سبک زندگی

چگونه سقف خانه را تمیز کنیم

چگونه سقف خانه را تمیز کنیم

گروه یولن زندگی – تمیز کردن سقف خانه به دلیل عدم دسترسی آسان به سقف خانه، یکی از مشکل‌ترین بخش‌های  تمیزکاری در خانه است. سقف‌ها معمولاً تمام گرد و غبار، چربی و دوده موجود در محیط را به خود جذب می‌کنند.سقف خانه‌ها از جمله قسمت‌هایی از خانه است که به دلیل عدم دسترسی به آن، دیرتر از بقیه قسمت‌های خانه و شاید سالی یک بار تمیز شود. به همین دلیل پاک کردن لکه‌هایی که رو سقف خانه ایجاد می‌شوند، سخت و دشوار است. در این مطلب قصد داریم تا چند ترفند و نکته کلیدی برای تمیز کردن سقف خانه ارائه دهیم.

تهویه مناسب برای تمیز کردن سقف خانه

چون برای تمیز کردن سقف خانه و لکه‌های ایجاد شده روی آن باید از مواد شوینده و تمیز کننده استفاده کنید، بهتر است راهی برای تهویه هوا ایجاد کنید. مثلاً در صورت وجود داشتن پنجره، پنجره‌ها را کاملاً باز کنید. یا مثلاً اگر محیط بسته بود از پنکه و یا فن استفاده کنید. در این حالت بهتر است پنکه و فن را با بالاترین دور آن روشن کنید.

پهن کردن پارچه کهنه روی زمین قبل از تمیز کردن سقف خانه:

از آنجایی که سقف خانه معمولاً دوده و کرد و غبار زیادی را به خود جذب می‌کند، بهتر است قبل از تمیز کردن سقف خانه یک پارچه کهنه روی زمین زیر سقف پهن کنید تا دوده‌ها و گرد و غبار از سقف روی فرش یا سطح زمین پخش نشوند.. بهتر است جنس پارچه به گونه‌ای باشد که قدرت جذب مواد را داشته باشد.

آماده کردن ابزار مورد نیاز برای تمیز کردن سقف خانه:

از آنجایی که هنگام تمیز کردن سقف خانه ممکن است گرد و غبار و دوده‌های روی سقف  و همچنین مواد شوینده وارد چشم و دهان شما بشوند، بهتر است از ماسک، عینک و دستمال سر استفاده کنید. برای دسترسی به سقف خانه باید حتماً نردبان یا چهارپایه بلند در اختیار داشته باشید.

جاروبرقی کشیدن سقف خانه:

جارو برقی می‌تواند نیمی از گرد و غبار موجود روی سطح سقف خانه را پاک کند. پس بهتر است قبل از انجام هر کاری ابتدا با جارو برقی سقف را تمیز کنید و سپس از مواد شوینده برای تمیز کردن سقف خانه استفاده کنید. وقتی دوده‌ها و گرد و غبار را با استفاده از جارو برقی از سقف پاک می‌کنید، بعد از استفاده از مواد شوینده برای تمیز کردن سقف خانه، سقف دچار لک نمی‌شود.

چگونه سقف خانه را تمیز کنیم

استفاده از اسفنج برای تمیز کردن سقف:

بعد از اینکه از جاروبرقی برای برطرف کردن دوده‌ها و گرد و غبار استفاده کردید، در مرحله بعدی برای تمیز کردن سقف خانه، یک حوله و یا اسفنج خشک را روی دوده‌ها بکشید. این کار باعث می‌شود تا گرد و غبار و دوده موجود روی سقف خانه تمیز شود و از طرفی سقف آسیب نبیند. این کار به خصوص برای تمیز کردن سقف‌ خانه که از نوع کنافی، چوبی و از این دست هستند بسیار مفید است. اسفنج‌های مخصوص برای تمیز کردن سقف در بازار موجودند.

استفاده از اسپری پاک کننده برای تمیز کردن سقف خانه:

می‌توانید برای تمیز کردن سقف خانه یا از اسپری‌های آماده در بازار استفاده کنید و یا اسپری دست ساز خود را تهیه کنید. برای ساختن اسپری دست ساز یک فنجان آمونیاک را در یک سطل آب رقیق کنید و سپس با استفاده از اسپری آن را به سقف بپاشید و بعد با اسفنج آن را تمیز کنید. بهتر است از اسفنج و یا پارچه‌ای برای تمیز کردن سقف خانه استفاده کنید که مطمئن هستید رنگ نمی‌دهد. چون آمونیاک قوی است و می‌تواند باعث حل شدن رنگ پارچه و در نتیجه ایجاد لک رنگی روی سقف شود.

تمیز کردن سقف خانه از لکه‌های قدیمی و سخت:

اگر لکه‌ای که با آن درگیر هستید از نوع لکه‌های قدیمی و سخت است بهتر است برای تمیز کردن آن، دوز مواد شوینده را افزایش دهید. یعنی ماده تمیز کننده بیشتری روی سقف اسپری کنید. می‌توانید به جای مواد شوینده معمولی، از مواد شوینده قوی‌تری مثل آمونیاک در این حالت استفاده کنید. البته باید به جنس سقفی که قرار است تمیز کنید نیز توجه داشته باشید. بعضی از مواد پاک کننده قوی باعث آسیب دیدگی سقف‌هایی مثل سقف‌های چوبی و یا سقف‌های از نوع کناف می‌شوند.

تمیز کرد سقف خانه از دوده سیگار:

برای تمیز کردن دوده سیگار از روی سقف خانه می‌توانید به ترتیب مراحل زیر را طی کنید.

تراشیدن هرگونه موادی که به سقف چسبیده است:

لکه‌های دوده سیگار معمولاً به صورت حجم دار و به رنگ زرد روی سقف خانه می‌نشینند. هرچه از عمر لکه بیشتر بگذرد، لکه کهنه‌تر، برجسته‌تر و سخت‌تر می‌شود. در این گونه مواقع برای تمیز کردن سقف خانه، ابتدا موادی که به سقف چسبیده‌اند را با کاردک بتراشید.

استفاده از محلول آب و سرکه برای تمیز کردن سقف خانه:

بعد از تراشیدن لکه‌ها، به نسبت دو به یک، آب و سرکه را با هم مخلوط کنید و سپس روی لکه ایجاد شده اسپری کنید. میزان آب و سرکه باید متناسب با حجم لکه دود سیگار ایجاد شده روی سقف باشد.

استفاده از دستمال و یا اسفنج برای برداشتن لکه:

دستمال را کمی خیس کنید، آب اضافه آن را بگیرید و روی لکه که به محلول آب و سرکه آغشته شده است، بکشید. با این روش لکه از روی سقف خانه پاک می‌شود.

استفاده از یک دستمال خشک برای تمیز کردن سقف خانه:

بعد  از اینکه لکه روی سقف را با مواد شوینده و در این مورد خاص با استفاده از آب و سرکه پاک کردید، برای اینکه جای لکه روی سقف نماند و تمام سقف خانه یک دست شود، بهتر است از یک دستمال خشک استفاده کنید. با این کار بعد از خشک شدن سقف، لکه‌ای روی آن باقی نمی‌ماند و سقف به صورت یکدست تمیز می‌شود.

دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا