بین الملل

۲ سال بعد از مرگ فلوید، سیاه‌پوستان آمریکایی هنوز نفس نمی‌کشند

۲ سال بعد از مرگ فلوید، سیاه‌پوستان آمریکایی هنوز نفس نمی‌کشند

به گزارش گروه بین‌الملل یولن، دو سال قبل در تاریخ ۲۵ مه ۲۰۲۰ تصاویر جان دادن شهروند سیاه‌پوست آمریکایی زیر زانوی مامور پلیس سفیدپوست که بدون توجه به تکرار جمله «نمی‌توانم نفس بکشم» خونسردانه تا بریدن نفس این مرد به کار خود ادامه داد، جهان را تکان داد.

«جورج فلوید» سیاه‌پوست مظنون به خرج کردن یک اسکناس تقلبی ۲۰ دلاری، بعد از این که «درک شووین» مامور پلیس سفیدپوست شهر مینیاپولیس ایالت مینه‌سوتا در حالی که سه مامور دیگر نظاره‌گر بودند، روی گردن او زانو زد، جان باخت. این حادثه چند ماه قبل از انتخاب جو بایدن موجی از اعتراض‌ها را به بی‌عدالتی نژادی و خشونت پلیس برانگیخت و به سرعت در سراسر ایالات متحده و جهان گسترش یافت.

 

2 سال بعد از مرگ فلوید، سیاه‌پوستان آمریکایی هنوز نفس نمی‌کشند

 

 

نگاه اجمالی

  • امروز (چهارشنبه) دو سال از روزی می‌گذرد که یک مامور پلیس سفیدپوست آمریکایی به مدت ۹ دقیقه روی گردن جورج فلوید زانو زد و او بیش از ۲۰ بار گفت «نمی‌توانم نفس بکشم» و سرانجام نفسش بریده شد.
  • در این مدت، به‌رغم تصویب بیش از ۱۴۰ لایحه نظارتی و اصلاحی پلیس در سطوح ایالتی و محلی در آمریکا، اصلاحات گسترده و همه‌جانبه به دلیل فقدان اراده سیاسی و عدم تصویب در سنا متوقف مانده است.
  • بایدن قرار است فرمانی اجرایی را برای اصلاح پلیس فدرال و محلی در دومین سالگرد مرگ جورج فلوید امضا کند؛ فرمانی که به باور کارشناسان اثربخشی چندانی نخواهد داشت. 

ارزیابی وضعیت

در حالی که سفیدپوستان بهت‌زده ۹ دقیقه و ۲۹ ثانیه طاقت‌فرسا را ​​تماشا کردند که مامور پلیس به آرامی جان فلوید را می‌گرفتند، واکنش سیاه‌پوستان ترس از این آسیب‌پذیری مشترک و ثابت بود. به همین دلیل مردم از هر نژاد به خیابان‌های آمریکا آمدند و خواستار پاسخگویی، عدالت و اصلاحات شدند.

اما به‌رغم اعتراضات گسترده و وعده‌های بایدن، حامیان حقوق مدنی سیاه‌پوستان در دومین سالگرد این جنایت، پیشرفت‌های متوقف شده در خصوص اصلاحات پلیس در کنگره را محکوم کرده و از تداوم عدم پاسخگویی در ارتباط با قتل‌های به دست پلیس پس از مرگ فلوید انتقاد می‌کنند. نظرسنجی «آکسیوس-ایپسوس» که سال گذشته انجام شد نشان داد که تقریباً از هر ۱۰ سیاه‌پوست آمریکایی هفت نفر می‌گویند که رفتار پلیس بدتر شده است.

این در حالی است که به گفته مقام‌های ارشد دولت بایدن، وی قرار است امروز (چهارشنبه) فرمان اجرایی گسترده‌ای را برای اصلاح پلیس فدرال و محلی در دومین سالگرد مرگ جورج فلوید امضا کند. این فرمان به همه آژانس‌های فدرال دستور می‌دهد، یک پایگاه داده ملی در مورد تخلفات پلیس ایجاد کنند؛ فشار بر گردن و فن خفگی را مگر اینکه نیروی کشنده مجاز باشد، ممنوع کنند؛ سیاست‌‌های مرتبط با دوربین‌های لباس و انتشار سریع فیلم‌ها در موارد آسیب‌های بدنی جدی یا مرگ در بازداشت را الزامی کنند، انتقال یا خرید فدرال تجهیزات نظامی که متعلق به میدان جنگ است، نه خیابان را محدود کنند و سالانه آموزش‌های غیرمتعصبانه را برگزار کنند. 

دورنما

بایدن بعد از ورود به کاخ سفید وعده داد اصلاحات پلیس را به اجرا بگذارد، اما مذاکرات کنگره در ارتباط با لایحه‌ای در این خصوص در ماه سپتامبر به شکست انجامید. «دریک جانسون» رئیس انجمن ملی پیشرفت رنگین‌پوستان آمریکا «اِن‌اِی‌اِی‌سی‌پی» (NAACP) به وبگاه آمریکایی «آکسیوس» گفت: آنچه دولت پیشنهاد می‌کند بسیار خوب است، اما ثانویه است، زیرا اثربخشی یک فرمان اجرایی در مقابل قانون واقعی رنگ می‌بازد. ما به خوبی می‌دانیم که فرمان اجرایی نمی‌تواند به بحران اجرای قانون در آمریکا به همان شیوه‌ای که کنگره توانایی دارد، رسیدگی کند، اما باید هر کاری که می‌توانیم انجام دهیم.

پس از مرگ فلوید، محکومیت‌هایی صادر شد و درک شووین مامور پلیس عامل این جنایت به قتل غیرعمد درجه دوم، قتل درجه سه و قتل عمد درجه دوم مجرم شناخته شد و سه مامور دیگر در صحنه به جرایم حقوق مدنی فدرال محکوم شدند. همچنین بیش از ۱۴۰ لایحه نظارتی و اصلاحی پلیس در سطوح ایالتی و محلی در آمریکا تصویب شد، اما اصلاحات گسترده و همه‌جانبه که پلیس را متحول کرده و روابط بین ادارات پلیس و رنگین‌پوستان را تغییر دهد، به دلیل فقدان اراده سیاسی متوقف شد.

2 سال بعد از مرگ فلوید، سیاه‌پوستان آمریکایی هنوز نفس نمی‌کشند

 

به نوشته «واشنگتن پست»، پیامد این کار ناتمام این است که سیاه‌پوستان آمریکایی همچنان از امنیت، فرصت نفس کشیدن و به بیان ساده زندگی محروم هستند. این روزنامه آمریکایی در گزارشی با عنوان «دو سال گذشته و سیاه‌پوستان آمریکایی هنوز نمی‌توانند نفس بکشند»، نوشت سال گذشته یکی از مرگبارترین سال‌های ثبت شده از نظر خشونت پلیس در آمریکا بود و پلیس به طور متوسط ​​روزانه سه آمریکایی را به قتل رساند. این حقیقت زمانی تلخ‌تر می‌شود که رنگ نژادپرستی هم به خود می‌گیرد و بر اساس آمار، بیش‌تر قربانیان را سیاه‌پوستان آمریکایی تشکیل می‌دهند.

طبق این گزارش، خشونت پلیس یکی از علل اصلی مرگ و میر در میان مردان جوان سیاه‌پوست در آمریکاست و سیاه‌پوستان غیرمسلح سه برابر بیشتر از سفیدپوستان غیرمسلح هدف شلیک پلیس قرار دارند. بعد از فلوید، «آندره هیل» در اوهایو به ضرب گلوله کشته شد؛ «امیر لاک» ۲۲ ساله در هجوم نیروهای پلیس آمریکا به خانه‌اش در همان شهر مینیاپولیس در حالی که اصلا هدف تحقیقات پلیس نبود، به ضرب گلوله جان باخت؛ «پاتریک لیویا» پناهجوی اهل کنگو از پشت سر هدف تیراندازی مامور پلیس میشیگان قرار گرفت … و این فهرست ادامه دارد.

نژادپرستی در سطح وسیع‌تر در جامعه آمریکا، حدود ۱۰ روز پیش زمانی که یک جوان ۱۸ ساله سفیدبرترپندار تصاویری زنده را از تیراندازی جمعی در محله عمدتاً سیاه‌پوست‌نشین در شهر بوفالو نیویورک که ۱۰ قربانی آن سیاه‌پوست بودند، به نمایش گذاشت، بروز پیدا کرد. حمله‌ای که ریشه‌ آن تعصب دیرینه علیه جامعه سیاه‌پوستان آمریکایی بود و بار دیگر ترس را ترس و ناامنی را به آن‌ها تزریق کرد. پس از تیراندازی مرگبار نیویورک، سه چهارم سیاه‌پوستان آمریکایی در یک نظرسنجی گفتند نگران هستند که خود یا عزیزانشان به دلایل نژادپرستانه مورد حمله فیزیکی قرار گیرند.

2 سال بعد از مرگ فلوید، سیاه‌پوستان آمریکایی هنوز نفس نمی‌کشند

2 سال بعد از مرگ فلوید، سیاه‌پوستان آمریکایی هنوز نفس نمی‌کشند

 

«جیمز کلیبورن» رهبر اکثریت دموکرات در مجلس نمایندگان آمریکا بعد از این حادثه مرگبار، در مصاحبه با روزنامه واشنگتن پست گفت تا زمانی که قانونگذاران آمریکایی وجود این معضل را نپذیرند، نمی‌توانند آن را حل کنند. وی افزود: ما هنوز قبول نمی‌کنیم که در این کشور مشکل نژادپرستی داریم و بیش از ۴۰۰ سال است که وجود داشته است. 

انتهای پیام/ 


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا