سلامت

۸۰۰ مرکز تحقیقاتی مجوزدار حوزه سلامت در ایران فعال است

۸۰۰ مرکز تحقیقاتی مجوزدار حوزه سلامت در ایران فعال است

به گزارش خبرنگار یولن، دکتر یونس پناهی روز چهارشنبه در آیین گشایش بیست و سومین کنگره ملی سالیانه و نهمین همایش بین المللی پژوهشی دانشجویان علوم پزشکی سراسر کشور در اردبیل گفت: ۳۰ واحد از این مراکز توسط بخش خصوصی اداره می‌شود و تاکنون ۲۵ شبکه تحقیقاتی نیز در حوزه علوم پزشکی و سلامت در کشور شکل گرفته است.

وی دانشگاه فناور، ثروت‌آفرین و پژوهشگر را نیاز جامعه امروز ایران عنوان کرد و ادامه داد: این مراکز پژوهشی وظیفه ایجاد پل بین دانشگاه و جامعه و ایجاد شرکت‌های دانش بنیان در حوزه سلامت را بر عهده دارند.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، حل مسائل جامعه در حوزه سلامت را وظیفه وزارت بهداشت عنوان کرد و افزود: توقع ما از محققان نسل سوم این است که اولویت‌ها و چالش‌های نظام سلامت را شناسایی کرده و با برنامه، دنبال یافته‌های پژوهشی برای حل مشکلات جامعه و مردم در این حوزه باشند.

وی تامین نیاز مردم و جامعه را بهترین خروجی همه تلاش دانشمندان برای تولید علم و دانش در کشور دانست و بیان کرد: مردم، علاوه بر تولید علم و مرجعیت علمی کشور، باید تلاش محققان حوزه بهداشت و درمان را به صورت ملموس ببینند.

دکتر پناهی تاکید کرد: هدف نهایی متولیان بخش سلامت کشور، تولید علم و مرجعیت علمی نیست بلکه ما باید تلاش کنیم که فناوری متناسب با این سطح علمی در کشور تولید شده و گرهی از مشکلات جامعه و مردم باز کند و بتوانیم نیازهای مردم در حوزه سلامت را خودمان تامین و تولید کنیم.

وی با بیان این که ایران از نظر تولید فناوری در حوزه بهداشت و درمان در میان ۱۳۲ کشور جهان، در رتبه ۶۰ قرار دارد، گفت: وظیفه دانشگاه و همه دانشجویان پژوهشگر این است که این جایگاه را به حد رشد علمی کشور ارتقا دهیم و در ردیف کشورهای پیشتاز در این عرصه قرار بگیریم.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به جایگاه ۱۵ رشد علمی ایران در همه رشته‌ها در بین کشورهای جهان اظهار کرد: خواسته ما این است که شتاب رشد علمی ایران نباید کُند شود و برای این امر نسل سوم باید بیشتر تلاش کنند.

وی جایگاه ۱۶ ایران در رشد علمی رشته‌های مختلف پزشکی در سطح جهان را قابل قبول خواند و بیان کرد: از سال ۲۰۱۶ سرعت رشد علمی در علوم پزشکی به سرعت بالا رفته و به ۹.۵ درصد رسیده و ما نیز باید به این رشد سرعت برسیم.

دکتر پناهی همچنین گفت: ایران در میان مقالات ۱۰ درصد پراستناد علمی در جهان با رشد  ۱۴ درصدی در رتبه خوبی قرار دارد ولی این میزان باید ارتقا باید.

وی با اشاره به رقابت سخت ایران در حوزه علم و دانش با کشورهای منطقه اضافه کرد: میانگین سرعت رشد علمی ایران در منطقه حدود هفت درصد و شبیه کشور ترکیه است و در جایگاه نخست منطقه قرار دارد ولی سرعت رشد علمی برخی کشورها از جمله امارات متحده عربی و عربستان شتاب بیشتری دارد.

۸۰۰ مرکز تحقیقاتی مجوزدار حوزه سلامت در ایران فعال است

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان این که تولید علم و دانش می‌تواند به اندازه ابزار نظامی اثر حفاظتی و حراستی برای کشور داشته باشد، گفت: ما اصرار داریم که جایگاه نخست کشور ما در پیشتازی علم و دانش در منطقه حفظ شود.

وی تاکید کرد: وضعیت رشد علمی ایران در منطقه خوب است ولی قابل قبول نیست و به همین علت ما نیز باید سرعت رشد علمی خود را در منطقه با بهره گیری از تلاش محققان نسل سوم بالا ببریم و نباید بگذاریم که سرعت رشد علمی ایران پایین بیاید.

دکتر پناهی با تاکید بر ضرورت توجه به علم نافع و مساله محور افزود: کشور ما با این جایگاه خوب علمی به خصوص در رشته‌های علوم پزشکی، در تولید برخی داروهای ساده عقب مانده و باید در کنار تولید علمی، به تامین و تولید فناوری متناسب با این میزان دانش بومی هم توجه شود.

۸۰۰ مرکز تحقیقاتی مجوزدار حوزه سلامت در ایران فعال است

به گزارش یولن، بیست و سومین کنگره ملی سالیانه و نهمین همایش بین المللی پژوهشی دانشجویان علوم پزشکی سراسر کشور روز چهارشنبه با حضور ۴۰۰ دانشجوی پژوهشگر داخلی و خارجی روز چهارشنبه در شهر اردبیل آغاز شد.

بنا به اعلام سرپرست علمی این کنگره و همایش ملی و بین‌المللی، یک هزار و ۸۹۴ خلاصه مقاله از سوی دانشجویان داخلی و خارجی به دبیرخانه این کنگره ارسال شده بود که از میان آنها، ۷۱۷ مقاله به منظور ارائه به صورت سخنرانی، پوستر و ای.پوستر انتخاب شده است.

این رویداد مهم با حضور ۶۵۰ نفر میهمان داخلی و خارجی در مدت سه روز در حال برگزاری است و دانشجویانی از کشورهای جمهوری آذربایجان، بحرین، غنا و ازبکستان در بخش بین الملل این کنگره حضور دارند.

همزمان با این کنگره، از سه داروی فناورانه که توسط دانشجویان و مراکز پژوهشی استان اردبیل تولید شده و مرحله ارزیابی علمی را طی کرده است، رونمایی می شود.

در بخش ایده‌های فناورانه این رویداد علمی نیز، از میان ۶۰ ایده فناورانه ارائه شده به دبیرخانه این کنگره در حوزه سلامت، هشت ایده برتر برگزیده نیز در یک پنل تخصصی ارائه و معرفی خواهد شد.

همزمان با اختتامیه این کنگره، اولین جشنواره ملی پژوهش و فناوری دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور نیز برگزار شده و از منتخبان این جشنواره تجلیل به عمل خواهد آمد.

دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا