سلامت

۶۰ درصد جامعه اخبار کرونا را از رسانه‌های داخلی دنبال می‌کنند 

۶۰ درصد جامعه اخبار کرونا را از رسانه‌های داخلی دنبال می‌کنند 

به گزارش یولن، ابوالحسن فیروزآبادی روز پنجشنبه در نخستین همایش ملی آسیب‌شناسی روانی کرونا و مداخلات روانی – اجتماعی در وزارت کشور با اشاره به ارکان فضای مجازی اعم از توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: امروزه تحولات این حوزه افزایش یافته و بحران کرونا نیز این مسأله را تسریع بخشیده است.

دبیر شورای عالی فضای مجازی افزود: بشر وارد عصر سایبر فیزیک شده و به طور میانگین، روزانه ۴ ساعت از این فضا استفاده می‌کند. بیش از ۵ میلیارد نفر از جمعیت کره زمین از این فضا بهره برداری می‌کنند و حدودا ۴.۶ میلیارد نفر امروزه در شبکه‌های اجتماعی عضو هستند. هر یک از این شبکه‌ها و به طور کل فضای مجازی بر روان انسان اثرگذار است.  

فیروزآبادی با اشاره به دیجیتالی شدن انسان در عصر جدید تأکید کرد: اطلاعات مبتنی بر ارتباطات است و بشر از روزی ٢.۴ به ۴ ساعت حضور در فضای مجازی رسیده است. کودکان و نوجوانان وارد این عرصه شده و مادران نیز با شیوع کرونا و تعطیلی مدارس به دلیل استفاده از برنامه‌های آموزشی نظیر شبکه شاد با فرزندان همراه شدند.  

وی یادآور شد: دورکاری‌های ناشی از این بحران نیز استفاده از این فضا را گسترش داد و به عنوان مثال، ۴٠٠ میلیون نفر ساعت در این دو سال از برنامه داخلی اسکای روم استفاده کردند که در صورت تجمیع با شبکه‌های خارجی به ۲ تا سه برابر خواهد رسید و بنابراین ساماندهی این فضاها بسیار حائز اهمیت است.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی ایران افزود: هر یک از این مسائل در سراسر دنیا، حتی کشورهای توسعه یافته نیز یک دغدغه جدی بوده و باید موردتوجه قرار گیرد. برای نمونه، انتشار لیست روانشناس‌نماها توسط سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور اقدام مهمی در این راستا بود.

فیروزآبادی تاکید کرد: در غیر این صورت انتشار برخی اخبار در جامعه می‌تواند موجب هراس افکنی شود. برای نمونه، انتشار برخی اخبار درباره مصرف الکل در آغاز بحران کرونا سبب هراس‌افکنی برخی گروه‌ها و مرگ دهها انسان شد.

۶۰ درصد جامعه اخبار کرونا را از رسانه‌های داخلی دنبال می‌کنند 

دبیر شورای عالی فضای مجازی افزود: ۶۰ درصد از جامعه اخبار کرونا را از رسانه‌های داخلی کشور دنبال می‌کنند، اما ٣٠٠ میلیارد بازدید خبر از فضای مجازی نیز بی‌شک تاثیرات خود را خواهد داشت.  

فیروزآبادی ادامه داد: برای نمونه، اکنون ١٢ هزار کانال تلگرامی در حیطه خدمات مشاوره‌ای فعالیت کرده و این مسائل باید ساماندهی شود. در دوران کرونا هم بیش از ۱۰۰ هزار تکذیبیه به‌ جهت اخبار کذب تلگرامی منتشر شد.

وی اضافه کرد: ساماندهی این فضا نه توسط دولت و حکومت که به همت فعالان این حوزه و همچنین جامعه روان‌شناسان باید اتفاق افتاده و آسیب‌ها کنترل و مدیریت شود.

فیروزآبادی همچنین با اشاره به اهمیت ارتقای سطح سواد در این حیطه گفت: امروز سواد عمومی در این زمینه افزایش یافته و باید تقویت شود. امروز کرونا فروکش کرده اما مشاهده اخبار این موضوع ۴ برابر شده و این حاکی از نیاز مردم است.

دبیر شورای عالی فضای مجازی تاکید کرد: بنابراین افزایش سطح آگاهی عمومی در این زمینه، تحقیقات این حوزه اعم از اعتیاد به گیم و قمار و ساماندهی بسیار حائز اهمیت بوده و باید مورد توجه جامعه قرار گیرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا