اخبار بورس

کمک دولت به بازار سرمایه برای بازگشت آرامش نسبی به معاملات

کمک دولت به بازار سرمایه برای بازگشت آرامش نسبی به معاملات

به گزارش یولن از پایگاه خبری بازار سرمایه ایران، «مجید عشقی» در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی اظهار داشت: دو سال سخت برای سهامداران و تصمیم‌گیران بازار سپری شد، با توجه به صعود بورس در سال ۹۹ چالش جدی که وجود داشت ورود تعداد زیادی از مردم به بازار و در نهایت ریزش آن بود.

وی با بیان اینکه نکته دردآور آن سال این بود که مردم عادی بر اساس تبلیغ‌های صورت گرفته درگیر این بازار شدند، افزود: وظیفه ما حرکت در راستای حمایت از حقوق سهامداران و شفافیت است بنابراین سعی کردیم التهابات را مدیریت کنیم.

عشقی با تاکید بر اینکه سال گذشته تعاملات خوبی با دولت داشتیم، اعلام کرد: تصمیمات گرفته شده در دی، بهمن و اسفندماه آرامش نسبی را حاکم بر بازار کرد اما بازار مالی، بازاری زنده است که تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار می‌گیرد و همین موضوع موجب شد بازار روند خود را حفظ نکند و دچار نوسان بشود.

رئیس سازمان بورس‌ و اوراق بهادار با اشاره به اینکه اتفاقات رخ داده در سطح جهانی مانند جنگ و تغییرات نرخ‌ها سبب نوسان در بازار ما نیز شد، گفت: برای این‌گونه مواقع سازوکارهایی را مانند صندوق تثبیت بازار در نظر گرفته‌ایم تا بتوان اثرات منفی وارده بر بازار را کمتر کنیم. اکنون ارزش بازار بورس ۷ هزار هزار میلیارد تومان، تقریباً معادل GDP کل کشور است، بنابراین بسیار مهم است که اگر قرار باشد اتفاقی در اقتصاد بیفتد، مسیر همین بازار سرمایه باشد. باید ثبات تصمیمات دولت حفظ و به آن عمل شود. 

وی خاطرنشان کرد: تصمیمات حمایتی که سال گذشته گرفته شد یکی نرخ سوخت گاز صنایع بود که اگر برای آن تصمیمی گرفته نمی‌شد بسیاری از شرکت‌ها با زیان مواجه می‌شدند.

عشقی به نرخ بهره بین بانکی اشاره کرد و گفت: در جلسات برگزار شده با رئیس کل بانک مرکزی تصمیماتی در این خصوص گرفته شد.

کمک صندوق تثبیت بازار سرمایه به معاملات بازار سرمایه

رئیس سازمان بورس‌ و اوراق بهادار با بیان اینکه مورد بعد کمک به صندوق تثبیت بود که تاکنون ۴ مورد از سال گذشته واریزی داشته و پیگیر ادامه واریزی‌ها به آن هستیم، افزود: همچنین از سال ۸۸ هیچ مجوزی برای تاسیس کارگزاری بورس صادر نشده بود که بعد از ۱۲ سال مجوز تاسیس ۱۵ کارگزاری را صادر کردیم، اکوسیستم کارگزاری‌ها بسته شده بود و با این مجوزها نسل جدیدی از کارگزاری‌ها برای کمک به بازار اضافه خواهند شد. بالغ بر ۲۹ مجوز جدید نیز برای فعالیت سبدگردان‌ها صادر شده است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه توصیه همیشگی ما این بوده، مردمی که آشنایی کافی به بازار ندارند به صورت غیرمستقیم در بورس سرمایه‌گذاری کنند، گفت: صندوق تضمین اصل سرمایه یکی از موارد مورد نیاز بازار بود که اصل مبلغ را تضمین می‌کند ولی هرچه سود باشد متعلق به خود سرمایه‌گذار است.

عشقی با بیان اینکه همچنین صندوق اهرمی را برای افرادی که بخواهند ریسک بیشتری بپذیرند، ایجاد کرده‌ایم، افزود: این‌گونه هر فردی صندوق موردنظر خود را متناسب با نیاز خود خواهد داشت، صندوق املاک و مستغلات صندوق دیگری است که به دنبال راه‌اندازی آن هستیم و در این خصوص تصمیماتی نیز گرفته شده است.

دبیر شورای‌عالی بورس بیان کرد: یکی از برنامه‌های اصلی ما در بازار سرمایه، افزایش نفوذ بازارهای کالایی در اقتصاد است تا علاوه بر بهبود وضعیت اقتصاد، شرایط شرکت‌ها نیز شفاف و مطلوب شود.

عرضه خودرو در بورس کالا گامی برای پیروزی شفافیت بر دلالی

وی با بیان اینکه بحث عرضه خودرو در بورس کالا پیروزی شفافیت بر دلالی بود، گفت: تا اطلاعیه عرضه خودرو منتشر شد قیمت در بازار آزاد کاهش پیدا کرد و بعد از معامله نیز قیمت کاهش داشت اما ادامه این روند نیازمند همکاری همه دستگاه‌ها است که اگر ادامه‌دار باشد قطعاً مسیری خواهد بود که به مصرف‌کننده و تولیدکننده کمک کند.

عشقی با بیان اینکه بسته شدن نمادها یکی از خطوط قرمز ما است، تاکید کرد: بسته شدن نماد سبب می‌شود سرمایه‌گذار به جای خود شرکت تنبیه شود، از سال گذشته برای رفع تعلیق نمادها بسیار تلاش شد. برخی نمادها بازگشایی اما برخی از نمادها ایرادات شدیدی دارند که تلاش خواهیم کرد با کمک دستگاه‌ها از جمله دستگاه قضا مشکلات را حل کنیم.

رئیس سازمان بورس‌ و اوراق بهادار در ادامه تاکید کرد: حل مشکل دو صندوق پالایش و دارایکم از موضوعاتی بود که فکر می‌کردیم زودتر به نتیجه برسیم. برای حل این موضوع باید اساسنامه این دو صندوق در هیئت دولت اصلاح شود که فرآیند آن سخت و طولانی است.

وی اظهار داشت: امیدواریم در آینده نزدیک اساسنامه این دو صندوق در هیئت دولت اصلاح و تصویب شود تا این صندوق‌ها به ارزش ذاتی خود نزدیک شوند، اکنون پالایش یکم ۲۵ درصد زیر ارزش ذاتی خود در حال معامله شدن است.

عشقی با اعلام اینکه سامانه هوشمند پایش بازار را راه‌اندازی کرده‌ایم تا هر اتفاقی که رخ می‌دهد سریع شناسایی شود، گفت: بازار را دیگر نمی‌توان با نظارت چشمی رصد کرد.

الزام شرکت‌ها به پرداخت الکترونیکی سود سهامداران

رئیس سازمان بورس‌ و اوراق بهادار الزام شرکت‌ها به پرداخت الکترونیکی سود سهامداران را دیگر اقدام مربوط به سازمان بورس دانست افزود: مورد بعد حل مشکلات سودهای رسوب شده مجامع سال‌های گذشته بود که اکنون به صورت الکترونیکی در حال پرداخت شدن است.

وی ادامه داد: یکی از مصادیق بی‌عدالتی در میان کارگزار و بازارگردان و مردم عادی که به معامله سهام می‌پرداختند، عدم نمایش عمق مظنه بود. سازمان بورس برای رفع این بی‌عدالتی، عمق مظنه را در اختیار همه افراد قرار داد؛ اگرچه که در هیچ کجای دنیا عمق مظنه به صورت رایگان در اختیار عموم قرار نمی‌گیرد.

عشقی در پایان تصریح کرد: بازارهای مالی به صورت چرخشی حرکت می‌کنند، میزان سودآوری شرکت‌ها ۴۵ درصد رشد داشته و میزان سود تقسیمی امسال بیش از ۶۰ درصد سال گذشته بوده است و شرکت‌ها از نظر بنیادی مشکلی ندارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا