بین الملل

آمریکا یک نفتکش مرتبط با ایران را رفع تحریم کرد

آمریکا یک نفتکش مرتبط با ایران را رفع تحریم کرد

به گزارش گروه بین‌الملل یولن، وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که نفتکش «وی ال سی سی عمان پراید» با پرچم لیبریا را که چندی پیش به بهانه حمل نفت ایران در لیست تحریم قرار داده بود، از لیست تحریم‌ها خارج کرده است.

دفتر کنترل سرمایه‌های خارجی یا دفتر کنترل دارایی‌های خارجی که زیرمجموعه وزارت خزانه‌داری آمریکا است‌، اعلام کرد که نفتکش عمان پراید که در معرض تحریم‌های ثانویه قرار گرفته بود، از لیست تحریم‌ها خارج شده است.

در تاریخ ۱۳ آگوست ۲۰۲۱ (چهارم مرداد ماه) وزارت خزانه‌داری آمریکا مدعی شد که نفتکش عمان پراید را به دلیل حمل نفت ایران و تسهیل صادرات نفت ایران در لیست تحریم‌ها قرار داده است و مدعی شد که «محمود راشد آمور الحبسی» تبعه عمانی، سیستم‌‌های شناسایی خودکار کشتی را دستکاری کرده، اسناد حمل و نقل را جعل کرده و برای دور زدن تحریم های آمریکا علیه بخش نفت و کشتیرانی ایران رشوه داده است.

خزانه داری همچنین مدعی شد که داده‌های کپلر نشان می‌دهد این کشتی سه بار در ژوئیه، آگوست و اکتبر سال ۲۰۲۰ نفت از ایران بارگیری کرده است و در ۱۳ آگوست در سواحل عمان مشاهده شده است.

«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور سابق آمریکا اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ با نقض تعهدات آن کشور از این توافق مورد تأیید شورای امنیت سازمان ملل متحد خارج شد و سیاست موسوم به «فشار حداکثری» را در دستور کار قرار داد و علی رغم اعتراف صریح دولت بایدن بایدن به شکست سیاست فشار حداکثری، اما اقدام ملموسی در این دولت برای بازگشت به برجام صورت نگرفته است.

هفتمین دور مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین از هشتم آذرماه آغاز شد. این نخستین دور از گفت‌وگوها بود که در دولت سیزدهم جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌شد.دور هشتم مذاکرات نیز ششم دی ماه شروع و تا نهم دی ماه ادامه یافت و بعد از تنفسی سه روزه به مناسبت سال نو میلادی مجددا روز دوشنبه ۱۳ دی ماه از سر گرفته شد.

جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده رفع تمامی تحریم‌ها علیه ایران، به گونه‌ای که قابل راستی‌آزمایی باشد مهم‌ترین دستور کار هیأت ایرانی را در این گفت‌وگوها تشکیل خواهد داد. در دولت «حسن روحانی» ۶ دور گفت‌وگو میان ایران و گروه ۱+۴ و نماینده آمریکا برگزار شد اما آن مذاکرات، به دلیل اصرار آمریکا بر عدم ضمانت درباره ماندن در برجام و یا عدم رفع تمامی تحریم‌ها به بن‌بست رسید و نتیجه‌ای دربر نداشت.

انتهای پیام/


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا