سبک زندگی

چگونه پیامک‌های جعلی و واقعی سامانه ثنا را تشخیص دهیم؟

چگونه پیامک‌های جعلی و واقعی سامانه ثنا را تشخیص دهیم؟

گروه یولن زندگی- در ابتدا لازم است توضیحی در مورد این سامانه ارائه شود اینکه هر فردی که به سن قانونی رسیده باشد، می تواند با ورود به این سامانه ثبت نام کرده و با ورود اطلاعات شخصی اعم از کد ملی و شماره تماس و غیره، پرونده های احتمالی قضائی خود را از این طریق پیگیری کند براین اساس برای پیگیری پرونده های قضائی دیگر نیاز به حضور فیزیکی نیست. مزایای استفاده از این سامانه جلوگیری از اتلاف وقت و کاغذ بازی های اداری است. کلاهبرداران از این مزایا به نفع خودشان استفاده کرده و دامی را برای افرادی که دانش کمتری نسبت به اینگونه تکنولوژی دارند، پهن می کنند در حالی که تنها راه مقابله با این گونه شیادان این است که فریب هر پیامکی را نخورید و وارد هر لینکی که در این پیامک ها به آن اشاره می شود، نشوید.  

چگونه پیامک‌های جعلی و واقعی سامانه ثنا را تشخیص دهیم؟

شیوه کلاهبرداری از طریق پیامک های جعلی سامانه ثنا

از آن جهت این مساله حائز اهمیت است که متاسفانه در طول سال پرونده های بسیاری در زمینه کلاهبرداری از طریق پیامک جعلی سامانه ثنا تشکیل می شود. شیادان با جعل آدرس اینترنتی سامانه ثنا یک پیامک که شبیه ابلاغیه قضائی است و با این عنوان که شکایت شما در این سامانه ثبت شد، قربانی را به یک صفحه جعلی هدایت می کند و قربانی بر روی لینکی که اعلام شده کلیک کرده و به محض کلیک بر روی این لینکف بک بدافزار در گوشی قربانی نصب می شود که به محتوای همه پیامک ها دسترسی دارد و از سوی دیگر اطلاعات بانکی قربانی در اختیار کلاهبردار قرار می گیرد و به این شیوه حساب بانکی افراد به راحتی تخلیه می شود. این در حالی است که دریافت مبالغ از قربانیان در ابتدا بسیار ناچیز است به همین دلیل افراد به راحتی فریب خورده و با این تصور که مبلغ ناچیزی است وارد لینک های جعلی می شود اما در کسری از ثانیه تمام حساب افراد تخلیه می شود.

لازم است هموطنان مهم ترین و اصلی ترین تفاوت های بین پیامک های اصلی و جعلی سامانه ثنارا بدانند تا به راحتی فریب شیادان را نخورده و در دام آن ها گرفتار نشوند. هر فردی در هر سطح از دانش سایبری قرار داشته باشد با اطلاع از این موارد به هیچ عنوان فریب نخورده و شیادان را در اهداف خود ناکام می گذارند.

چگونه پیامک‌های جعلی و واقعی سامانه ثنا را تشخیص دهیم؟

اولین تفاوت/ برای مشاهده ابلاغیه های قضائی نیازی به هیچ گونه پرداختی نیست

این در حالی است که بارها گفته شده برای مشاهده ابلاغ قضائی به هیچ عنوان نیاز به پرداخت هیچ گونه وجهی نیست براین اساس نخستین تفاوت پیامک های اصلی و جعلی سامانه ثنا همین است که در پیامک های اصلی خبری از دریافت وجه نیست اما در پیامک های جعلی از افراد مبالغ ناچیزی درخواست می شود و در نهایت در صورتی که در حساب افراد پولی باشد، همه مبالغ کسر شده و به سرقت می رود. لازم به ذکر است که هیچ سازمان دولتی و خصوصی در هنگام ارسال ابلاغ‌ها به هیچ عنوان درخواست واریز وجه نقد نمی‌کند براین اساس هموطنان باید هوشیار باشند که هر گونه پیامک از سایر سازمان های دولتی و خصوصی که درخواست وجه داشته، فریب و ترفندی برای کلاهبرداران است براین اساس به هیچ عنوان چنین پیامک هایی را جدی نگرفته و وارد لینک های اعلامی از سوی آن ها نکنند.

چگونه پیامک‌های جعلی و واقعی سامانه ثنا را تشخیص دهیم؟

دومین تفاوت/ پیامک فقط برای افرادی که ثبت نام کرده اند ارسال می شود

همان طور که گفته شد افرادی که به سن قانونی رسیده اند، می توانند در این سامانه ثبت نام کنند و در صورتی که پرونده ای تشکیل داده باشند یا درخواست خدمتی باشند، برای آن ها پیامک ارسال می شود براین اساس افرادی که به هیچ عنوان در این سامانه ثبت نام نکرده اند در صورتی که چنین پیامکی دریافت کنند اولین سئوال این است که ” من در این سامانه ثبت نام نکرده ام پس چرا باید این پیامک برای من ارسال شود “ به همین دلیل نباید به راحتی به چنین پیامک هایی اعتماد کرده و در این زمینه مطمئن شوند که کلاهبرداری در کار است.

چگونه پیامک‌های جعلی و واقعی سامانه ثنا را تشخیص دهیم؟

سومین تفاوت/ ابلاغ قضائی برای کسانی که ثبت نام نکرده اند، پیامکی نیست

از سوی دیگر افرادی که در این سامانه ثبت نام نکرده اندف هر گونه ابلاغ قضائی خود را از طریق پیامک دریافت نخواهند کرد بلکه اطلاع رسانی به این افراد از طریق محل سکونت، محل کار افراد و در نهایت از طریق پست انجام می شود.

چگونه پیامک‌های جعلی و واقعی سامانه ثنا را تشخیص دهیم؟

چهارمین تفاوت/ پیامک های اصلی با شماره شخصی ارسال نمی شود

تفاوت دیگری که در پیامک های اصلی و جعلی دیده می شود این است که در پیامک های جعلی، پیام ها از طریق شماره شخصی یا سر شماره های ناشناس ارسال می شود در حالی که سرشماره قوه‌قضائیه برای ارسال هرگونه شکوائیه، ابلاغ قضایی و سامانه ثنا فقط سرشماره ADLIRAN است.  

چگونه پیامک‌های جعلی و واقعی سامانه ثنا را تشخیص دهیم؟

پنجمین تفاوت/ پیامک ثنا لینک ندارد

یکی دیگر از تفاوت های پیامک های جعلی و اصلی سامانه ثنا این است که در پیامک های اصلی این سامانه لینکی وجود ندارد که افراد را ترغیب کند تا وارد لینک ارسالی شود در حالی که در پیامک های جعلی یک لینک اعلام شده و از افراد می خواهد تا برای مشاهده ابلاغیه قضائی وارد فلان لینک که جعلی است و دارای یک بد افزار برای تخلیه اطلاعات بانکی است، شوند.  

چگونه پیامک‌های جعلی و واقعی سامانه ثنا را تشخیص دهیم؟

در صورت کلیک روی لینک های جعلی چه باید کرد؟

سرهنگ رامین پاشایی معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا در گفت و گو با یولن می گوید: هموطنان باید بدانند که ارسال پیامک ها به عناوین مختلف سامانه ثنا آن هم با شماره تلفن های شخصی یا اپراتورهای مختلف تلفن همراه، فریب است و تنها راه ناکام گذاشتن شیادان بی توجهی به این پیامک ها است.

وی در پاسخبه این سئوال که در صورت کلیک بر روی لینک های جعلی این گونه پیامک ها باید چه اقداماتی انجام شود، می گوید: باید به سرعت اینترنت تلفن‌ همراه خود را قطع کنید یا گوشی را خاموش کنید و مجددا روشن کرده و بعد به تنظیمات کارخانه برگردید چون بدافزاری که از طریق لینک جعلی در گوشی نصب شده، می تواند برای دیگران پیامک ارسال کند و دسترسی به محتوای گوشی آن ها داشته باشد براین اساس ضروری است که بلافصاله اینترنت گوشی را قطع کرده و به تتظیمات کارخانه برگردد در این صورت بدافزار غیرفعال می شود.

دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا