وزیر بهداشت تاکید کرد: همه دریافتند اختلال در سلامت تا چه حد در سایر بخش‌ها اختلال ایجاد می‌کند.

عین اللهی اظهار داشت: کشورهای گروه پنج دارای پیوندهای تاریخی، قومی، جغرافیایی و فرهنگی مشترک زیادی هستند که این تاریخ قرن های متمادی وجود داشته است و باید قدر این پشتوانه را بدانیم.   این گروه باید راهبری سلامت جمعیت ۳۰۰ میلیونی منطقه را بر عهده داشته باشد.

وزیر بهداشت به برگزاری جلسات مشترک و مرتب مرزی و فرامرزی بین کشورهای گروه پنج تاکید کرد و گفت: در بحران هایی مانند سیل پاکستان باید به سرعت به کمک هم بشتابیم تا بلایا را کنترل کنیم.

 عین اللهی تصریح کرد: گروه پنج سال ۲۰۰۵ ایجاد شد ولی فعالیتهای آن دچار وقفه شد. فعالیت کشورهای همسایه در این گروه باید تا نیل به همه اهداف مشترک ادامه یابد.

رئیس نشست نمایندگان ارشد گروه پنج در حوزه سلامت به ضرورت تاب آوری نظام های سلامت، پیشگیری و پاسخ دهی به بیماری‌های واگیر اشاره کرد و گفت: دیپلماسی سلامت مرز نمی‌شناسد و می‌توان با تکیه بر آن تحریم‌های ظالمانه مستکبران را که حتی در همه گیری کرونا ادامه داشت، خنثی کرد.

عین اللهی افزود: سلامت نقطه مشترک همه کشورهای این منطقه است و مرزهای  سلامت بسیار گسترده است. برخی کشورها در حوزه سلامت مرزهای ظاهری و جغرافیایی را برداشته‌اند و گروه پنج نیز می‌تواند در جهت تبادل علم، دانشمند و دانشجو حیطه فعالیت خود را  فراتر از مرزبندی های رسمی  وسعت ببخشد.  

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: باید بتوانیم در جهت شناخت نیازهای جدید با هم گفت وگو کنیم تا برنامه های سلامت‌محور در اولویت برنامه های کشورهای منطقه قرار گیرد.

دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا