بین الملل

گزارش المانیتور؛ نقش سفر نماینده اروپا به ایران در احیای برجام

گزارش المانیتور؛ نقش سفر نماینده اروپا به ایران در احیای برجام

به گزارش گروه بین‌الملل یولن، پایگاه تحلیلی «المانیتور» در گزارشی نوشت که «انریکه مورا» مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای اتحادیه اروپا در حالی که هفته گذشته در تهران بود، با مقامات ارشد ایرانی دیدار کرد و احتمالاً این دیدار به توافق هسته‌ای ایران جان تازه‌ای بخشیده است.

طبق این گزارش، سفر  مورا به ایران با سفر شیخ «تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر به ایران هم زمان شده بود. قطر نقش مثبتی در تلاش‌های دیپلماتیک برای احیای برجام ایفا کرده است.

طبق این گزراش، مورا در بازه زمانی ۱۰ تا ۱۳ می (۲۰ تا ۲۳ اردیبهشت ماه) به ایران سفر کرد و این در حالی است که امیر قطر روز ۱۲ می (۲۲ اردبیهشت) به ایران سفر کرد».

بر اساس این گزارش، یک دیپلمات خارجی مستقر در تهران به المانیتور گفت که اولین روز سفر مورا از جمله دیدار او با «علی باقری کنی» معاون وزیر امور خارجه ایران دلگرم کننده نبود.

این دیپلمات در ادامه افزود: «با این حال به نظر می‌رسد در روز دوم اوضاع تغییر کرده است و ایرانی‌ها پیشنهاداتی را به مورا ارائه کردند».

بر اساس این گزارش، پایگاه تحلیلی المانیتور از منابع متعدد در تهران دریافته است که آنچه به این مقام اتحادیه اروپا ارائه شده بیش از پیشنهادات بوده است.

المانیتور گزارش کرده است که یک منبع رسمی در تهران به این پایگاه تحلیلی گفته است: «طرف ایرانی، پیشنهادی را با ایده‌های بازبینی شده به مورا ارائه داده است».

این منبع مدعی شده است: «موضوع سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پیشنهاد جدید، یک موضوع محوری نیست. این موضوع همچنان بر جای خود باقی است اما موضوعاتی با اولویت بیشتر وجود دارد».

طبق این گزارش، یک منبع آگاه در خصوص روند مذاکرات وین برای لغو تحریم‌های یکجانبه علیه ایران و احیای برجام گفت بدون پاسخ صریح و روشن از سوی آمریکا، هیچ‌گونه ازسرگیری مذاکرات وجود ندارد.

المانیتور گزارش کرد که یک منبع رسمی در تهران در این خصوص گفته است: «دولت بایدن باید تصمیم‌گیری کند، این کشور نمی‌تواند بین سیاست‌های [رئیس‌جمهور پیشین آمریکا دونالد] ترامپ و آن‌ چه [رئیس‌جمهور جو] بایدن در جریان مبارزات انتخاباتی تکرار کرد، باقی بماند».

وی در ادامه افزود: « آن‌ها (آمریکایی‌ها) بر هنر ساده‌انگاری بیش از حد مسائل پیچیده و خارج کردن مسائل از متن مسلط هستند و این باعث ایجاد شکاف های بیشتر در مورد توافق هسته‌ای می‌شود. بازگشت به توافق ساده است اما دولت بایدن همه‌چیز را با هم می‌خواهد که این غیرممکن است».

المانیتور با اشاره به این موارد ادامه داد که سفر امیر قطر به تهران، تأثیر مثبتی بر مأموریت مورا در ایران داشته است.

بر اساس این گزارش، شیخ تمیم در خصوص حصول توافق میان ایالات متحده و ایران ابراز خوشبینی کرد و برای کمک در این زمینه ابراز آمادگی کرد.

امیر قطر در جریان یک کنفرانس خبری روز ۲۰ می (۳۰ اردیبهشت ماه) با «اولاف شولتز» صدر اعظم آلمان در برلین گفت: « امیدواریم که بین طرف‌های برجام، توافق حاصل شود و قطر آمادگی دارد تا در حل این جدال، کمک کند».

این وبگاه آمریکایی گزارش کرد که یک منبع دیپلماتیک خارجی در تهران فاش کرد که قطر و عمان به هموارسازی مسیر دستیابی به توافق هسته ای کمک می کنند و گفت: «طی چند ماه گذشته، دیپلمات‌های ارشد قطر و عمان از تهران بازدید کردند. هدف اصلی همچنان ایجاد بهترین شرایط برای احیای مذاکرات هسته‌ای است».

اوایل این هفته، «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا با «محمد بن عبدالرحمان آل ثانی» وزیر امور خارجه قطر گفت‌وگو کرد و از «نقش سازنده دوحه در تلاش‌های ما برای حل موضوعات با ایران» قدردانی کرد.

بنا بر گفته مقام‌های آمریکایی، «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه ایران روز پنجشنبه هفته گذشته تصریح کرد که اگر آمریکا «منطقی» عمل کند، توافق در دسترس خواهد بود.

روز جمعه هفته گذشته، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران طی یک تماس تلفنی با «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت‌وگو کرد و بورل در این تماس تلفنی در خصوص روند مذاکرات وین گفت: « ما اکنون در مسیر جدیدی از ادامه گفت‌وگوها و تمرکز بر راه حل ها هستیم… من به یک نتیجه خوب امیدوار هستم».

وی افزود: «اتحادیه اروپا مصمم است به تلاش‌ها برای از بین بردن شکاف‌ها بین ایران و ایالات متحده ادامه دهد».

المانیتور همچنین در پایان گزارش خود در خصوص رایزنی وزرای خارجه ایران و روسیه نوشت که امیرعبداللهیان به لاوروف وزیر امور خارجه روسیه گفته است که طرف‌های دیگر در مذاکرات وین باید ابتکار عمل‌های خود را برای این منظور مطرح کنند و تهران تمایل دارد که با رعایت خطوط قرمز جمهوری‌ اسلامی، به یک توافق خوب، مستحکم و پایدار  دست یابد.

انتهای پیام/م


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا