قزوین

پشه مهاجم آئدس در قزوین مشاهده نشده است

پشه مهاجم آئدس در قزوین مشاهده نشده است

به گزارش خبرگزاری یولن از قزوین؛ اسماعیل زال بیگی، سرپرست روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی قزوین در نشست شورای سیاست‌گذاری سلامت در حوادث و بلایا و پدافند زیستی استان که به ریاست دکتر عبداله دیدبان، رییس دانشگاه علوم پزشکی قزوین برگزار شد اظهارکرد: حوزه بهداشت، کنترل و پایش خوبی در سطح استان انجام می دهد و تاکنون پشه آئدس، در استان قزوین، مشاهده نشده است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی قزوین اذعان کرد: تاکنون یک مورد ابتلا به تب دنگی در استان ثبت شده است و این مورد نیز مربوط‌ به فردی است که به یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس سفر کرده بود و در آن کشور مبتلا شده بود.

گفتنی است، پشه آئدس، با گزش فرد مبتلا و گزش فرد دیگری، بیماری را منتقل می کند. پشه های آئدس، حشرات تهاجمی هستند که در شهرها رشد می‌کنند و امکان انتقال سه بیماری «دانگ»، «چیکونگونیا» و «زیکا» به وسیله گزش آن ها به انسان وجود دارد. تب، علامت مشترک این سه بیماری است.

تب دنگی در گروه‌های خاص، مانند: کودکان، مادران باردار، و افراد با بیماری‌های مزمن، ممکن است به صورت شدیدتری ظاهر شود.

از جمله روش های مبارزه در مقابل گزش این پشه، استفاده از لباس های کاملا پوشیده با آستین های بلند و شلوار بلندی که اندام ها را بپوشاند، استفاده از دور کننده های حشرات به خصوص برای کودکان و افراد مُسن، استفاده از اسپری حشره کش و قرص های حشره کش و به کار بردن پشه بند هنگام استراحت در شبانه روز است.

از سوی دیگر، برای مقابله با این پشه مهاجم، باید سم‌پاشی سطل های زباله مکان های عمومی، سالن های ورزشی، مهمان سراها، مراکز نظامی و انتظامی، انجام شود.

۴۶

مجله خبری یولن

دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا