سمنان

پایش ۲۰۰ هزار هکتار از مراتع قشلاقی دامغان

پایش ۲۰۰ هزار هکتار از مراتع قشلاقی دامغان

علی‌اکبر عباسی‌راد، رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دامغان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در دامغان از اجرای طرح پایش مراتع و نظارت بر طرح‌های مرتع‌داری در مناطق قشلاقی این شهرستان خبر داد.

وی گفت: در سال ۱۴۰۰ حدود ۲۰۰ هزار هکتار از مراتع قشلاقی شهرستان دامغان در دو قالب پروانه چرا یا طرح مرتع‌داری مورد پایش و ارزیابی قرار گرفت.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دامغان اضافه کرد: در راستای حفظ و صیانت از مراتع و عملیات مدیریت مراتع و نظارت بر پروانه چرای دام با هدف حفظ و تقویت پوشش گیاهی، طرح پایش مراتع زمستانه در این شهرستان اجرا شد.

عباسی‌راد با اشاره به اینکه مراتع در اقتصاد کشور ازلحاظ تأمین علوفه مورداستفاده دام و از دیدگاه حفاظت آب و خاک جایگاه ویژه‌ای را به خود اختصاص داده‌اند، افزود: در خصوص اهمیت مراتع می‌توان ویژگی‌های بسیار دیگری را برشمرد که مدیریت اصولی این اراضی را ضروری می‌سازد.

وی لزوم کنترل‌های لازم در عرف‌های مرتعی را ضروری دانست و خاطرنشان کرد: حضور مستمر مرتع‌داران ذی‌حق در عرف‌های تعیین‌شده ضمن جلوگیری از تخلفات احتمالی در ورود و خروج غیرقانونی دام‌های غیرمجاز می‌تواند تا حد قابل توجهی مانع از تخریب و تصرف در این عرصه‌ها شوند.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دامغان تصریح کرد: در خلال اجرای این طرح هر گونه بهره‌برداری مرتعی باید در قالب پروانه چرا یا طرح مرتع‌داری انجام شود و پس از ارائه مجوزها، مباحث نظارتی آن آغاز می‌شود.

عباسی‌راد همچنین از نظارت بر بیش از ۹۰ هزار هکتار از طرح‌های مرتع‌داری زمستانه (قشلاقی) خبر داد و افزود: مدیریت چرای دام با ورود به بحث نظارت، مواردی نظیر رعایت ضوابط لازم توسط بهره‌بردار ازجمله عدم وجود دام مازاد در مرتع، استمرار دامداری و مرتع‌داری، کنترل زمان ورود و خروج دام و ظرفیت در مراتع و اخذ عوارض پروانه چرا را بررسی می‌کنند.

وی گفت: هدف از اجرای طرح نظارت بر مراتع اهمیت برقراری تعادل بین دام و مرتع از سوی دامداران ذی‌حق، استفاده صحیح از پوشش مراتع علاوه بر حفظ خاک و تقویت منابع آب است که موجب افزایش ۳۵ درصدی تولید علوفه می‌شود.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دامغان عنوان کرد: چنانچه بهره‌برداران در بهره‌برداری اصولی و برابر ظرفیت از مراتع موارد قانونی را رعایت نکنند، برابر مقررات اقدام می‌شود و در صورت تکرار منجر به ابطال پروانه چرا خواهد شد.

به گزارش فارس؛ شهرستان دامغان ۱۶۲ سامانه عرفی مرتعی دارد که دارای ۱۶۲ هزار و ۸۱۰ واحد دامی و یک‌هزار و ۲۷۹ بهره‌بردار است.

انتهای پیام/۲۵۶۸/س/


دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا