بین الملل

کدام مطلوب است؟ آمریکای مذهبی یا معنوی؟

کدام مطلوب است؟ آمریکای مذهبی یا معنوی؟

رسول سلیمی: مؤسسه گالوپ از معتبرترین مؤسسات نظرسنجی در جهان، نتایج نظرسنجی را منتشر کرده که در آن از میزان دین‌داری امریکایی‌ها و گرایش آنها به مذهب یا معنویت سؤال شده است. بر اساس نتایج این نظرسنجی، تقریباً نیمی از امریکایی‌ها (۴۷٪) خود را به‌عنوان فردی مذهبی توصیف می‌کنند، ۳۳٪ دیگر می‌گویند که آنها معنوی هستند؛ اما مذهبی نیستند و ۲٪ می‌گویند که “هم مذهبی و هم معنوی” هستند.

مذهبی بودن در این نظرسنجی ارتباط مستقیمی با پذیرش یک مذهب مشخص و انجام اعمال مذهبی آن مذهب دارد. اما افراد معنوی بدون الزام به پذیرش مذهب، به متافیزیک و ماورای طبیعت معتقدند و در پذیرش وجود خدا، باهم اشتراک دارند و از راه‌های دیگری غیر از مذهب برای رفع نیازهای معنوی استفاده می‌کنند.

اگر چه اکثریت‌قریب‌به‌اتفاق بزرگسالان در امریکا یکی ازاین‌جهت گیری‌ها را نسبت به جهان غیرفیزیکی دارند، به‌نحوی‌که ۱۸٪ آنها می‌گویند نه مذهبی و نه معنوی هستند. اما میزان نتایج دریافتی دوبرابر شاخصی بوده که مؤسسه گالوپ قبلاً و در سال‌های گذشته اندازه‌گیری کرده است. مؤسسه گالوپ این نظرسنجی را برای اولین‌بار در ۱۹۹۹ در امریکا انجام داده بود. مقایسه نتایج نشان می‌دهد از سال ۱۹۹۹ تا به امروز، درصد افرادی که توصیفی مذهبی از خود دارند، هفت درصد کاهش‌یافته است.

نتایج نظرسنجی گالوپ که در ژوئیه ۲۰۲۳ انجام شده قبلاً در سال‌های ۱۹۹۹ و ۲۰۰۲ هم انجام شده بود. براین‌اساس، در مجموع، ۸۲ درصد از امریکایی‌ها نوعی سیستم اعتقادی معنوی دارند. این نسبت در سال ۱۹۹۹، ۹۰ درصد و ۸۷ درصد در سال ۲۰۰۲ بوده است.

کاهش امریکایی‌هایی که با صفت مذهبی شناسایی می‌شوند، با نتایج سایر نظرسنجی گالوپ که درباره دیداری و اعمال مذهبی امریکایی‌ها در دو دهه گذشته انجام شده، سازگار است. بااین‌حال، نکته مهم آن است که گالوپ، کاهش شدیدتر انجام اعمال مذهبی رسمی مانند حضور در کلیسا و عضویت در کلیسا را نسبت به اعتقاد به خدا و دعا ثبت کرده است.

میزان سن و وابستگی به احزاب چه تأثیری در دین‌داری دارد؟

در امریکا بیشترین تنوع در اعتقادات مذهبی و معنویت در نسبت‌سنجی با متغیر حزب و سن دیده می‌شود. در میان گروه‌های حزبی که وابستگی به جمهوری‌خواهان دارند، ۶۱ درصد به‌عنوان مذهبی شناسایی شدند، درحالی‌که ۲۸٪ آنها می‌گویند افرادی معنوی هستند. اما ۴۴درصد افرادی که گرایش مستقل حزبی دارند (نه جمهوری‌خواه نه دموکرات) می‌گویند که مذهبی هستند و در مقابل،۳۲ درصد مستقل‌ها، معنوی هستند. این در حالی است که از میان دموکرات‌ها ۴۱درصد معنوی و ۳۷درصد خود را به‌عنوان افرادی مذهبی توصیف کردند.

چه آنکه در مقایسه با ۸ درصد از جمهوری‌خواهان، ۲۱درصد از دموکرات‌ها و مستقل‌ها می‌گویند که آنها نه مذهبی و نه معنوی هستند.

بررسی شاخص‌های سن افراد نیز نشان داد که ۵۷درصد از امریکایی‌ها که ۶۵ساله و بالاتر هستند و به‌عنوان مسن‌ترین گروه پاسخ‌دهنده شناسایی می‌شوند، به‌عنوان مذهبی توصیف شدند. این در حالی است که جوان بزرگسال نسبت به سایر گروه‌های سنی، تمایل بیشتری دارند که بگویند نه مذهبی هستند و نه معنوی. ۲۶ درصد جوانان هم بدون سیستم اعتقادی هستند که جمعیتی سه برابر مسن‌ترین امریکایی‌ها (۹ درصد) را تشکیل می‌دهند و مدعی‌اند بدون سیستم اعتقادی زندگی می‌کنند.

دموکرات‌ها به‌مراتب کمتر از گذشته می‌گویند که مذهبی هستند

نتایج نظرسنجی گالوپ در سال ۱۹۹۹ که برای اولین‌بار در مورد هویت مذهبی / معنوی انجام شده نشان داد که دموکرات‌ها (۶۰٪) و جمهوری‌خواهان (۶۲٪) به‌عنوان مذهبی شناسایی شدند. از آن زمان، درصد دموکرات‌های مذهبی ۲۳ درصد کاهش‌یافته است. در طول این مدت، درصد دموکرات‌هایی که به‌عنوان معنوی اما غیرمذهبی شناسایی می‌شوند، ۲۳ درصد افزایش‌یافته است. این در حالی است که در مجموع درصد افراد غیرمذهبی سه برابر شده است.

درعین‌حال، هیچ تغییر معنی‌داری در شناسایی جمهوری‌خواهان به‌عنوان مذهبی یا معنوی مشاهده نشد. در طول دو دهه گذشته، مستقل‌ها کمی کمتر به‌عنوان معنوی شناخته شده‌اند و کمی بیشتر احتمال دارد که بگویند نه مذهبی هستند و نه معنوی.

امروزه تقریباً تمام گروه‌های سنی امریکایی‌ها، کمتر احتمال دارد که بگویند افرادی مذهبی هستند. این در شرایطی است که بر میزان گروه‌های سنی که نه مذهبی و نه معنوی هستند، افزوده شده است. به‌عبارت‌دیگر، درصد بیشتری از امریکایی‌ها در گروه‌های سنی مسن‌تر، نسبت به سال ۱۹۹۹، توصیف معنوی از خود دارند، درحالی‌که این میزان تغییر نسبت به سال ۱۹۹۹ در افراد زیر ۵۰ سال کمتر بوده است.

نتیجه نهایی

در نظرسنجی گالوپ به‌خوبی ثابت شده که امریکایی‌ها نسبت به گذشته کمتر مذهبی هستند. بااین‌حال، اکثریت‌قریب‌به‌اتفاق امریکایی‌ها خود را مذهبی یا معنوی توصیف می‌کنند. برخی از افرادی که قبلاً مذهبی بودند ممکن است شیوه‌هایی غیر از مذهب برای نیازهای معنوی خود پیدا کرده باشند. درحالی‌که عده‌ای از امریکایی‌ها، از هر نوع عمل معنوی یا مذهبی به طور کامل دور شده‌اند.

از سویی، غیرمذهبی بودن و غیرمعنوی بودن در میان افراد بزرگسال شایع‌تر است. بااین‌حال، تنها حدود یک‌چهارم بزرگسالان خود را به این شکل توصیف می‌کنند. این نشان می‌دهد که در آینده اکثریت کاهش‌یافته و بر تعداد افراد غیرمعنوی – غیرمذهبی افزوده خواهد شد. چه آنکه، هنوز هم امریکایی‌های بزرگسال، در زندگی خود ارتباط مذهبی یا معنوی خواهند داشت.

۳۱۱۲۱۳

مجله خبری یولن

دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا