خراسان شمالی

کمبودی در حوزه مخازن نفت گاز صنایع در خراسان شمالی وجود ندارد

به گزارش یولن از بجنورد، صبح امروز مجتبی شکوری، مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه خراسان شمالی در گفت‌وگو با رسانه ها در بجنورد اظهار کرد: هر ساله با سردتر شدن هوا و افت فشار گاز برای جلوگیری از مصارف گاز خانگی، گاز صنایع قطع می شوند و صنایع به ناچار برای ادامه روند تولید باید از سوخت های جایگزین استفاده کنند.

وی در رابطه با سوخت های جایگزین صنایع استان در فصل های سرد سال گفت: هیچ گونه کمبودی در زمینه تامین نفت و گاز (سوخت گازوئیل) صنایع بزرگ خراسان شمالی وجود ندارد و ذخایر استان پر هستند.

مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه خراسان شمالی با بیان اینکه در حال حاضر گازوئیل، سوخت جایگزین مورد استفاده در صنایع بزرگ استان از جمله پتروشیمی، نیروگاه و فولاد در مواقع مواجه با قطعی گاز است، ادامه داد: تاکنون ۵۳ درصد مخازن نیروگاه، ۹۱ درصد مخازن پتروشیمی و ۸۵ درصد مخازن فولاد با نفت و گاز به عنوان سوخت جایگزین در زمان قطعی گاز پر شده اند.

وی همچنین یادآور شد: کارخانه آلومینا جاجرم، قند شیروان و سیمان بجنورد نیز از سوخت جایگزین مازوت برای جلوگیری از ایجاد وقفه در خط تولیدشان استفاده می کنند، که تاکنون ۱۱ درصد مخازن کارخانه قند شیروان، ۲۷ درصد مخازن سیمان و ۳۲ درصد مخازن آلومینا تکمیل شده است.

مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه خراسان شمالی با اشاره به اینکه هیچ کمبودی در حوزه مخازن نفت گاز در استان نداریم، گفت: براساس آخرین آمار ثبت شده، ۴۳ درصد مخازن صنایع استان خراسان شمالی برای استفاده به عنوان سوخت جایگزین ذخیره سازی انجام داده اند و تاکنون ۵۲ میلیون لیتر فرآورده برای صنایع ارسال شده است.

این مقام مسئول با بیان اینکه مازوت مورد نیاز صنایع خراسان شمالی از پالایشگاه نفت تهران وارد استان می شود، گفت: صنایع در صورت نیاز به مازوت یا هر نوع سوخت دیگری درخواست را به شرکت نفت می دهند و بعد از پرداخت هزینه و تایید نهایی حواله به تهران ارسال و سوخت به صنایع اختصاص پیدا می کند.

وی ادامه داد: هماهنگی ها با شرکت حمل و نقل انجام شده است تا با در خواست صنایع تا تکمیل ۱۰۰ درصدی سوخت جایگزین صنایع اقدامات انجام شود که در فصل های سرد سال مشکلی از لحاظ تعطیلی خط تولید ایجاد نشود.

شکوری اظهار داشت: نفت گاز ارائه شده به صنایع با قیمت یارانه ای ۳۰۰ تومان است.

مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه خراسان شمالی بیان داشت: بیشترین مصرف سوخت جایگزین در صنایع استان نفت گاز است که مربوط به نیروگاه برق شیروان می باشد.

انتهای‌پیام/د


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا