بین الملل

استیضاح بایدن خواسته حدود ۷۰ درصد جمهوری‌خواهان

استیضاح بایدن خواسته حدود ۷۰ درصد جمهوری‌خواهان

به گزارش گروه بین‌الملل یولن، با گذشت تقریبا یک سال و نیم از ریاست‌جمهوری بایدن، روند نزولی میزان رضایت از عملکرد وی در واکنش به شکست‌های دولتش در دستور کار خارجی، داخلی و اقتصاد ادامه دارد و پیش‌بینی می‌شود جمهوری‌خواهان در انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره آمریکا در نوامبر به پیروزی‌های گسترده دست یابند. 

به گزارش خبرگزاری «اسپوتنیک»، اگر جمهوری‌خواهان کنترل مجلس نمایندگان آمریکا را در انتخابات میان‌دوره‌ای سال ۲۰۲۲ به دست بگیرند، بیش از دو سوم حامیان جمهوری‌خواه معتقدند جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا باید استیضاح شود؛ در حالی که تعداد کلی آمریکایی‌هایی که همین نظر را دارند، به یک سوم جمعیت رسیده است.

بر اساس نظرسنجی اخیر «یوگاو» به سفارش دانشگاه ماساچوست در امهرست، ۶۸ درصد جمهوری‌خواهان خواستار استیضاح بایدن از سوی کنگره تحت کنترل جمهوری‌خواهان هستند. در عین حال، کمی بیش از یک سوم از هزار شرکت‌کننده در نظرسنجی (۳۴ درصد) معتقدند مجلسی که تحت کنترل جمهوری‌خواهان است باید بایدن را استیضاح کند. شصت و شش درصد دیگر از محافظه‌کاران می‌خواهند که رئیس‌جمهور آمریکا توسط کنگره به خیانت، رشوه، یا سایر جرایم طبق تعریف قانون اساسی متهم شود.

در این نظرسنجی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا مجلس تحت کنترل جمهوری‌خواهان بایدن را استیضاح خواهد کرد، ۴۴ درصد از پاسخ‌دهندگان پاسخ مثبت دادند و بیش از نیمی از جمهوری‌خواهان (۵۳ درصد) هم همین نظر را داشتند. 

«تاتیشه نتتا» دانشیار علوم سیاسی در دانشگاه ماساچوست در امهرست و مدیر این نظرسنجی در خصوص نتایج گفت: تصمیم برای استیضاح یک رئیس‌جمهور زمانی به عنوان آخرین راه‌حل برای کنترل رئیس‌جمهوری تلقی می‌شد که مرزهای قوانین، ارزش‌ها و اخلاقیات ما را زیر پا می‌گذاشت. امروز، استیضاح دیگر گزینه نهایی نیست، بلکه یکی از سلاح‌هایی است که در دوران قطب‌بندی افراطی حزبی برای برتری بر مخالفان حزبی استفاده می‌شود. با توجه به درخواست تعدادی از اعضای جمهوری‌خواه کنگره برای استیضاح بایدن، اگر و زمانی که حزب جمهوری‌خواه کنترل مجلس نمایندگان آمریکا را در سال ۲۰۲۲ به دست بگیرد، صداها احتمالاً بلندتر خواهد شد.

طبق این گزارش، این نظرسنجی همچنین سطوح بالایی از اشتیاق برای رای دادن در انتخابات میان‌دوره‌ای را نشان می‌دهد که رای‌دهندگان جمهوری‌خواه کمی بالاتر از دموکرات‌ها امتیاز کسب کرده‌اند. بر اساس نتایج، در مقیاس ۰ تا ۱۰۰، جمهوری‌خواهان میزان هیجان خود را در مورد انتخابات میان‌دوره‌ای ۷۹ درصد ارزیابی کردند، در حالی که به باور دموکرات‌ها، آن‌ها ۷۳ درصد هیجان‌زده هستند. 

بر اساس این نظرسنجی، اقتصاد تا حد زیادی مهم‌ترین نگرانی در بین رای‌دهندگان بود. وقتی نوبت به انتخاب نامزد برای انتخابات میان‌دوره‌ای رسید، تقریباً یک سوم از کل پاسخ‌دهندگان (۳۲ درصد)، تقریباً نیمی از جمهوری‌خواهان (۴۵ درصد) و بیش از یک سوم از مستقل‌ها (۳۷ درصد) اقتصاد را مهمترین موضوع قابل توجه معرفی کردند. 

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور سابق آمریکا دو بار استیضاح شد، بار دوم به اتهام تحریک حمله به ساختمان کنگره ایالات متحده در شش ژانویه ۲۰۲۱. 

پیش‌تر، نظرسنجی اخیر آسوشیتدپرس و مرکز تحقیقات روابط عمومی نورک نشان داد که محبوبیت بایدن به پایین‌ترین حد خود تا به امروز در دوران ریاست‌جمهوری وی کاهش یافته که ناشی از افزایش ناامیدی از اقتصاد و نگرانی‌ها در مورد جهت‌گیری آمریکا از درون حزب خود بایدن است.

نظرسنجی آسوشیتد پرس تازه‌ترین مورد از یک رشته نظرسنجی است که میزان محبوبیت بایدن را در محدوده بین ۳۰ تا ۴۰ درصد نشان می‌دهد. تورم و اقتصاد در راس نگرانی‌ها در بین آمریکایی بوده است.  این در حالی است که زمان برای بایدن و دموکرات‌ها به سرعت در حال سپری شدن به سمت انتخابات میان‌دوره‌ای نوامبر است. دموکرات‌ها اکثریت شکننده‌ای در مجلس نمایندگان و سنا دارند، به این معنی که از دست دادن کرسی‌ها می‌تواند زیان‌های قابل توجهی را متوجه برنامه بایدن در دوسال باقی‌مانده از ریاست‌جمهوری‌اش کند و او را از پیش بردن آن باز می‌دارد. 

انتهای پیام/ 


دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا