بین الملل

گردهمایی معاونان وزرای خارجه اکو در تهران

گردهمایی معاونان وزرای خارجه اکو در تهران

به گزارش گروه سیاست خارجی یولن، نشست معاونان وزرای امور خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی اکو امروز (دوشنبه) دوم خرداد ماه در تهران آغاز به کار کرد و قرار است به مدت دو روز ادامه داشته باشد.

مقامات شرکت کننده در گردهمایی مذکور ضمن شرکت در نشست‌های جمعی و دوجانبه به بررسی راه‌های ارتقای بیشتر همکاری‌های منطقه‌ای می‌پردازند. موضوعات مهمی همچون آزادسازی‌های بیشتر تجاری بین کشورهای عضو و تقویت ترانزیت و حمل و نقل درون منطقه‌ای و پیگیری اجرای موثر توافقات نشست سران اکو در عشق آباد از جمله دستورکارهای مهم نشست‌های این هفته در دبیرخانه اکو در تهران است. شرکت کنندگان در نشست تهران همچنین در مورد راه‌های تامین مالی پروژه‌های بزرگ منطقه‌ای بحث و تبادل نظر خواهند کرد. 

«مهدی صفری» معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه ضمن شرکت در نشست اکو و نیز ملاقات‌های دوجانبه با همتایان خود در حاشیه این نشست، برنامه‌های دیپلماسی اقتصادی و سیاست همسایگی جمهوری اسلامی ایران در بسط روابط و همگرایی اقتصادی با کشورهای عضو از جمله پیشنهادات مطرح شده از سوی جمهوری اسلامی ایران در نشست سران را دنبال خواهد کرد. 

صفری امروز در جمع خبرنگاران بر فعال شدن بانک اکو تأکید کرد.

گفتنی است کشورهای ازبکستان، قزاقستان، ترکمنستان، قرقیزستان، ایران، افغانستان، ترکیه، جمهوری آذربایجان، پاکستان و تاجیکستان اعضای اکو را تشکیل می‌دهند. هفت کشور از ۱۰ کشور عضو اکو محصور در خشکی هستند و برای دسترسی به بازارهای جهانی به سایر کشورها و مسیرهای ترانزیتی متکی هستند.  منطقه اکو با هشت میلیون کیلومتر مربع مساحت و نیم میلیارد جمعیت، یکی از مناطق مهم و تاثیرگذار در ترانزیت بین‌المللی است.

انتهای پیام/


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا