سلامت

امنیت ملی کشورها در گرو توجه به حوزه زیست فناوری است

به گزارش خبرنگار گروه آموزش یولن، صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری شامگاه یکشنبه میزبان برگزاری آیین افتتاحیه دومین دوره مسابقات مساله‌محور بنیاد ملی‌ نخبگان”ره‌نشان”بود.

مسابقات ملی ره‌نشان با حمایت بنیاد ملی نخبگان و معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری با هدف شناسایی دانشجویان مستعد، آشناسازی دانشجویان وفارغ التحصیلان با مسائل و چالش‌های کشور، تشکیل هسته‌های دانش‌بنیان، توانمندسازی آنان و اتصال به مراکز فناوری و صنعتی کشور برگزار می شود.

اما یکی از میهمانان ویژه آیین افتتاحیه دومین دوره مسابقات مساله‌محور بنیاد ملی‌ نخبگان، ره‌نشان مصطفی قانعی دبیر ستاد زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و رییس اسبق انستیتوپاستور بود.

دکتر قانعی در سخنانی در این آیین ضمن قدردانی از برگزارکنندگان مسابقات ره نشان،  مسابقه مساله محور ره نشان را یکی از ایده های مناسب حوزه علم و فناوری دانست با طرح پرسشی مبنی بر اینکه، به چه علت باید به مسابقاتی همچون ره نشان توجه کرد، گفت: کوتاه، مختصر اما مفید بهتر است آخرکار را بنگریم تا متوجه شویم که ابتدای کار چه کرده ایم.

وی افزود: هنگامی که از زیست صحبت می شود، اگر نگوییم امنیت ملی کشور را سروسامان می دهد، یا اقتصاد و معضل اشتغال در کشور را به صورت پایدار مرتفع خواهد کرد، به طور حتم جذابیت نخواهد داشت.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با تاکید براینکه، پژوهش و تحقیقی امروز به درد کشور می خورد که امنیت ملی کشور را تضمین کند، گفت: حال ممکن است سوال شود که آیا برخی جاها که تحقیق و پژوهش کرده اند برای امنیت ملی بوده است؟ و چرا مسائل را آنقدر امنیتی می کنید؟

وی افزود: همین اواخر جنگی در حوزه تکنولوژی های قدرت ساز بین آمریکا و چین راه افتاده است که پنج تکنولوژی شامل هوش مصنوعی، محاسبات کوانتومی، بیوتکنولوژی، نیمه هادی ها و سیستم های خودران است و آمریکایی ها معتقدند که چین این تکنولوژی ها را از آنها سرقت کرده و ممکن است این کشور را پشت سر بگذارد، بنابراین برای جلوگیری از این مهم دست به تحریم چین و شرکت های وابسته به این کشور زده اند.

قانعی افزود: حالا آمریکایی ها با گرفتن ابزار قدرت می خواهند برای چینی ها مانع بگذارند که از پیشرفت این کشور جلوگیری کند.

وی در ادامه اظهار کرد: محققان آمریکایی معتقدند علوم بیوتکنولوژی برای آمریکا امنیت ملی و قدرت رقابت اقتصادی به دنبال داشته است، بنابراین این کشور باید مانع قدرت گرفتن باقی کشورها در حوزه بیوتکنولوژی شود.

رییس اسبق انستیتوپاستور ایران ادامه داد: پس موضوع امنیت ملی چیزی است که آنها از قبل به آن فکر کردند و بعد تکنولوژی آفریدند. ما نیز باید از علوم اقتدارآفرین در کشور حمایت کنیم.

وی با اشاره به مسابقه ره نشان تاکید کرد: این مسابقه باید مدل داشته باشد و آن چیزی را در صحنه رقابت بگذارد که اگر کشور صاحب آن شد اقتدار، امنیت و اشتغال را به ارمغان آورد که البته همه چیز را هم با بضاعت محدود نمی توان پیش برد.

امنیت ملی کشورها درگرو توجه به حوزه زیست فناوری است

بیوتکنولوژی و علاقه کشورهای قدرتمند برای سرمایه گذاری در این حوزه

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در در ادامه با بیان اینکه، چینی ها تاکنون در حوزه بیوتک ۱۰۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری کرده اند، افزود: میزان سرمایه گذاری شرکت های چینی نیز در این حوزه ۴۵ میلیارددلار است.

قانعی همچنین تصریح کرد: سرمایه گذاری کشورآلمان در حوزه بیوتکنولوژی بالغ بر  ۳۳ میلیارد دلار بوده است و حتی یک شرکت دارویی در این کشور تنها ۱۱ میلیارد دلار در این بخش سرمایه گذاری کرده است.

وی با اشاره به آخرین نسخه قرارداد برجام گفت:طبق این قرارداد اگر ایران بخواهد تجهیزات بیوتک را خریداری کند که جزو تحریم رده اول محسوب می شود  باید هر پنج کشور با آن موافق باشند، به طوریکه اگر ایران بخواهد یک سانترفیوژ بخرد باید این کشورها امضاء کنند، بنابراین تجهیزات بیوتک جز لیست اول تحریم ها است.

رییس اسبق انستیتوپاستور خاطرنشان کرد:شب اول پیروزی انقلاب نیز تحریم بانک های سلولی و میکروبی نخستین تحریم ایران از سوی کشورهای سلطه گر بود.

می توانیم ۱۰ درصد GDP را برپایه بیوتکنولوژی پایه گذاری کنیم

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در ادامه با اشاره به ادعای غربی ها مبنی براینکه، ۵۰ درصد پکنت های بیوتک متعلق به آنهاست افزود: اخیرا کشورها متوجه شده اند که مسیر پیشرفت از فناوری های زیستی می گذرد.

قانعی  با تاکید براینکه، کشورهایی همچون آمریکا نمی خواهند حوزه بیوتکنولوژی را از دست بدهند، افزود: این بر اساس بحثی همان بحثی است که ما دو سال پیش اعلام کردیم که می توانیم ۱۰ درصد جی دی پی(GDP) یا همان تولید ناخالص داخلی کشورمان را بر بیوتک پایه گذاری کنیم.

وی تاکید کرد: بنابراین اگر کشوری بتوانند با بیوتکنولوژزی به گونه ای غذا فراهم کند که دیگر کشورها به آن وابسته شوند آن کشور توانسته است امنیت آن کشورها را در اختیار خود قرار گیرد.

وی با بیان اینکه، در حال حاضر برخی کشورها در حوزه سلاح برای دیگر کشورها وابستگی ایجاد کرده اند افزود: این درحالی است که در حوزه بیوتک دارو رتبه ۸ برخوردار است و اولین مسئله مهم غذا است چراکه یک روز بی غذایی در کشور را نمی توان تحمل کرد و این مدلی است که این کشورها راه اندازی کرده اند.

وی با اشاره به برگزاری مسابقاتی همچون ره نشان گفت:شما که در آینده می خواهید هم به ثروت، امنیت و کارآفرینی و اشتغالزایی دست پیدا کنید، این مستلزم و مسیر اصلی آن توجه به علوم بیوتک است و جنگ در حال حاضر در دنیا بر اساس جلوگیری از دستیابی سایر کشورها به این علم حیاتی و تاثیرگذار است.

ایران در حوزه بیوتک در دنیا دهم، در آسیا چهارم است

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به اینکه، کشورمان در حال حاضر به لحاظ علمی در زیست فناوری رتبه دهم را به خود اختصاص داده است، افزود: در بین کشورهای آسیایی با وجود کشورهایی همچون هند که ۱۰۰ میلیارد دلاردر این حوزه سرمایه گذاری کرده است و ژاپن و کره جنوبی، رتبه چهارم را داریم.

قانعی همچنین تصریح کرد:از لحاظ محصولات زیستی دارویی که پیچیده ترین حوزه بیوتک محسوب می شود ما در غرب آسیا رتبه نخست را داریم.

وی خاطرنشان کرد:از سال ۱۳۷۹ مسوولان پی به ارزش علوم بیوتک بردند و همین امر منجر به ایجاد ستادی برای حوزه زیست فناوری برای هماهنگی کارهای مربوطه در سطح کشور شد.

قانعی در ادامه تاکید کرد: تنها فناوری که می تواند صنعت کشورمان را نجات دهد زیست فناوری است، چراکه فناوری سبز ایجاد می کند و آن چیزی که می تواند کشاورزی کشور را متحول کند، حوزه زیست فناوری است.

۶۰ درصد صادرات دانش بنیان ها متعلق به زیست فناوران 

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی همچنین با اشاره به صرفه‌جویی ارزی یک میلیاردی با تولید ۲۲ داروی زیستی در کشورمان، از فعالیت ۷۰۰ شرکت دانش‌بنیان در حوزه زیست فناوری خبر داد.  

دکترقانعی همچنین تصریح کرد: درحال حاضر بیش از ۹.۵ درصد درآمد شرکت‌های دانش‌بنیان را به خود اختصاص داده‌اند و بیش از ۶۰ درصداز صادرات محصولات دانش بنیان کشورمان متعلق به شرکت های فعال در حوزه بیوتکنولوژی است.  

وی با تاکید براینکه، هدف اصلی ستاد زیست فناوری در افق ۱۴۰۴ کسب ۳ درصد بازار جهانی است همچنین راه اندازی ۲۲ شتابدهنده در حوزه های مواد اولیه دارویی، بیولوژیک و پیشرفته، پروبیوتیک، واکسن، کشاورزی، صنایع غذایی، آرایشی و بهداشتی و پروبیوتیک و تجهیزات را از دیگر اقدامات ستاد توسعه زیست فناوری برشمرد.

بر اساس این گزارش، در نخستین دوره این مسابقات ۴۵۰۰ نفر از دانشجویان دانشگاه‌های سراسر کشور شرکت نمودند که به انجام ۵۶ پروژه تعریف شده از سوی مجموعه‌های دانش‌بنیان و صنعتی در بازه زمانی ۵ ماهه پرداختند، که در نهایت تیم‌های برتر علاوه بر بهره مندی از جوایز مادی و معنوی، جهت همکاری بلندمدت با شرکت تعریف کننده پروژه، معرفی شدند.

در دومین دوره این مسابقات، شرکت های فناور و صنعتی در پنج حوزه سلامت، حمل و نقل، مواد و معدن، هوشمندسازی و انرژی اقدام به تعریف پروژه نموده اند تا شرکت کنندگان ضمن ارزیابی اولیه و تیم‌سازی، وارد فاز حل مسئله و انجام این پروژه ها شوند.

این دوره از مسابقات از پاییز سال جاری تا پایان سال با شعار «خودتو دست کم نگیر، دست به کار شو» برگزار خواهد شد.

شرکت در کارگاه‌های آموزش عمومی و تخصصی، کسب تجربه انجام پروژه های واقعی با کمک راهبران متخصص شرکت و تیم‌سازی از مزایای اصلی شرکت در این مسابقه می باشد.

تیم های برگزیده این مسابقات علاوه بر امتیاز نخبگی و جوایز نقدی، از مزایای طرح های شهید احمدی روشن و شهید بابایی بنیاد ملی نخبگان بهره‌مند خواهند شد.

دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا