بین الملل

پسکوف: صلحبان‌های روسی در قره‌باغ مقصر نیستند

پسکوف: صلحبان‌های روسی در قره‌باغ مقصر نیستند

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین گفت: نخست گفت‌وگوها ادامه دارد. می‌دانید که همین اواخر ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه مکالمه‌ای تلفنی با نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان داشت. ما وضعیت کنونی را می‌دانیم اما با تلاش برای مسئول دانستن روسیه یا همان صلحبان‌های روسی مخالفیم که شجاعت خود را در انجام عملکرد خود بر اساس ماموریتی که دارند، نشان داده‌اند. کسی نمی‌تواند صلحبان‌ها را بابت کاری که دارند انجامش می‌دهند، مقصر بداند. ما هرگز با چنین رویکردی موافق نیستیم.

وی افزود، ارمنستان متحد روسیه باقی می‌ماند. مسکو تضمین می‌دهد که حقوق ارامنه در قره‌باغ رعایت می‌شود.

این مقام مسئول کرملین با اشاره به دورنمای حضور صلحبان‌های روسیه در قره‌باغ نیز گفت: تاکنون چیزی در این باره نمی‌توان گفت اما مسکو به ارتباطاتش با باکو ادامه می‌دهد. صلحبان‌های روسی به تامین کمک می‌پردازند و در مذاکرات بین ارامنه در قره‌باغ و مقام‌های جمهوری آذربایجان حضور داشته‌اند.

استقبال از یک کهنه سرباز نازی اوکراینی

وی گفت: مسکو بابت احترام به یک کهنه سرباز نازی اوکراینی در پارلمان کانادا بسیار خشمگین شده چون جرایم نازیسم پایانی ندارد.

روز جمعه، “یاروسلاو هونکا” ۹۸ ساله کهنه سرباز نازی اوکراینی که در خلال جنگ دوم جهانی برای گشتاپو فعالیت می‌کرد مورد احترام پارلمان کانادا قرار گرفت.

این اقدام در حالی اتفاق افتاد که “آنتونی روتا”، رئیس مجلس عوام کانادا در حال ایراد سخنان مقدماتی پیش از سخنرانی ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین در پارلمان کانادا بود. روز یکشنبه، روتا به خاطر تصمیم خود برای دعوت از هونکا عذرخواهی کرد.

قره باغ

پسکوف در ادامه گفت: هدف اصلی سازش اوضاع در قره‌باغ جلوگیری از تلاش‌های طرف ثالث است که پتانسیل صلحبانی برای حضور در قفقاز را ندارد.

سخنگوی کرملین در ادامه صحبت‌هایش گفت: جامعه آمریکایی امروز با پروپاگاندای روس هراسی شست و شوی مغزی می‌شود اما روزی این اوضاع تغییر خواهد کرد و آن زمانی است که مصاحبه با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، برای یک مخاطب غربی لازم باشد.

پسکوف درباره دورنمای مذاکرات روسیه، ارمنستان و جمهوری آذربایجان نیز گفت: هنوز موارد مشخصی در این باره وجود ندارد.

وی در ادامه بیان کرد، دیدار بین رجب طیب اردوغان و الهام علی‌اف، روسای جمهوری ترکیه و جمهوری آذربایجان باید با هدف عادی سازی زندگی در قره باغ باشد.

اخیرا سرویس خبری ریاست جمهوری ترکیه اعلام کرده بود که اردوغان قرار است امروز (دوشنبه) با علی‌اف دیدار کند و دو طرف به تبادل دیدگاه‌ها درباره اوضاع کنونی منطقه و بین‌المللی بپردازند.

پسکوف در این باره گفت: ما امیدواریم که این نشست‌ها بین رئیس جمهوری آذربایجان از جمله با همتای ترکیه‌ای وی به امنیت در منطقه و عادی سازی اوضاع در قره‌باغ منجر شود. ترکیه و جمهوری آذربایجان کشورهایی مستقل هستند و برای توسعه روابط و همکاری بین خود حق دارند.

سخنگوی کرملین ادامه داد: از میزان نزدیک بودن روابط بین باکو و آنکارا اطلاع داریم.

کوزوو

پسکوف همچنین خاطرنشان کرد: اوضاع پیرامون کوزوو به شدت پیچیده، به صورت بالقوه خطرناک و پر تنش است و مسکو از نزدیک شاهد رویکردی بی پایه و اساس در قبال صرب‌هاست و برای همین از نزدیک اوضاع را رصد می‌کند.

اظهارات پسکوف درباره کوزوو در حالی مطرح شده که نخست‌وزیر این کشور از کشته شدن یک افسر پلیس و مجروح شدن یک افسر دیگر در شمال این منطقه خبر داد و ضمن محکومیت این حادثه، آن را یک «جنایت سازمان‌دهی شده» خواند که با «حمایت مالی مقامات بلگراد» انجام شده است.

درگیری زمانی شروع شد که ۳۰ فرد مسلح در داخل یک صومعه ارتودکس در روستای “بانیسکا” سنگر گرفتند. آنها قبل از اشغال صومعه یک مامور پلیس را کشته بودند.

۳۱۰۳۱۰

مجله خبری یولن

دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا