بین الملل

وزیر دفاع ترامپ: ترور سردار سلیمانی برای مقاصد سیاسی انجام شد

وزیر دفاع ترامپ: ترور سردار سلیمانی برای مقاصد سیاسی انجام شد

به گزارش سرویس بین‌الملل یولن، «مارک اسپر»، وزیر دفاع دولت سابق آمریکا در کتاب جدیدش که قرار است به تازگی منتشر شود ایده ترور سردار قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران را «ایده‌ای بد» توصیف کرده که برای پیشبرد مقاصد سیاسی ترامپ انجام شد.

طبق گزارش روزنامه گاردین، مارک اسپر در کتاب جدیدش به نام «سوگند مقدس» وشته «رابرت او براین»، مشاور امنیت ملی کاخ سفید با گفتن این خبر به رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا که رئیس‌جمهور قصد دارد یک افسر نظامی ارشد ایرانی را ترور کند باعث تعجب و تحیر او شد.

مارک اسپر با بیان اینکه «این ایده‌ای بسیار بد با تبعاتی بسیار عظیم بود» نوشته ژنرال «مارک میلی» (رئیس وقت ستاد مشترک ارتش آمریکا) گمان می‌کرد که او براین صرفاً منافع سیاسی ترامپ از این حمله را در نظر گرفته است.

کتاب «سوگند مقدس» که خاطرات مارک اسپر از حضورش در دولت ترامپ است قرار است روز ۱۰ می (دوشنبه همین هفته) منتشر شود. روزنامه گاردین ادعا کرده به نسخه‌ای از این کتاب دست پیدا کرده است. 

طبق گزارش گاردین، مارک اسپر در سراسر این کتاب تلاش می‌کند از خودش چهره فردی عاقل را به نمایش بگذارد که در برابر ایده‌های غیرمعقول ترامپ مانند ترور سردار سلیمانی مقاومت می‌کرده است.

گاردین نوشته ترامپ تخاصم با تهران را به بخش مهمی از برنامه‌هایش برای پیروزی مجدد در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تبدیل کرده بود. او به مشارکت آمریکا در توافق هسته‌ای برجام پایان داد و بارها با ادبیاتی نامتعارف به ایران درباره تبعات درگیری با آمریکا هشدار می‌داد.

یکی از بحث انگیزترین اقدامات دونالد ترامپ صدور دستور ترور سردار سلیمانی و شماری از همراه ایشان طی یک عملیات تروریستی در نزدیکی فرودگاه بغداد در ژانویه ۲۰۲۰ بود.

مارک اسپر نوشته «اوبراین» در جلسه‌‌ای که جولای ۲۰۱۹ برگزار می‌شد پیشنهاد داده بود برای متوقف کردن روند غنی‌سازی اورانیوم توسط ایران علیه این کشور اقدام نظامی انجام شود. طبق نوشته اسپر، مایک پنس، معاون ترامپ نظر خودش را پشت نظر او براین قایم می‌کرد که می‌گفت: «رئیس‌جمهور مشتاق است کاری انجام دهد.»

اما حدود یک ماه بدتر روز ۲۰ آگوست اوبراین با مارک میلی تماس گرفته و به او می‌گوید رئیس جمهور قصد دارد به یک افسر ارشد نظامی که در خارج از ایران فعالیت می‌کند حمله کند.

اسپر نوشته است: «میلی و و من می‌دانستیم که آن فرد چه کسی است؛ از مشکلاتی که در منطقه ایجاد کرده بود هم خبر داشتیم. اما چرا حالا؟ مگر چه اتفاق جدیدی افتاده بود؟ تهدیدی قریب الوقوع در کار بود؟ جمع‌آوری اعضای شورای امنیت ملی برای بحث درباره موضوع چه می‌شود؟»

 

در حال تکمیل….


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا