بین الملل

امیرعبداللهیان: سند موافقتنامه کریدور بین‌المللی خلیج فارس – دریای سیاه نهایی شده است

امیرعبداللهیان: سند موافقتنامه کریدور بین‌المللی خلیج فارس – دریای سیاه نهایی شده است

به گزارش گروه سیاست خارجی یولن، «لازار کومان سکو» دبیرکل سازمان همکاری اقتصادی دریای سیاه که در تهران به سر می‌برد، امروز (یکشنبه) هشتم خرداد ماه با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه دیدار کرد. 

وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار ضمن تبریک سی‌امین سالگرد تاسیس سازمان همکاری اقتصادی دریای سیاه، به ظرفیت‌های وسیع همکاری بین جمهوری اسلامی ایران و این سازمان اشاره و از جمله توانمندی‌های ایران در حوزه‌های ترانزیت و انرژی را تبیین کرد.

امیرعبداللهیان همچنین به کنفرانس بین‌المللی ایران و سازمان همکاری اقتصادی دریای سیاه: چشم اندازها برای همکاری اشاره و آن را به عنوان فرصتی مغتنم برای شناسایی زمینه‌های همکاری متقابل ایران و سازمان اقتصادی دریای سیاه قلمداد کرد.

وزیر امور خارجه همچنین به نهایی شدن سند موافقتنامه کریدور بین‌المللی خلیج فارس – دریای سیاه اشاره و ابراز امیدواری کرد امضای این سند و اجرای کریدور مذکور منشاء تحولات مثبت در همکاری‌های تجاری و ترانزیتی بین جمهوری اسلامی ایران و حوزه دریای سیاه شود.

دبیرکل سازمان همکاری اقتصادی دریای سیاه نیز ضمن تشکر از وزیر امور خارجه برای این ملاقات و نیز حمایت از برگزاری کنفرانس بین‌المللی تهران، جمهوری اسلامی ایران را از فعال‌ترین «شرکای گفت‌وگوی» سازمان برشمرد و ابراز اطمینان کرد در پرتو کنفرانس فردا، زمینه برای همکاری‌های گسترده‌تر و مستحکم‌تر فراهم شود. 

وی همچنین گزارشی از فعالیت‌های سازمان در سه دهه گذشته ارائه و به تاثیرات منفی بحران اوکراین بر فعالیت‌های جاری سازمان اشاره کرد.    

وزیر امور خارجه همچنین ضمن اشاره به تلاش‌های جمهوری اسلامی ایران برای خاتمه درگیری‌ها در اوکراین، مجددا بر اهتمام و آمادگی کشورمان برای ارتقای سطح همکاری با سازمان همکاری‌های اقتصادی دریای سیاه تأکید و برای کنفرانس بین‌المللی تهران آرزوی موفقیت کرد.

کنفرانس بین‌المللی ایران و سازمان همکاری اقتصادی دریای سیاه: چشم اندازها برای همکاری روز دوشنبه نهم خردادماه ۱۴۰۱ با حضور دبیرکل سازمان همکاری اقتصادی دریای سیاه، سفرای کشورهای عضو، نمایندگان سازمان ملل متحد، دبیرکل سازمان همکاری اقتصادی اکو و مدیران ارشد بخش‌های دولتی و خصوصی کشور در مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

 


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا