بین الملل

گزارش خبرنگار فارس از اوکراین؛ آیا به ساعت صفر نزدیک شده‌ایم؟

گزارش خبرنگار فارس از اوکراین؛ آیا به ساعت صفر نزدیک شده‌ایم؟

به گزارش خبرنگار یولن از اوکراین، ادامه بحرانهای داخلی، کشمکش‌ها در منطقه دونباس و افزایش نیروهای نظامی در منطقه شرق اروپا و احتمال وقوع یک جنگ تمام عیار، دوباره بحران اوکراین را به سرتیتر رسانه‌های جهان تبدیل کرده است. آیا به ساعت صفر نزدیک شده‌ایم؟

بحران اوکراین از سال ۲۰۱۴ و با اعتراضات خیابانی نسبت به عدم امضای توافقنامه تجارت آزاد با اتحادیه اروپا کلید خورد و منجر به «انقلاب میدان» و سقوط دولت «ویکتور یانوکوویچ» رئیس جمهور وقت اوکراین شد اعتراضاتی که مورد حمایت سناتورهای آمریکایی و دولتهای غربی نیز بود.

اوکراین در طول قرون گذشته پل ارتباطی میان شرق و غرب بوده است و همین موضوع این کشور را به نقطه برخورد نیز تبدیل کرده است. با وقوع انقلاب میدان گسلهای قومی و زبانی در این کشور به لرزه درآمد و آتش جنگ داخلی را در این کشور شعله ور کرد و بهانه‌ای برای گسترش نفوذ نظامی آمریکا و ناتو در منطقه شده است و با الحاق کریمه به روسیه، اوکراین دوباره به محل برخورد شرق و غرب بدل شده است.  

 

 

نظرسنجیها و گزارشهای میدانی نشان می‌دهد که مردم اوکراین وعده‌های دولتهای غرب گرای این کشور را فریبی بزرگ می‌دانند و نارضایتیهای امنیتی، اقتصادی و سیاسی کشور، «ولودیمیر زلنسکی» رئیس جمهور این کشور را با انتقادات زیادی مواجه کرده است. 

هفته‌های آینده برای اوکراین و منطقه شرق اروپا سرنوشت ساز خواهد بود.

احسان رفاهی-اوکراین

انتهای پیام/م

 


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا