اخبار بورس

افزایش قیمت نفت روی بورس تاثیر دارد؟

افزایش قیمت نفت روی بورس تاثیر دارد؟

فردین آقابزرگی، کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با یولن پاسخ داد:

به گزارش یولن، بهای نفت برنت برای تحویل نوامبر مجددا افزایش یافت و تا لحظه تنظیم این گزارش(روز چهارشنبه ۲۲ شهریور) به ۹۰ دلار و ۹۴ سنت رسیده است. همچنین بهای نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا برای تحویل ماه اکتبر نیز بیش از نفت برنت افزایش داشت و به ۷۸ دلار و ۶۶ سنت در هر بشکه رسیده است.

به طور کلی شاهد افزایش قیمت نفت در بازار‌های جهانی هستیم که مهم‌ترین علت آن کاهش تولید کشور‌های و جنگ‌های داخلی است. برای نمونه عربستان سعودی و روسیه به صورت داوطلبانه اعلام کردند که میزان عرضه خود را به ۱.۳ میلیون بشکه در روز تا پایان سال میلادی (حدودا دی ماه) تمدید خواهند کرد.

بر اساس گزارش رویترز، آژانس بین‌المللی انرژی ماه گذشته پیش‌بینی خود از رشد تقاضا برای نفت در سال ۲۰۲۴ را با اشاره به شرایط نامطلوب اقتصاد کلان، به یک میلیون بشکه در روز کاهش داد. در همین حال، اوپک در گزارش ماه اوت خود، پیش‌بینی رشد تقاضا به میزان ۲.۲۵ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۲۴ را بدون تغییر، حفظ کرد.

با این شرایط بسیاری از کارشناسان عقیده دارند که افزایش قیمت نفت در بازار‌های جهانی می تواند روی بورس تهران تاثیرگذار باشد و صنایع پتروشیمی و پالایشگاهی رشد کنند. فردین آقابزرگی، کارشناس بازار سرمایه در این خصوص به یولن گفت: افزایش قیمت جهانی نفت و فرآورده‌های نفتی یا کامودیتی در شاخه فلزات یا هر نوع کالا‌های اساسی زراعی، خوراکی و… در یک اقتصاد متکی بر عرضه و تقاضا و اقتصاد آزاد مطمئنا اثرات منفی و مثبت خود را می‌گذارد.

وی ادامه داد: چناچه شاهد افزایش این مولفه‌ها باشیم، درآمد‌ها حاصل از فروش شرکت‌ها بیش از افزایش قیمت تمام‌شده خواهد بود و به نوعی صنایع و شرکت‌ها رشد می‌کنند و همچنین بالعکس. البته با یک تاخیر زمانی این تاثیر‌ها به وجود خواهد آمد.

این کارشناس بازار سرمایه توضیح داد: اختصاصا در خصوص ایران با توجه به مجموع آیین‌نامه‌ها، بخش‌نامه‌ها و ضوابطی که شرکت پخش پالایش، شرکت نفت، سایر مسوولان و تصمیم‌گیران در این حوزه دارند این اثرات بسیار کم رنگ‌تر دیده می‌شود. 

وی افزود: هرچند در یک بازه زمانی مثلا ۱۰ سال سود شرکت‌های پالایشگاهی و پتروشیمی بیش از اندازه قابل تصور افزایش پیدا کرده است. مثلا سود شرکت‌های پالایشی از ۱۰ سال اخیر تا حال حاضر بالغ بر ۱۰ برابر افزایش پیدا کرده است؛ اما این موضوع مختص شرایط اقتصادی است که بر نظرات و تصمیمات کارشناسی و غیر ذینفعانه اتخاذ می‌شود.

آقابزرگی اظهار کرد: دولت با یک بخشنامه برای لحاظ کردن فوب خیلج فارس ۵ درصد تخفیف و میانگین سه تا ۶ ماهه قیمت جهانی سود شرکت‌ها را تعدیل می‌کند. یعنی ابتدا درآمد فروش شرکت‌ها که تاثیر آن روی سود عملیاتی شرکت‌ها است را تعدیل می‌کند.

این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: لذا این تغییرات در سطح جهانی می‌توانیم بگوییم بستگی به تصمیم مسوولان اقتصادی و حکمرانان اقتصادی در کشور ما منحصرا دولت است دارد.

مجله خبری یولن

دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا