بین الملل

پنتاگون خودش را از کشتار مردم «باغوز» سوریه تبرئه کرد

پنتاگون خودش را از کشتار مردم «باغوز» سوریه تبرئه کرد

به گزارش گروه بین‌الملل یولن، با گذشت بیش از سه سال از کشتار زنان و کودکان در حمله آمریکا به «باغوز» سوریه، وزارت دفاع ایالات متحده (پنتاگون) مدعی شده که نظامیان آمریکایی در حمله به این روستا مقررات و قواعد مربوط به درگیری یا قانون جنگ را نقض نکردند.

سال گذشته بود که روزنامه «نیویورک تایمز» در گزارشی فاش کرد که گروهی از نظامیان آمریکایی با حمله به باغوز سوریه در تاریخ هجدهم مارس ۲۰۱۹ (۲۷ اسفند ماه ۱۳۹۷) پنهان کاری کردند؛ حمله‌ای اقدامی که در آن، ۶۴ زن و کودک سوری کشته شدند.

پس از انتشار این گزارش، «لوید آستین» وزیر دفاع آمریکا از یکی از ژنرال‌های این کشور خواست که ظرف مدت زمان مشخصی تحقیقاتی را در این خصوص انجام دهد و نتیجه را گزارش کند.

به گزارش شبکه «راشاتودی»، پنتاگون (وزارت دفاع آمریکا) از خودش تحقیقاتی کرد و به این نتیجه دست یافت که (ارتش این کشور در حمله به باغوز) هیچ کار اشتباهی نکرد».

بنا بر گزارش این رسانه، «فرماندهی مرکزی ایالات متحده (سنتکام) اعتراف کرد که در این حمله ۸۰ نفر کشته شدند که از این تعداد تنها ۱۶ نفر از تروریست‌های داعش بودند. ارتش (آمریکا) به کشتن چهار غیرنظامی اعتراف کرد اما اصرار داشت که ۶۰ نفر باقی مانده ممکن است تروریست بوده باشند چرا که “زنان و کودکان در دولت اسلامی (داعش) گاهی اوقات اسلحه به دست می‌گیرند”».

راشاتودی خبر داد، با این وجود تحقیقات داخلی پنتاگون درباره حمله مرگبار به باغوز که هفته گذشته به اتمام رسید بر این موضوع تاکید دارد که  «هیچ نقض مقررات و قواعد درگیری یا قانون جنگ صورت نگرفته است».

بنا بر ادعای نتیجه تحقیقات وزارت دفاع آمریکا، فرماندهان و نیروهای میدانی حمله ۱۸ مارس ۲۰۱۹ به این روستای سوری به منظور هدف قرار دادن اعضای داعش اقدام کردند و تلاش کردند بین غیرنظامیان و جنگجویان داعش تمایز قائل شوند.

پنتاگون خودش را از کشتار مردم «باغوز» سوریه تبرئه کرد
«لوید آستین» وزیر دفاع آمریکا و مارک میلی رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا

 

به رغم کشته شدن ۶۴ کودک و زن سوری در این حمله، نتیجه تحقیقات داخلی پنتاگون مدعی شده که ارتش آمریکا «اقداماتی را به منظور کاستن از آسیب انجام داد».

این ادعا در حالی در تحقیق وزارت دفاع آمریکا بیان شده که در گزارش اولیه نیویورک تایمز آمده بود، افسرانی که حمله را از طریق دوربین پهپاد تماشا می‌کردند، وحشت زده شده‌ و این سوال را مطرح کردند که آیا «شاهد جنایت جنگی بوده‌اند؟».

در گزارش پنتاگون همچنین ادعا شده که هیچ «نیت سوء یا نادرستی» پشت تأخیر در گزارش این حادثه وجود ندارد و هیچ مدرکی یافت نشد که نشان دهد ارتش آمریکا تلاش کرده است «تصمیمات یا اقداماتی را پنهان کند».

طبق گزارش راشاتودی، متن کامل گزارش وزارت دفاع آمریکا درباره حمله به باغوز، شامل آمار نهایی تلفات غیرنظامیان، محرمانه باقی مانده و تنها خلاصه دو صفحه‌ای به صورت عمومی منتشر شده است.

لوید آستین وزیر دفاع امریکا روز سه‌شنبه (دیروز) انتشار این گزارش دو صفحه‌ای را تایید کرد اما در یادداشتی به فرماندهان نظامی از آنها خواست تا اطمینان حاصل کنند که «گزارش‌های آتی به‌موقع‌تر جمع‌آوری شوند».

انتشار نتیجه تحقیقات داخلی پنتاگون درباره حمله به روستای باغوز سوریه در شرایطی انجام شده که کشته شدن ۱۰ غیرنظامی شامل هفت کودک ساکن کابل طی حمله پهپادی آمریکایی‌ها در آخرین روزهای حضور آنها در افغانستان همچنان خبرساز است.

لوید آستین وزیر دفاع آمریکا روز گذشته ادعا کرد که «حفاظت از غیرنظامیان بی‌گناه… یک ضرورت استراتژیک و اخلاقی است».

نیروی هوایی آمریکا بعد از جنجال‌های بسیار درباره حمله پهپادی به پایتخت افغانستان، تحقیقاتی انجام داد و در نهایت مدعی شد که نیروهای آمریکایی «هیچ قانونی را نقض نکردند».

انتهای پیام/م


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا