بین الملل

کمبود جنگنده در اوکراین و استفاده از جت‌‌‌های نمایشی علیه روسیه

کمبود جنگنده در اوکراین و استفاده از جت‌‌‌های نمایشی علیه روسیه

 به گزارش گروه بین‌الملل یولن، یک نشریه آمریکایی روز چهارشنبه از استفاده اوکراین از جت‌های قدیمی آکروباتیک در نبرد هوایی با روسیه خبر داد و نوشت، به دلیل کمبود جنگنده‌های پیشرفته، اوکراین از جت‌های آکروباتیک و نمایشی خود در آشیانه‌ها در تقابل با نیروی هوایی پیشرفته روسیه استفاده می‌کند.

نشریه آمریکایی «فوربس» نوشت، با گذشت بیش از صد روز از جنگ روسیه و اوکراین، نیروی هوایی کوچک و قدیمی اوکراین هنوز در حال نبرد با نیروی هوایی روسیه است که ۱۰ برابر بیشتر جنگنده دارد و اکثر آنها بسیار پیشرفته‌تر از هواپیماهای ۳۰ ساله اوکراین هستند.

اخیرا ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که یک جنگنده «میگ-۲۹» شوروی را در خدمت نیروی هوایی اوکراین نشان می‌دهد. این جنگنده مافوق صوت دو موتوره، تک سرنشین، پرشمارترین نوع جت سریع در فهرست نیروی هوایی اوکراین است .قبل از جنگ ، نیروی هوایی اوکراین ۵۰ میگ یا بیشتر با ۶ اسکادران در سه پایگاه در خدمت داشت.اما این میگ-۲۹ خاص   و غیر عادی است. طرح رنگ آبی و زرد روشنی و رنگ تیم نمایش هوایی اوکراین است که مدت‌ها کارکرده است.

این نشریه نوشت،  تعجبی ندارد که یک میگ-۲۹ آکروبایتک به خط مقدم در اوکراین بازگشته باشد. کی‌یف ده‌ها میگ غیرقابل پرواز را در انبار نگهداری می‌کرده است.

 فوربس در خاتمه نوشت، تعمیر جت‌های قدیمی و داخل انبار راه حل کوتاه مدت برای یک مشکل بلندمدت است. جنگنده‌های کی‌یف در نهایت تمام خواهند شد. حتی اگر کشورهای ناتو در نهایت تمام جنگنده‌های میگ‌-۲۹ قدیمی خود را به اوکراین اهدا کنند، کل موجودیت نیروی هوایی اوکراین تا چند ماه دیگر ممکن است به چند ده جنگنده کاهش یابد.

این در حالی  است که منابع رسانه‌ای اخیرا گزارش کردند که روسیه در جریان حملات هوایی به اوکراین از جنگنده‌های نسل پنجم «سوخو-۵۷ » استفاده کرد است.

به گزارش وبگاه تخصصی «ارو تایمز» به نقل از خبرگزاری «تاس» یک مقام ناشناس روس گفت که  ارتش روسیه از این جنگنده پیشرفته در حمله به اهداف اوکراینی استفاده کرده است.

به گفته این مقام روس، استفاده ازهواپیمای سوخو-۵۷ در اوکراین دو تا سه هفته پس از شروع حملات روسیه شروع شده واین هواپیماها خارج از محدوده فعالیت پدافند هوایی دشمن مشغول به  پرواز هستند. این منبع روس گفت: «این جنگنده‌ها از موشک علیه اهداف خود استفاده می‌کنند.» (جزئیات بیشتر)

انتهای پیام/خ


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا