بین الملل

اتحادیه عرب بازگشت سوریه به این اتحادیه را بررسی می‌کند

اتحادیه عرب بازگشت سوریه به این اتحادیه را بررسی می‌کند

به گزارش گروه بین‌الملل یولن، «احمد ابوالغیط» دبیرکل اتحادیه عرب، شامگاه امروز (چهارشنبه)، در اظهاراتی به مسئله بازگشت سوریه به اتحادیه عرب پرداخت.

بنابر گزارش پایگاه خبری شبکه «سی‌ان‌ان»، دبیرکل اتحادیه عرب که در اردن به سر می‌برد، اظهار داشته که وزیران کشورهای عربی ماه آینده برای بررسی امکان بازگشت سوریه به اتحادیه عرب نشستی برگزار خواهند کرد. این اظهارات در حالی مطرح شده است که ابوالغیط اخیرا گفت که وزیران کشورهای عربی برای مشارکت سوریه در نشست آتی اتحادیه و بازگرداندن عضویت به دمشق امکانی نمی‌بینند.

 تلاش‌ها و گفت‌وگوها برای بازگشت سوریه به اتحادیه عرب در حالی انجام می‌شود که کشورهای عربی در ماه نوامبر ۲۰۱۱ و همزمان با آغاز بحران‌های داخلی دمشق، حق عضویت این کشور را به حالت تعلیق در آوردند. با این حال، برخی از کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس در ماه‌های گذشته سفارت خود را در سوریه بازگشایی کردند و مقامات آن‌ها در گامی که حاکی از تحول در روابط با دمشق داشت، به سوریه سفر کردند.

در همین ارتباط، «بدر البوسعیدی» وزیر خارجه عمان اخیرا در سفری رسمی وارد دمشق، پایتخت سوریه، شد. «عبدالله بن زاید» وزیر خارجه امارات عربی متحده نیز ماه نوامبر گذشته به سوریه سفر کرد و با «بشار اسد» رئیس‌جمهور و «فیصل المقداد» وزیر خارجه این کشور دیدار و گفت‌و‌گو کرد. حدود یک ماه پس از سفر عبدالله بن زاید به سوریه، بحرین نیز برای خود در دمشق سفیر فوق‌العاده تعیین کرد.

روزنامه «العربی الجدید» نیز اخیرا به نقل از برخی مقامات گزارش داده بود که یکی از مهم‌ترین اختلافاتی که باعث تعویق نشست آتی اتحادیه عرب شده است، عدم اجماع‌نظر درباره حضور نماینده سوریه در اجلاس آتی این اتحادیه است. این روزنامه قطری خبر داده بود که ریاض، واشنگتن و دوحه با این گام مخالفت می‌کنند.

انتهای پیام/


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا