بین الملل

کی‌یف: تعداد نظامیان روس اطراف اوکراین به ۱۴۹ هزار نفر رسید

کی‌یف: تعداد نظامیان روس اطراف اوکراین به ۱۴۹ هزار نفر رسید

به گزارش سرویس بین‌الملل یولن، در حالی که روسیه در تلاش است با عقب کشیدن نظامیانش از مرز اوکراین به کاهش تنش‌هایی که حامیان غربی کی‌یف به راه انداخته‌اند کمک کند، اما مقامات اوکراینی همچنان با اظهارنظرهای تحریک‌آمیز به تنش‌ها دامن می‌زنند.

«الکسی رزنیکوف» وزیر دفاع اوکراین امروز (جمعه) مدعی شد که تعداد نظامیان روسی که در نزدیکی مرزهای این کشور مستقر شده‌اند، به ۱۴۹ هزار نفر افزایش یافته است.

به نوشته وبگاه «ریانووستی»، رزنیکوف طی گزارشی به پارلمان اوکراین گفت: «روسیه در حال آماده سازی توجیهی برای به رسمیت شناختن جمهوری‌های خودخوانده دونتسک و لوهانسک بر اساس “سناریوی گرجستان” است».

وی در ادامه ادعاهای خود افزود: «صرف نظر از اینکه کرملین این سناریو را اجرا خواهد کرد یا خیر، اما حداقل برای این است که این گزینه روی میز باشد».

کی‌یف: روسیه در حال آماده سازی توجیهی برای به رسمیت شناختن جمهوری‌های خودخوانده دونتسک و لوهانسک است.

 

وزیر دفاع اوکراین با رد کردن قصد کی‌یف برای حمله به منطقه «دنباس»، اظهار داشت: «بار دیگر تاکید می‌کنم اوکراین در حال تقویت دفاعی خود است، اما ما قصد نداریم هیچ اقدام قهرآمیزی علیه دنباس یا کریمه انجام دهیم. ما به شیوه‌ای سیاسی و دیپلماتیک حرکت خواهیم کرد، زیرا شهروندان ما آنجا هستند و آنها را به خطر نمی‌اندازیم».

به نوشته ریانووستی، رزنیکوف در بخش دیگری از صحبت‌هایش تصریح کرد: «ارتش این کشور از نظر ذهنی آماده توقف هر دشمنی است و می‌تواند به یک اهداکننده امنیتی برای کل اروپا تبدیل شود».

وی ادامه داد: «در طول سال، ما باید کل فرآیند را تا آنجا که ممکن است بهینه کنیم، همه چیزهایی را که باعث کندی آن می‌شود از بین ببریم. برای اینکه ارتش به محرکی برای مدرنیزه کردن تمام اوکراین تبدیل شود باید اصلاحات پرسنلی، روند حذف صف آپارتمان‌ها، حرکت به سمت یک مدل دفاعی جامع، ایجاد انگیزه برای صنعت دفاعی ما انجام شود. اوکراین به یک کمک کننده امنیتی برای کل اروپا تبدیل خواهد شد و بسیاری از مردم قبلاً این را درک کرده‌اند. ارتش ما از نظر ذهنی آماده است تا هر دشمنی را متوقف کند».

وزیر دفاع اوکراین همچنین با رد کردن تجاوز این کشور به بلاروس گفت اصولاً هیچ تجاوزی از سوی اوکراین علیه بلاروس وجود ندارد.

رزنیکوف: قصد حمله به دنباس را نداریم اما ارتش ما از نظر ذهنی آماده است تا هر دشمنی را متوقف کند.

 

به نوشته ریانووستی، رزنیکوف در این‌باره توضیح داد: «بلاروس یک کشور ویژه برای ما است، مردم بلاروس به ما بسیار نزدیک هستند. اصولاً هیچ تجاوزی از اوکراین به بلاروس وجود ندارد. [اگر این کار را انجام دهیم] فرزندان ما به خاطر این ما را نفرین خواهند کرد».

این در حالی است که رسانه‌های محلی امروز (جمعه) گزارش دادند ارتش اوکراین و نیروهای دولت‌های خودخوانده «لوهانسک» و «دونتسک» به تبادل آتش و گلوله باران یکدیگر پرداختند. (جزئیات بیشتر)

روز سه‌شنبه همزمان با اعلام روسیه مبنی بر بازگشت نظامیان این کشور از مرز با اوکراین پس از اتمام تمرین‌های نظامی سخنگوی وزارت خارجه روسیه تصریح کرد که پروپاگاندای کشورهای غربی درباره جنگ شکست خورده است. وزارت دفاع روسیه سه‌شنبه اعلام کرده که تمرین‌های نظامی شماری از نیروهای روسیه در بلاروس به اتمام رسیده و  روند بازگشت آنها آغاز شده است.

تنش‌های میان اوکراین و کشورهای غربی در سال‌های گذشته به خصوص بعد از الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه در سال ۲۰۱۴ به شدت افزایش پیدا کرده است. این شبه جزیره پس از سقوط دولت مرکزی اوکراین توسط گروه‌های مورد حمایت غرب و قدرت گرفتن گروه‌های متمایل به روسیه در شرق اوکراین پس از یک همه پرسی از اوکراین جدا شد و به روسیه پیوست.

انتهای پیام/خ


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا