فرهنگ و هنر

۶۲۴۳ نفر شهید شدند تا خرمشهر آزاد شد

۶۲۴۳ نفر شهید شدند تا خرمشهر آزاد شد

به گزارش گروه حماسه و مقاومت یولن، اولین نشست فرمانده کل سپاه با فرماندهان خط‌شکن گردان‌های رزمی دوران دفاع مقدس «قهرمانان خط شکن» با حضور سردار حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران و همچنین فرمانده لشکرهای دوران دفاع مقدس، فرماندهان گردان‌ها و برخی از مسوولان لشکری و کشوری همزمان با چهلمین سالگرد فتح خرمشهر و عملیات پیروزمند بیت‌المقدس در تالار خلیج فارس باغ‌موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس امروز سه‌شنبه سوم خردادماه برگزار شد.

۹۳۷ فرمانده گردان پاسدار در دوران دفاع مقدس به شهادت رسیدند

در ابتدای این مراسم، سردار علی‌محمد نائینی، رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس با اشاره به اینکه ۹۳۷ فرمانده گردان پاسدار در دوران به شهادت رسیدند، بیان داشت: اینجانب با یقین به آنکه «وَمَا النَّصْرُ إِلَّا مِنْ عِنْدِ اللَّهِ»، از فرزندان اسلام و قوای سلحشور مسلح که دست قدرت حق از آستین آنان بیرون آمد و کشور بقیه الاعظم (عج) را از چنگ گرگان آدم‌خوار که آلت‌هایی در دست ابرقدرتان، خصوصاً آمریکای جهان‌خوارند بیرون آورد و ندای «الله‌اکبر» را در خرمشهر عزیز طنین‌انداز کرد. 

وی افزود: آنان به‌ یقین مورد تقدیر ناجی بشریت و برپاکننده عدل الهی در سراسر گیتی هستند. آنان به آرم «وَما رَمَیتَ إِذ رَمَیتَ وَلٰکِنَّ اللَّهَ رَمىٰ» مفتخرند.

آماری از شهدا و جانبازان ۲۵ روز عملیات بیت‌المقدس

رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس با اشاره به آماری از جانبازان و شهدای عملیات بیت‌المقدس گفت: عملیات بیت‌المقدس با حضور یک‌صد هزار رزمنده ارتش، سپاه و جهاد سازندگی و بسیج مردمی در چهار مرحله نبرد و طی ۲۵ شبانه‌روز در گرمای خوزستان انجام شد.

وی ادامه داد: طی این عملیات ۶ هزار و ۲۴۳ نفر شهید و ۱۶ هزار و ۷۱۰ نفر جانباز شدند. در واقع مراسم «قهرمانان خط‌شکن» فرصتی برای مرور مجاهدت‌های فرماندهان گردان‌های رزمی سپاه در دوران دفاع مقدس است.

سردار نائینی ابراز داشت: از سنت‌های حسنه‌ای که با تدبیر سردار سرلشکر سلامی فرمانده محترم کل سپاه هر سال در هفته دفاع مقدس برگزار می‌شود، مراسم «یادها و نام‌ها» است. در این مراسم از فرماندهان و مدیران ارشد دفاع مقدس که با اهتمام به اجرای تاریخ شفاهی، به افزودن سرمایه خاطرات معنوی جنگ و تکمیل گنجینه مرکز کمک کرده‌اند، تقدیر می‌شود. 

۳۵۲۴ فرمانده گردان و جانشین گردان در دفاع مقدس

وی به ارائه آماری از تعداد فرماندهان گردان‌ها در دوران دفاع مقدس پرداخت و افزود: در سازمان رزم سپاه در دوران دفاع مقدس، بر اساس اسناد موجود در مرکز، سه هزار ۵۲۴ فرمانده گردان و جانشین گردان داشته‌ایم که ۹۳۷ نفر از آن‌ها به فیض شهادت رسیده‌اند. این فرماندهان اعم از فرماندهان گردان‌های رزمی، پشتیبانی رزم، خدمات رزم و گردان‌های جندالله و سرزمینی شمال‌غرب است که هزار و ۹۷۸ نفر از این جمع شامل گردان‌های رزمی هستند.

رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس با تأکید به اینکه روایت فرماندهان گردان‌ها، روایت صحنه نبرد و کف میدان جنگ است، ابراز داشت: جنگی که یک فرمانده گردان روایت می‌کند، روایت یک رزمنده عادی نیست؛ از طرفی طبیعی است سطح کلان روایت جنگ، روایت فرماندهان سطوح بالای جنگ، فرماندهان قرارگاه‌ها و لشکرها است بنابراین روایت فرماندهان گردان‌ها با روایت فرماندهان قرارگاه و لشکر هم می‌تواند متفاوت باشد. روایت او، روایت نزدیک از صحنه نبرد است.

وی ادامه داد: به تعبیر شهید والامقام حاج ابراهیم همت؛ شما فرماندهان گردان‌ها در واقع فرمانده اصلی صحنه نبرد هستید. در تاریکی و در دل دشمن عملیات را هدایت می‌کنید، رزمنده بسیجی را به حرکت درمی‌آورید و با صدای گرم به ما فرماندهان لشکر روحیه می‌دهید.

سردار نائینی تصریح کرد: جزئیات حوادث صحنه نبرد، حما‌‌‌‌‌‌‌سه‌‌‌ها، مقاومت‌ها، ایثارها، شهادت‌ها، پیروزی‌ها‌ و عدم فتح‌ها در گردان‌ها رخ داده است. غافلگیر کردن دشمن، دور زدن دشمن و راز و رمز خط‌شکنی را باید در روایت فرمانده گردان رزمی شنید. به همین جهت انجام تاریخ شفاهی فرماندهان گردان‌ها جزء اولویت‌های مرکز بوده و روایت فرماندهان گردان، روایت متقن، مستند از صحنه جنگ و مکمل سایر روایت‌های اسنادی و شفاهی است.

وی افزود: رهبر انقلاب اسلامی فرمودند: «در تاریخ خواهند گفت هشت سال جنگ شد… دیگر بیشتر از این‌که نمی‌شود بگویند… عملیات‌ها را یکی‌یکی خواهند گفت؛ در فلان تاریخ عملیات فتح‌المبین شد. این‌قدر نیرو شرکت داشت؛ پیروزی به دست آمد؛ اما این‌ها کجا و حقیقت آنچه در این میدان‌ها و صحنه‌های نبرد گذشته کجا؟».

تاریخ شفاهی ۳۵۰ فرمانده گردان رزمی دفاع مقدس ثبت شده است

مشاور فرمانده کل سپاه پاسداران با اشاره به اقدام مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس برای انجام تاریخ شفاهی در رده فرماندهان گردان‌های رزمی سپاه پاسداران گفت: از زمان شروع تاریخ شفاهی فرماندهان گردان‌های رزمی، مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس توانسته تاریخ شفاهی ۳۵۰ فرمانده گردان رزمی دفاع مقدس را از فهرست اسامی حدود ۲ هزار نفری دریافت و اقدام کرد.

 انتهای پیام/


دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا