سلامت

انسولین برای بیماران دیابتی بزودی وارد می‌شود

انسولین برای بیماران دیابتی بزودی وارد می‌شود

به گزارش خبرنگار حوزه سلامت یولن، هورمون انسولین و گلوکاگون تنظیم کنندگان قند خون هستند، نقش گلوکاگون بالا بردن قند خون و نقش انسولین پایین آوردن قند خون توسط سازوکارهای مختلف است.

در دیابت، سرعت و توانایی بدن در استفاده و سوخت و ساز کامل گلوکز کاهش می‌یابد از این‌رو میزان قند خون افزایش یافته که به‌آن هیپرگلیسمی می‌گویند، وقتی این افزایش قند در دراز مدت در بدن وجود داشته باشد، سبب تخریب رگ‌های بسیار ریز در بدن می‌شود که می‌تواند اعضای مختلف بدن همچون کلیه، چشم و اعصاب را درگیر کند، بیماران مبتلا به دیابت نوع یک همواره باید روزانه انسولین تزریق کنند تا قند خون آنها کنترل شود.

برخی از بیماران مبتلا به دیابت از کمبود انسولین قلمی وارداتی در کشور گله مند هستند که در این رابطه محمد پیکانپور روز شنبه مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو  در گفت و گو با خبرنگار یولن به بیماران اطمینان داد که بزودی این دارو به کشور وارد می شود.

وی تصریح کرد:  بر اساس برنامه سازمان غذا و دارو علاوه بر اینکه انسولین قلمی تولید داخل در بازار دارویی موجود است، برخی از بیماران بنا به دلایلی نیاز مبرم به استفاده از انسولین قلمی با برندهای خارجی دارند، به همین دلیل بزودی وارد کشور شده و در اختیار آنها قرار می گیرد.

پیکانپور خاطرنشان کرد: در حال حاضر سازمان غذا و دارو در تلاش است با واردات، کمبودهای دارویی را برطرف کند.

 اسدالله رجب رئیس انجمن دیابت ایران نیز در گفت و گو با خبرنگار یولن، افزود: در حال حاضر انسولین تولید داخل به وفور در داروخانه ها برای بیماران مبتلا به دیابت وجود دارد، اما برخی از بیماران سازگاری با این دارو نداشته و باید انسولین خارجی مصرف کنند و کمبود در این زمینه موجب نگرانی آنها شده است.

وی اظهار داشت: انسولین هورمونی است که لوزه‌المعده در بدن تولید می‌کند، این هورمون، قند را از خون گرفته و به داخل سلول‌های بدن منتقل می‌کند، تا بدن از آن قند به عنوان انرژی استفاده کند، در مبتلایان به دیابت میزان انسولین کم است یا انسولین به دلایل گوناگون تاثیر کافی ندارد و سلول‌ها نمی‌توانند قند موجود در خون را به درستی جذب کنند. در نتیجه، میزان قند یا گلوکز در خون بالا می‌رود و بیماران باید بر حسب نیاز و تجویز پزشک انسولین قلمی را روزانه تزریق کنند تا قند خونشان تنظیم شود.

رجب ادامه داد: در دیابت نوع یک،   تنها درمان رضایت بخش تزریق انسولین است و این دارو مانند تمام پروتیین ها هنگام جذب از روده به اسیدهای آمینه تجزیه می شود، بنابراین باید داخل خون تزریق  تا در آن سوخت و ساز بدن با تغییرات مداوم در ترشح انسولین هماهنگ شود.

این متخصص غدد تصریح کرد: در فرد مبتلا به دیابت نوع یک باید میان تزریق انسولین خیلی کم و خیلی زیاد تعادل برقرار شود چرا که با مقدار بسیار کم غلظت گلوکز خون بالا می رود اما کنترل قند خون در کسانی که دیابت نوع دو دارند آسان تر است بسیاری از بیماران می تواند غلظت قند خون خود را با پیروی از رژیم غذایی صحیح یا با استفاده از دارو تحت کنترل در آورند.

 سازمان جهانی بهداشت گزارش می دهد  از هر ۱۰ نفر، یک نفر دیابتی است و پیش‌بینی می‌شود که تا سال ۲۰۴۵ از هر هشت نفر یک نفر به دیابت مبتلا باشد. بنابراین شیب تند ابتلا به دیابت را در سراسر جهان در پساکرونا شاهدیم.

هزینه سالانه دیابت، ‌حدود ۶۷۳ میلیارد دلار برآورد می‌شود یعنی ۱۲ درصد بودجه ملی بهداشت صرف درمان دیابت و عوارض آن می‌شود. با توجه به این که علت اصلی شیوع و افزایش دیابت نوع، تغذیه ناسالم و کاهش فعالیت جسمی است و همه گیری بیماری کرونا طی ۲ سال اخیر مشکلات جسمی و روانی بسیاری را برای مردم بوجود آورد که زمینه ساز ابتلا به دیابت در دوران پسا کرونا است.

بر اساس گزارش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در کشور ۱۱ درصد افراد بالای ۲۵ سال به دیابت مبتلا هستند که معادل ۵.۵ میلیون نفر در کشور است و البته شیوع این بیماری در کشور روند افزایشی دارد.

بر اساس آمارهای منتشره شده فدراسیون جهانی دیابت، شیوع دیابت نوع ۱ و ۲ رو به افزایش است، به طوری که تعداد افراد مبتلا به دیابت در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا که ایران نیز در همین منطقه واقع شده، تا سال ۲۰۴۰ دو برابر افزایش خواهد یافت؛ یعنی از ۳۵ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر امروز به ۷۲ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر خواهد رسید.

در حال حاضر بیش از نیم میلیون کودک و نوجوان تا ۱۴ سال در جهان به دیابت نوع یک،  ۴۱۵ میلیون نفر از بزرگسالان ۲۰ تا ۷۹ سال،   ۳۱۸ میلیون نفر پیش دیابت یا دچار اختلال تحمل گلوکز مبتلا به دیابت هستند و  در سال ۲۰۱۵ میلادی پنج میلیون نفر در اثر دیابت فوت کردند. تا سال ۲۰۴۰، جمعیت دیابتی‌ها به ۶۴۳ میلیون نفر خواهد رسید.  

دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا