بین الملل

افزایش تسویه حساب‌های داخلی در اتحادیه اوراسیا با ارزهای ملی

افزایش تسویه حساب‌های داخلی در اتحادیه اوراسیا با ارزهای ملی

به گزارش خبرنگار یولن در بیشکک، در نشست کمیسیون اقتصادی اوراسیا بر تسویه حساب‌های متقابل داخلی در این اتحادیه به ارزهای ملی تاکید شد.

شایان ذکر است که اگر در سال ۲۰۱۳ درصد تسویه ۶۳ درصد بود، طبق آخرین داده‌ها، در حال حاضر ۷۵ درصد تجارت با ارزهای ملی انجام می‌شود.

همچنین سهم دلار از ۳۰ درصد در سال ۲۰۱۳ به ۱۹ درصد در سال ۲۰۲۱ کاهش یافته است.

با در نظر گرفتن تغییراتی که در بازار در حال وقوع است، احتمال افزایش تسویه با ارزهای ملی بسیار زیاد است.

به گفته کارشناسان کمیسیون اقتصادی اتحادیه اوراسیا، می‌توان انتظار مبادلات تجاری با ارزهای ملی بین کشورهای عضو تا ۸۵ درصد را پیش بینی کرد.

همچنین در مجمع اوراسیا که در شهر بیشکک برگزار شد، در مورد امکان تبادل با «سوم» در روسیه پیشنهاد شد.

شرکت کنندگان از این ایده حمایت کردند و این توصیه به قطعنامه نشست مجمع اقتصادی اوراسیا ارائه داده شد.

لازم به ذکر است که مجمع اقتصادی اوراسیا یک رویداد تجاری سالانه در حوزه اقتصادی است که به طور متناوب در کشورهای اتحادیه که ریاست شورای عالی اقتصادی اوراسیا، شورای بین دولتی اوراسیا و شورای کمیسیون اقتصادی اوراسیا را بر عهده دارند، برگزار می‌شود.

اتحادیه اقتصادی اوراسیا، یک اتحادیه اقتصادی است که اعضای آن بیشتر کشورهای شمال منطقه اوراسیا، در شرق اروپا هستند. معاهده تشکیل این اتحادیه در ۲۹ می ۲۰۱۴ توسط بلاروس، قزاقستان و روسیه امضا شد و از یکم ژانویه ۲۰۱۵ عملاً اجرا شد. ایده تأسیس فضای واحد اقتصادی موجب شد رؤسای جمهور روسیه، بلاروس، قزاقستان توافقنامه ایجاد اتحادیه اقتصادی اوراسیا را در سال ۲۰۱۴ امضاء کنند که در اول ژانویه سال ۲۰۱۵ اجرایی شود.

انتهای پیام/


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا