بین الملل

امیرعبداللهیان: قابل قبول نیست که روابط ایران و سوئد هدف دسیسه‌های منافقین قرار گیرد

امیرعبداللهیان: قابل قبول نیست که روابط ایران و سوئد هدف دسیسه‌های منافقین قرار گیرد

به گزارش گروه سیاست خارجی یولن، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که به منظور شرکت در پنجاه و هشتمین نشست کنفرانس امنیتی مونیخ در شهر مونیخ آلمان حضور دارد، امروز (شنبه) در ادامه رایزنی‌ها با مقامات شرکت کننده در این کنفرانس با «آن لینده» همتای سوئدی خود دیدار و گفت‌وگو کرد.

وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و سوئد در این دیدار در خصوص روابط دوجانبه و برخی مسائل مورد اهتمام مشترک در حوزه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی بحث و تبادل نظر کردند. 

* دعوت از وزیر خارجه سوئد برای سفر به تهران

امیرعبداللهیان با ابراز خرسندی از دیدار مجدد با همتای سوئدی خود بعد از نخستین دیدار دو طرف در نیویورک و در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل، مجددا از خانم لینده برای سفر به تهران دعوت کرد که مورد استقبال طرف سوئدی قرار گرفت. 

وزرای خارجه ایران و سوئد مهر ماه سال جاری در نیویورک با یکدیگر دیدار کرده بودند.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به حساسیت شرایط و اوضاع در منطقه غرب آسیا و تداوم وضعیت بحرانی در دو کشور یمن و افغانستان، در خصوص اوضاع یمن تأکید کرد: نگرانی جدی نسبت به گسترش جنگ در یمن به منطقه داریم و سازمان ملل و جامعه بین‌المللی باید به وظایف خود در راستای مدیریت این وضعیت و کمک به حل و فصل بحران یمن عمل کنند. 

امیرعبداللهیان با اشاره به تماس‌های مستمر کشورمان با همه طرف‌ها برای کنترل بحران در یمن گفت: مردم یمن چندین سال است که در شرایط جنگ و تجاوز نظامی و محاصره غیرانسانی قرار دارند که این امر نیازمند توجه ویژه جامعه جهانی برای پایان این وضعیت است. 

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین با اشاره به بحران انسانی در افغانستان و روند رو به افزایش آوارگان از این کشور عنوان کرد: جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشور میزبان بیش از چند میلیون آواره افغانستانی به تنهایی نمی‌تواند تمام بار این بحران را به دوش بکشد.

امیرعبداللهیان به تلاش‌ها و نقش آفرینی مستمر ایران برای کمک به تثبیت ثبات و امنیت در منطقه از جمله تشکیل هر چه سریع‌تر دولت در عراق، به در جریان بودن گفت‌وگوهای امیدوار کننده در منطقه خلیج فارس برای تامین و تثبیت ثبات و امنیت توسط کشورهای منطقه اشاره کرد. 

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران همچنین در خصوص برخی موضوعات کنسولی از جمله وضعیت حمید نوری اشاره و عنوان کرد: قابل قبول نیست که روابط فیمابین دو کشور هدف دسیسه‌های گروهک تروریستی منافقین قرار گیرد. 

*  آمادگی سوئد برای تداوم کمک‌ها به واکسیناسیون آوارگان افغانستانی در ایران

 خانم آن لینده وزیر امور خارجه سوئد نیز با ابراز خرسندی از دومین ملاقاتش با همتای ایرانی خود اظهار داشت: ۴۰۰ سال رابطه دوجانبه بین تهران و استکهلم و حضور ایرانیان نخبه در جامعه سوئد و دو وزیر با ریشه‌های ایرانی حاکی از رشته‌های قوی اتصال و پیوند بین دو کشور و ملت است.

وزیر امور خارجه سوئد با ابراز امیدواری نسبت به افزایش تبادل منظم هیأت‌های رسمی و دیپلماتیک بین دو کشور، از آمادگی برای تداوم کمک‌های کنونی این کشور به واکسیناسیون آوارگان افغانستانی در ایران خبر داد. 

خانم لینده همچنین ابراز امیدواری کرد که موضوعات بین کشورهای منطقه در خلیج فارس به سمت حل و فصل از طریق راهکار سیاسی حرکت کند. 

وزرای امور خارجه دو کشور همچنین در خصوص آخرین وضعیت مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین نیز تبادل نظر کردند و امیرعبداللهیان همتای سوئدی خود را در جریان مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران در این خصوص و اراده جدی کشورمان برای حصول توافقی خوب در صورت عمل طرف‌های مقابل به تعهدات خود قرار داد.

به گزارش فارس، وزیر خارجه سوئد مهر ماه سال جاری در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در دیدار با امیرعبداللهیان با بیان این که کشورش به دنبال گسترش روابط با ایران است، بر ضرورت رایزنی با جمهوری اسلامی در رابطه با یمن تأکید کرده بود. (اینجا بخوانید)

انتهای پیام/

 


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا