علمی و فناوری

ابزات؛ سلاح مخوف جدید روسی در نبر با اوکراین/ فیلم

ابزات؛ سلاح مخوف جدید روسی در نبر با اوکراین/ فیلم

به گزارش خبرگزاری یولن، سامانه متحرک ضد پهپاد موسوم به «ابزات» قادر است تمامی محدوده‌های فرکانس فعال را مسدود کند.

اولگ ژوکوف، مدیر کل شرکت تحقیقاتی و تولیدی روسیه “Geran” روز سه‌شنبه به خبرگزاری دولتی تاس گفت:«در حال حاضر این دستگاه ضد پهپاد ارتش روسیه در جنگ جاری در اوکراین استفاده می‌شود.

هوش مصنوعی در حال حاضر به عنوان یک “دارایی مهم” در جنگ جاری در اوکراین در نظر گرفته می‌شود. براساس گزارش نیوزویک هر دو طرف در تلاش هستند تا از هوش‌مصنوعی در پایین کشیدن و سرنگونی پهپادهای دشمن قبل از تکمیل ماموریت خود استفاده کنند.

ابزات؛ سلاح مخوف جدید روسی در نبر با اوکراین/ فیلم

ابزاتف سکوی پارازیتی است که الگوریتم‌های هوش مصنوعی را پیاده‌سازی می‌کند. این سیستم تسلیحاتی می‌تواند وظایف جنگ الکترونیک را بدون مشارکت اپراتور انجام دهد. این محصول در حال حاضر در یک منطقه عملیات ویژه استفاده می‌شود. این دستگاه مجهز به سیستم پارازیت است که می‌تواند از راه دور کار کند.

ابزات می‌تواند کل طیف فرکانس‌هایی را که وسایل نقلیه بدون سرنشین در آن حرکت می‌کنند یا پرواز می‌کنند، مسدود کند.

روسیه در حال حاضر یکی دیگر از این سکوهای قابل حمل مجهز به هوش مصنوعی به نام «گیورزا» را ساخته است که توسط ارتش روسیه در اوکراین استفاده می‌شود. موسسه مطالعات جنگ، یک اندیشکده مستقر در ایالات متحده، در تحلیل درگیری در اوکراین در ۲۲ آوریل گفت که هوش مصنوعی مختل کننده “گیورزا” قادر است به طور مستقل تشخیص دهد که آیا یک پهپاد بر روی یک جنگنده اوکراینی است یا بر روی یک جنگنده روسی کار می‌کند.

منبع: newsweek

۲۲۷۲۲۷

مجله خبری یولن

دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا