سمنان

گلرو: افزایش اعتبارات وزارت میراث‌فرهنگی در مجلس پیگیری می‌شود

گلرو: افزایش اعتبارات وزارت میراث‌فرهنگی در مجلس پیگیری می‌شود

به گزارش یولن از سمنان، و صنایع‌دستی استان سمنان، عباس گلرو، نماینده مردم سمنان، مهدی‌شهر و سرخه در مجلس ظهر امروز در حاشیه بازدید از غرفه استان سمنان در نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع‌دستی بیان کرد: استان سمنان ظرفیت‌های گردشگری متعددی دارد و باید از این داشته‌ها استفاده بیشتری کرد.

وی افزود: سمنان استان تاریخی و بسیار مهمی است و از ظرفیت زائران عبوری استان باید استفاده کرد.

نماینده مردم سمنان، مهدی‌شهر و سرخه در مجلس ادامه داد: آبگرم به‌عنوان گنجینه گردشگری، کویر سمنان، شهمیرزاد به‌عنوان شهر نمونه بین‌المللی گردشگری، مهدی‌شهر در سبک زندگی و نوع غذا، زبان سمنانی و آداب و رسوم سرخه بسیار قابل توجه است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: از وزارت میراث‌فرهنگی به دلیل اهتمام به موضوع مهم نمایشگاه گردشگری و صنایع‌دستی تشکر می‌کنم.

وی با اشاره به اینکه میراث‌فرهنگی ملموس و ناملموس از اهمیت بالایی برخوردار است، افزود: استان سمنان شرایط بسیار خوبی در هر دو طیف میراث ملموس و ناملموس دارد و با تلاش دست‌اندرکاران باید این میراث حفظ شود.

گلرو اضافه کرد: در کنار حفظ میراث ملموس، میراث ناملموس شامل زبان، گویش، فرهنگ، آداب و رسوم به‌عنوان داشته‌های یک ملت باید مورد توجه قرار گیرد تا در گذر تاریخی به فراموشی سپرده نشود.

نماینده مردم سمنان، مهدی‌شهر و سرخه در مجلس با اشاره به اینکه استان سمنان زبان به جزیره لهجه‌ها و گویش‌ها معروف است، گفت: به‌مرور زمان، زبان‌های رسمی غلبه بر زبان‌های محلی غلبه پیدا می‌کنند و زبان‌های محلی نیاز به حفاظت دارند.

گلرو با بیان اینکه دبیرخانه میراث ناملموس غرب آسیا در ایران مستقر است، افزود: در کمیسیون امنیت ملی و در کمیته روابط خارجی، جلساتی با این دبیرخانه داشتیم و با توجه به اینکه این مرکز زیر نظر یونسکو فعالیت می‌کند ، خواستار حفظ میراث ناملموس شده‌ایم.

وی با تأکید بر اینکه ثبت آثار ناملموس در اولویت قرار دارد و برای آن باید تلاش شود، گفت: آنچه که گذشتگان به جای گذاشته‌اند باید حفظ شود زیرا در بعد فرهنگی عقبه و عمق فرهنگی و تمدن ماست و در بعد اقتصادی توریسم به یک صنعت در دنیا تبدیل شده است و دنیا از این صنعت کسب درآمد می‌کند.

نماینده مردم سمنان، مهدی‌شهر و سرخه در مجلس افزود: کشور ایران در نقطه بسیار استراتژیک قرار دارد و باید از این قابلیت به نحو شایسته استفاده شود و نهضتی در این زمینه شکل بگیرد.

او تأکید کرد: مجلس شورای اسلامی در کنار وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی است و مجلس در این زمینه اهتمام دارد.

گلرو گفت: کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی درصدد افزایش اعتبار وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی است.

انتهای پیام/۷۴۰۰۲/م/


دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا