بین الملل

کارشناس قرقیز: افغانستان به شریک اقتصادی آسیای مرکزی تبدیل خواهد شد

کارشناس قرقیز: افغانستان به شریک اقتصادی آسیای مرکزی تبدیل خواهد شد

به گزارش خبرنگار یولن در بیشکک، «دنیس برداکوف»، کارشناس علوم سیاسی قرقیزستان خاطر نشان کرد: کشورهای آسیای مرکزی در سال‌های آینده از نظر اقتصادی بیشتر با یکدیگر متحد و همگرا خواهند شد و ممکن است افغانستان نیز در بین این کشورها قرار گیرد.

برداکوف، در میزگرد بین المللی «افغانستان در چارچوب سیاست جهانی؛ تروریسم به عنوان تهدیدی برای منطقه آسیای مرکزی» گفت: دومین دور همگرایی درون منطقه‌ای که ازبکستان در سال ۲۰۱۷ راه اندازی کرد، آغاز شده است، این همگرایی باعث افزایش همکاریهای اقتصادی و فعالیت در زمینه کشاوری خواهد شد.

برداکوف تاکید کرد: این روند همگرایی ممکن است بر وضعیت دره فرغانه تأثیر بگذارد و به مردم این منطقه در زمینه کشاورزی کمک کند زیرا در گذشته از آن یاد شده است که باید مردم این منطقه کشاورزی را کنار بگذارند.

وی افزود: البته در آینده منابع آبی کافی برای توسعه کشاورزی در برخی از کشورهای منطقه وجود نخواهد داشت ضمن این که صنعت کشاورزی نسبت به صنایع دیگر مشاغل کمتری ایجاد می‌کند.

وی در مورد افغانستان خاطرنشان کرد: امروز طالبان در افغانستان قدرت دارند و در این زمینه هیچ کاری نمی‌توان کرد در غیر این صورت جنگ داخلی جدید در این کشور در هر قالبی اجتناب ناپذیر است. تنها گزینه این است که افغانستان را تا حد امکان در یکپارچگی اقتصادی بسیار تخصصی منطقه‌ای در مقیاس کوچک مشارکت دهیم.

کارشناس سیاسی منطقه خاطرنشان کرد: امنیتی که همکاری اقتصادی با افغانستان برای آسیای مرکزی ایجاد می‌کند بیش از تسلیحات هسته‌ای است و  از این منظر روابط تجاری با این کشور برای منطقه از هر جهتی مهمتر است.

انتهای پیام/


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا