سلامت

آموزش به بیماران دیابتی زیر چتر حمایت بیمه‌ها قرار گیرد

آموزش به بیماران دیابتی زیر چتر حمایت بیمه‌ها قرار گیرد

به گزارش روز دوشنبه یولن از  انجمن دیابت ایران ، کامران نیکوسخن به مناسبت روز جهانی دیابت (۲۳ آبان) افزود: سال گذشته، حمایت سیستم بیمه‌گر از پرداخت هزینه آموزش به افراد مبتلا به دیابت توسط شورای عالی بیمه تایید شد ولی تاکنون به تصویب مجلس نرسیده است.

وی اظهار داشت: دیابت، یک بیماری مزمن است که همیشه در زندگی فرد بیمار خودنمایی می‌کند، اضافه وزن، بی‌تحرکی و استرس فراوان باعث تخریب لوزالمعده شده و در نتیجه فرد به دیابت نوع دو مبتلا می‌شود در حالیکه این بیماری تا حدود ۸۰ درصد قابل پیشگیری است.

نیکوسخن ادامه داد:  افراد بالای ۳۵ سال باید چکاپ‌های لازم را انجام دهند، زیرا شناخت بیماری در مرحله پیش‌ دیابت بسیار مهم بوده و بهتر می‌توان به فرد کمک کرد تا به دیابت مبتلا نشود، بیمار با داشتن تحرک لازم، خواب کافی، مدیریت استرس و تغذیه مناسب آموزش‌های لازم را فرا گیرد تا بتواند با شرایط بیماری خود کنار بیاید و همزمان کیفیت زندگی وی حفظ شود.

وی تصریح کرد:  بر اساس گزارش  فدراسیون بین‌المللی دیابت، ۹۸ درصد درمان بیماری دیابت بر عهده فرد مبتلا است و تنها ۲ درصد  از سوی تیم پزشکی ارائه می‌شود،  پس از تشخیص بیماری دیابت، باید بر اساس استانداردهایی که هر کشور دارد ۱۰ ساعت آموزش به بیمار داده شود، زیرا هر کشوری عادات غذایی و دسترسی به نوع خاصی از انسولین دارد، بر اساس مطالعات انجام شده، اگر آموزش لازم به افراد مبتلا به دیابت داده شود مانع بروز عوارض دیابت و سبک زندگی نامناسب می‌شود و هزینه درمان دیابت نیز کاهش می‌یابد.

این متخصص غدد تصریح کرد: علت دیابت نوع یک که اکثرا در کودکان بروز می‌کند، ناشناخته بوده، اما ابتلا به دیابت نوع دو که در بزرگسالان ایجاد می‌شود کاملا با سبک زندگی غلط افراد در ارتباط است.

دیابت شایع‌ترین بیماری غدد

 مهاجری تهرانی، مشاور تیم علمی انجمن دیابت ایران، نیز گفت: دیابت، شایع‌ترین بیماری غدد است، آموزش در کنترل و پیشگیری از عوارض ابتلا به دیابت اهمیت بسیار زیادی دارد به‌ گونه‌ای که امروزه در دستور العمل‌های بین ‌المللی، فرد مبتلا با دریافت آموزش لازم، جزیی از تیم درمان دیابت به حساب می‌آید. زیرا بیمار با آگاهی از عوارض دیابت و نحوه کنترل آن از پیشرفت و بروز عوارض جبران ناپذیر جلوگیری خواهد کرد.

وی ادامه داد: اگر فرد مبتلا به دیابت نسبت به بیماری خود آگاهی لازم را داشته باشد با کنترل وزن، چربی خون و برخی موارد دیگر می‌تواند به تیم درمان که شامل پزشک، پرستار، متخصص قلب، متخصص چشم و غیره است، کمک کند.

این فوق تخصص غدد و متابولیسم اظهار داشت: با کنترل وزن می‌توان از بروز دیابت در افراد مبتلا به پیش‌ دیابت جلوگیری کرد لذا بهترین راه، کاهش حداقل ۱۰ درصد وزن بدن بوده و  برای کنترل و پیشگیری از بروز دیابت لازم است افراد تغذیه مناسبی داشته باشند؛ به طور مثال، مصرف سبزیجات و میوه‌جات را افزایش داده و از مصرف چربی‌های اشباع‌شده و فست‌فود خودداری کنند.

 مهاجری تهرانی ادامه داد: متاسفانه امروزه گرایش به مصرف غذاهای فست‌فود در بین کودکان و جوانان افزایش یافته ‌که می‌تواند استعداد ابتلا به دیابت را در سن پایین افزایش دهد. لذا توصیه می‌شود که افراد از مصرف غذاهای حاوی چربی اشباع خودداری کرده و مصرف غذاهای فیبردار را افزایش دهند تا از ابتلا به دیابت و عوارض آن در امان باشند.

مشاور تیم علمی انجمن دیابت ایران افزود: کاهش فعالیت بدنی نیز در ابتلای افراد به دیابت موثر است و اغلب افراد مبتلا به دیابت، در طول روز تحرک کافی ندارند، توصیه می‌شود برای پیشگیری و کنترل دیابت، افراد حداقل نیم ‌ساعت در طی پنج روز هفته پیاده‌روی داشته باشند و از رژیم غذایی مناسب پیروی کنند.

به گفته مهاجری تهرانی، شرکت‌های دارویی با منابع مالی و تیم آموزشی خوبی که در سال‌های اخیر در اختیار دارند، کمک بسیار زیادی برای آموزش افراد مبتلا به دیابت، پزشکان و پرستاران جهت پیشگیری و کنترل دیابت کرده‌اند.

این فوق تخصص غدد و متابولیسم افزود: شرکت‌های دارویی با انتقال جدیدترین اطلاعات و دستورالعمل‌های بین‌المللی آموزش جهت کنترل و پیشگیری از ابتلا به دیابت و عوارض آن در برخی موارد حتی از دانشگاه‌ها جهت آموزش فارغ‌التحصیلان و دانشجویان فراتر رفته‌اند که جای امیدواری است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا