کرمان

گوش شنوای دستگاه قضایی کرمان برای شنیدن مشکلات دانش‌بنیانی‌ها/ کارگروه حمایت قضایی از شرکت‌های دانش‌بنیان تشکیل می‌شود

گوش شنوای دستگاه قضایی کرمان برای شنیدن مشکلات دانش‌بنیانی‌ها/ کارگروه حمایت قضایی از شرکت‌های دانش‌بنیان تشکیل می‌شود

به گزارش یولن از کرمان، یدالله موحد عصر امروز در نشست تعاملی ستاد استانی اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی در قوه قضاییه و رفع موانع تولید با انجمن شرکت‌های دانش‌بنیان استان با اشاره به نامگذاری سال جاری با عنوان تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین اظهار کرد: نامگذاری سال‌ها از سوی مقام معظم رهبری یک فرمان و امریه از ولی امر مسلمین است که همه ما در هر موقعیتی مکلف به اجرای این فرمان و اطاعت از تدابیر مقام معظم رهبری هستیم.

وی ادامه داد: بر اساس همین وظیفه از مدیران بنگاه‌ها و موسسات تولیدی دانش‌بنیان دعوت کردیم تا در جمع مدیران قضایی و اجرایی استان کرمان حضور داشته باشد و این فرصت مغتنمی است تا در گفتمانی برای اجرای فرمان مقام معظم رهبری شرکت کنیم.

وی خاطرنشان کرد: به‌دنبال این هستیم تا فرصت را در اختیار مدیران بنگاه‌های تولیدی قرار دهیم و انتظاراتی را بیان کنند که از دستگاه قضایی و اجرایی استان دارند.

رئیس کل دادگستری استان کرمان ادامه داد: موسسات و شرکت‌های دانش‌بنیان بر اساس قوانین حمایتی اقدامات مطلوبی را می‌توانند انجام دهند و قانون حمایت از بنگاه‌های دانش‌بنیان، نوآوری و اختراعات بسیار جامع و راهگشاست.

موحد با اشاره به اینکه باید مکان مناسبی برای شرکت‌های دانش‌بنیان با بهره‌گیری از بررسی‌های کارشناسی در نظر گرفته شود، ابراز داشت: برنامه‌های انجام شده بر اساس شعار سال گذشته را نوسازی و متناسب با برنامه‌های سال جدید پیش می‌بریم.

وی از برگزاری نشست‌های اختصاصی برای رفع مشکل شرکت‌های دانش‌بنیان در آینده‌ای نزدیک با حضور مدیران خبر داد و اضافه کرد: از شرکت‌های دانش‌بنیان حمایت می‌کنیم و کارگروه حمایت قضایی از شرکت‌های دانش‌بنیان را تشکیل می‌دهیم تا کارشناسان اتاق بازرگانی و سایر کارشناسان و مشاوران به ما مشاوره بدهند.

رئیس شورای قضایی استان کرمان با اشاره به اینکه به درک و فهم مشترک از شرکت‌های دانش‌بنیان نیاز داریم، برگزاری دوره‌های آموزشی برای زیرمجموعه‌ها را امری ضروری خواند.

موحد ابراز داشت: شرکت‌های دانش‌بنیان برای مشکلات ساختاری خود باید پیشنهادات‌شان را ارائه دهند زیرا ممکن است نیاز به طرح در سطح ملی و یا حتی اصلاح قوانین داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: پشتیبانی مالی شرکت‌های دانش‌بنیان هم باید به‌عنوان اولویت مطرح شود و در سند برنامه سال جاری در راستای فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی و تحقق شعار سال مورد توجه قرار گیرد.

رئیس کل دادگستری استان کرمان در پایان سخنان خود اظهار داشت: ۱۵۰ شرکت در سال گذشته در دستگاه قضایی حضور پیدا کردند و بخشی از مشکلات آنها رفع شده و یا در دست اجراست.

خسارت ۲۰ هزار میلیارد تومانی سرمازدگی به کشاورزی کرمان 

همچنین رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان در این نشست با قدردانی از اهتمام مسؤولان قضایی به شعار سال جاری و دعوت از شرکت‌های دانش‌بنیان برای هم‌اندیشی اظهارداشت: توجه به شرکت‌های دانش‌بنیان امری ضروری است.

سید مهدی طبیب‌زاده از نبود روش‌های دانشی در کرمان سخن به‌میان آورد و ادامه داد: در بخش کشاورزی استان کرمان با مشکل سرمازدگی مواجه هستیم به طوری که سرمازدگی ۲۰ هزار میلیارد تومان خسارت وارد کرده است و این به علت عدم وجود روش‌های علمی برای مقابله با سرمازدگی است.

وی تصریح کرد: هنوز نتوانسته‌ایم روش‌هایی را تجمیع کنیم تا مقابله با سرمازدگی را داشته باشیم در شرایطی که با روش‌های علمی می‌توان پیشگیری و مقابله را انجام داد.

طبیب‌زاده همچنین بهره‌وری نامناسب آب در استان کرمان را یکی دیگر از مشکلات ناشی از نبود دانش نام برد در حالی که قیمت آب بسیار گران تمام می‌شود و یادآور شد: بهره‌وری پایین معادن استان کرمان را شاهد هستیم زیرا هوشمند و مکانیزه نیستند و فقط صادرات مواد خام داریم.

وی از راه‌اندازی انجمن شرکت‌های دانش‌بنیان توسط اتاق بازرگانی استان کرمان خبر داد و افزود: نقشه راه انجمن مذکور تدوین شده است و پروژه سند فناوری و شورای عالی فناوری را داشته‌ایم و تاکنون دو جلسه شورای گفت‌و‌گو برگزار شده است که مصوبات نیز عملیاتی شده است.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان بیان داشت: سال گذشته کارگروهی به ریاست استاندار برای تحقق شعار سال تشکیل دادیم و موانع پشتیبانی و تولید را شناسایی و معرفی کردیم.

تکیه بر منابع معدنی یک خطر جدی برای کرمان است

طبیب‌زاده در ادامه سخنان خود تکیه بر منابع معدنی را یک خطر جدی در استان کرمان خواند و تصریح کرد: منابع معدنی تمام می‌شود و اگر به‌سمت دانش بنیان نرویم آینده استان آینده نامبهمی خواهد بود.

وی با اشاره به نامگذاری سال جاری با عنوان تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین ادامه داد: امیدواریم بتوانیم، اهداف دانش‌بنیان را در استان کرمان محقق کنیم و با توجه به اینکه در اتاق بازرگانی نظر کارشناسی جامع و کامل را داریم از هر استانی می‌توانیم، موفق‌تر باشیم. 

انتهای پیام/۸۰۰۱۹


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا